No. 78. Zaterdag 26 September 1885, Jaargang. LANGS WELKEN WEG? Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A, ROSS, Goes, Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dien9taanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel fxroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiëu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. Is er in deze onvolmaakte wereld altijd veel, dat verbetering behoefter zijn tijden en omstandigheden die meer dan anders eene genezende hand vragen. 't Is wel niet altijd gemaklijk genezing aantebrengen, en ook op maatschappelijk gebied zijn er kwalen, waartegen geen kruid gewassen is; maar de poging moet toch altijd worden aangewendkan er geen ge nezing volgendan kan er toch verzachting komen. Gelijk er kwakzalvers zijn, die u alles belovende middelen aan de hand doenmaar u meest nog verder van de wijze helpen, zoo treden ook in de dagelijksche samenleving geneeskeeren op, die u wil len wijs makendat ge slechts hunnen raad te volgen hebt, om altijd gezond, dat is gelukkig, te zijn, en die reeds door den aard der geneesmiddelen, die zij voorschrijvenaan den goeden uitslag doen twijfelen. Ben lijder, op welk gebied ook, heeft altijd dit na tuurlijk eigenaardige, dat bij luistert naar eiken raad die hem redding belooft en dat hij dikwijls een mid del aanwendt, waarvan ziju verstand hem zegt, dat het niet baten zal, dat hij zelfs als misschien schade lijk, zou moeten verwerpen. Van daar de drukke nering der ingebeelde doctoren met hunne probate geneesmiddelendie alle kwalen wegnemenvau daar ook de gretigheidwaarmede het volk soms zich om hen schaartdie zich als her vormers der maatschappij opwerpen en ons wijsmaken, dat, zoo men het maar aan ben overlaat, weldra een model-staat te voorschijn zal komen. Onze dagen leveren daarvan opnieuw de bewijzen; maar bij al onze erkentenis van bestaande volksbe hoeften bij al onzen eerbied voor de wijsheid en be langstelling van hen die zich met de aanwijzing vau den weg tot vervulling wel willen belasten, durveu wij de vraag stellen: of die weg, waarin zij het volk willen leidende rechte isom tot de gewenschte verbetering te geraken. Ik stel mij iemand voor, die in een gebuurd huis woont. Dat buis krijgt hinderlijke gebreken; 't is niet langer water- en wiud-dicht en de bewoner wordt wel gedrongen zijnen huisbaas te vragen, dat hij de noodige reparatiën geve. Die vraag is hoogst billijk en de buisheer overlegt, iu de meeste gevallen, boe hij best eu wel bet spoedigst daarin voorzien zal. Dat is ook zijn eigen welbegrepen belang. Maar als de huurder zegt, dat hij behalve die noodige reparatiën ook wel wenschen zoudat bet eene vertrek eens mooi werd behangenbet andere sierlijk opgeschilderddat er beneden eene veranda en boven een balcon worde gemaakt, dan komt het den eigenaar wel eens, en terecht, voor, dat er niet alleen meer van hem ge vergd wordtdan hij geven kan maar dat die gevraagde versieringen hij den vorm van zijn huis niet passen zouden eu ook niet in overeenstemming zijn met den voet, waarop zijn huurder leeft. Of wanneer deze, ziende dat het huis gebreken heeft eu de huisbaas is niet dadelijk gereed daarin te voorzien, hem daartoe dwingen wil en nu maar alles kort en klein slaat, om alles vernieuwd te krijgen, kan men dan van zulk een verwoester- en veeleiscbeudan z:ggen, dat bij den rechten weg kiest tot bereiking vau ziju doelï Het zal wel niemand in den zin komen dit toete- steuimenzouden wij zeggenen toch hoe onzinnig en onpractisch het wezen mogen, de raadgevers zul len nooit ontbrekendie daartoe aansporen, en er zijn onnadenkendeu genoeg, die zich laten verleiden daar aan gehoor te geven. Wij zouden meenendat een bescheiden vraagschoon dan ook met aandrang ge daan dat een noodig medewerkenom de gebreken opteruimen of onschadelijk te maken, wel zoo goed ware en dat men altijd beter doet zich een misschien lang wachten te getroosten dan gevaar te loopen dat men alles willende en alles trotseerende niets ge daan krijgt en de buur wordt opgezegd. 't Is niet anders in den Staatwaarin velen onder gebreken lijden, die, ten deele althansdoor niemand verhoed konden worden en die men op eens zou wil len weggenomen zienniet zoo zeer om het volmaakte te naderendan wel om de denkbeeldige toestanden waarvan men droomt, daarvoor in de plaats te zien en eigen bijzondere wenschen vervuld te krijgen. Ook hier geldt het, dat dikwijls het zoogenaamde geneesmiddel erger is dan de kwaal en dat er met slechts kalmte noodig is tot hedaatd onderzoeken, welke de beste weg is, maar dat do eischen binnen de grenzen van het mogelijke en waarlijk wensche- lijke terug gebracht worden. Gelijk er onwillige en onhandelbare huisheeren zijn, zijn er ook te veel eischende en onverstandige huur ders evenals er bestuurders zijndie wel eens te lang met bet herstel van wettige grieven wachten, zijner ook onderhoorigendie om het onredelijke dwingen en daardoor alle verbetering in den weg staan. Wij zouden wenschen voor ons volkdat het daar over nadacht en zich daardoor besturen liet. Verre van ons, dat wij ontkennen zoudenhoe veel iu onze dagen van vooruitgang, groote leemten toont eu voorziening behoeft; maar wij betreuren bet, dat men de mensehen wijs maaktdat ieder wel in een paleis wonen konwaardoor de nederige woning het verblijf wordt van ontevredeuheid en wrevel; wij be treuren het, dat zoo velen zich laten medeslepenom eenvoudig den opgedrong-en weg iuteslaan, zonder vooraf te berekenen of deze wel de rechte isdie tot het doel leidt. Daarom raden wij iedereen: ,,Zin eer gij begint." Neem ze niet als de ware wegwijzers aan, die zich daarvoor uitgeven, zoolang gij geene zekerheid hebt, dat zij het wel met u meenen en bevoegd zijn zich als leidslieden optewerpen. Klacht over werkelijke behoefte aandrang om daar aan te gemoet te komenmag niet worden afgekeurd; maar men late zich door geene hersenschimmen op een dwaalspoor leiden. Wie komen wil, waar hij meent te moeten zijnbegrijpe dat alles afhangt van den weg, dien hij kiest. Zelfstandig en verstandig overleg, geene ijdele voorspiegelingen van anderen moeten hier beslissen. De vraag kan niet zijn; hoe wordt het onbereikbare bereiktmaar langs welken weg wordt het betamende en onmisbare NEDERLAND. In de provincie Utrecht hebben vele grondbezitters, I om hunne pachters eeuigszius te steunen nu de pro I dnkten zoo laag iu prijs zijn en velen niet dan met

Volksblad | 1885 | | pagina 1