verminderd en het getal der recidivisten heel wat gedaald. Als wij zulke dingen lezenachten wij ons geluk kig daartegeu over te kunnen stellen, dat zonder scherpe wettelijke bepalingenhet schoolverzuim te onzent betrekkelijk zoo gering is. Misschien kan meu in groote plaatsen zooals BevlijDde middelen niet aanwendendie bij ons tot weiing van schoolver zuim worden gebruikt. Maar bet komt ons voor, dat iu beginsel aanmoediging van schoolbezoek boven scherpe wetten tegen schoolverzuim te stellen is. De feiten spreken hier in Goes althans overtuigend. ÏJIT DEN VREEMDE. In een der straten van Turin ging onlangs een priester bedaard zijns weegstoen plotseling een man hem den hoed van het hoofd namen zoo hard hij bon met dat hoofddeksel heen liep. Onmiddelijk daarop kwam een ander manmet een mand aan den arm hard aanloopen. Blijkbaar verontwaardigd zei hij tot den geestelijke: „Laat mij maar begaan heer pastoor! Houd maar even mijn maud vast. Ik zal den kerel uw hoed wel weer afnemen en lip snelde den dief na. De priester bleef blootshoofds, en met de mand aan den arm, geduldig wachten tot zijn helper terug zou komen. Maar er verliep een geruimen tijd, en de man kwam niet opdagen. Toen hij daarop besloot, even te zien wat de mand bevatte, vond hij daar in een slapend pasgeboren kind. Hij begreep nu, dat hij het slachtoffer van een list was geweest, nam het kleintje mee naar huis en liet het aan het vondelingengesticht brengen. Speciale rapporten uit het zuidenvan Virginia en Texas, melden dat de vooruitzichten voor een ruime opbrenst van allerlei gewassen zeer bevredigend ziju. De opbrengst; van katoen, maïs, en tabak zal grooter zijn dan ooit te voren. Men spreekt van tal rijke nieuwe spoorbanen en nijverheidsinrichtingen en verwacht een buitengewoon goeden handel in den herfst en iu den aanstaanden winter. De vergadering, door de Deensche landbouwers be legd ter bestrijding van de meikeverplaag, werd door 300 personen bezocht. Men besloot door vrijwillige voor de eerste maal vergund werd in gezelschap zijner ouders het casino-bal te bezoeken, en zeer geheim zinnig voegde hij er aan toe, dat bij daar eveneens voor 't eerst zijn hart koortsachtig had voelen klop pen en wel voor de bekoorlijke dochter van den bur gemeester, Leonore Zippmeier, welke later hare hand aan een boterhandelaav schonk. Na deze vertrouwelijke mededeelingen aarzelde ik geen oogenblik mijn oomnatuurlijk eveneens onder 't zegel der geheimhouding, te vertellen, dat ik op het bewuste bal niet minder dan zesmaal gedanst had met Lina van den houtvesterde bekoorlijke boschnimf, zooals ik haar opgewonden noemde, en dat wij elkander zelfs beloofd hadden onze portretten te wisselen, zoodat ik dan ook dienzelfden ochtend den rondreizenden photograafdie zich sedert eenige weken iu het stadje bevondhad opgezocht om een uur te bepalenwaarop ik voor het mijne zou kun nen poseeren. Het spreekt van zelf, dat ik bij deze gelegenheid niet naliet, een reeds zoo dikwijls geuiten wensch ook eene photografie van mijn oom te bezitten, op nieuw ter sprake te brengen. Maar de oudedie dit verzoek wel honderdmaal had afgeslagen, stond bij na knorrig van zijne zitplaats opterwijl bet vast beraden van zijne lippen klonk: „Eens en voor al tijd zeg ik je nu, dat ik mij nimmer zal laten pho tografeeren. Ik heb u reeds zoo dikwijls gezegddat gij toch eindelijk overtuigd moest zijn, dunkt mij, dat het mij ernst is met mijne weigering. Photogra feeren? Onzin! Voor wien3 pleizier zou ik, oude kerel, mijn portret laten maken?" Knorrig wendde ik mij af, terwijl ik zeide: „Het is niets dan eene kuur van u, dat gij uw portret niet wilt laten maken, maar natuurlijk ook; het bijdragen de geleden schade zooveel mogelijk te hel pen vergoedenen meende een der oorzaken van de ramp te vinden in het in de laatste jaren sterke af nemen van bet aantal raven kraaien en andere der gelijke vogels in Denemarken. Er hebben zich co- mité's gevormddiedeels door vrijwilligen steun der bnrgcrs, deels door te verwachten hulp der Regee ring, maatregelen zullen nemen tot vernietiging der meikeverlarven. De vooruitzichten van de ijzer-industrie in Ame rika beteren met den dag. Enkele der pletmolens van Pittsburg werken dag en nacht. Tarweprijzen zijn in Amerika dalende. Yoor kor ten tijd was de markt minstens 10 pCt. kooger dan thans. Op 20 Augustus noteerde men Tarwe te Chi cago 81°/s cents per bushel dat is ongeveer f 4.60 per Hectoliter. Bij aankoop van laud tot f 50 per Hectare gaat het ook bij dezen zeer goedkoopen prijs toch nog goed voor de boeren die hun land in gunstigeu streek weten te kiezen. Een ambtenaar van het O. M. in West-Pruisen heeft in een circulaire de herbergiers met straf bedreigd als zij hun gasten geen volle glazen schenken. De ver- eischte inhoud der bierglazen is namelijk hij de wet vastgesteld en door een streep is de maat op het glas aangewezen. Toch geven vele kasteleins hun gasten te weinig en dezen maken er doorgaans geen aan- morking op. Maar bedoelde ambtenaar laat niet met zich spotten. De kastelein, die niet de volle maat geeftis volgens hem strafschuldig wegens poging tot bedrog, en als de gast het niet merkt, wegens vol voerd misdrijf. Hij maant de politie aan herbergiers en kellners op de hoogte te brengen en desnoods pro ces-verbaal op te maken. Volgens een beslissing van de Berlijnsche recht bank, zijn godsdienstige bijeenkomsten te beschouwen als vergaderingen ter behandeling van algemeene be langen en moet voor zulke vergaderingen en vereeni- gingen, voor zoover zij geen rechtspersoonlijkheid bezittenvergunning van de politie aangevraagd worden. photografeeren is immers eene uitvinding van den tegenwoordigeu tijd." „Gij kunt wel gelijk hebben, mijn jongen," ant woordde de oude lachend. „Maar het is van u even zeer maar eene gril mijn portret te willen hebben." „Nu, ik merk het al," bromde ik, „mot vriende lijkheid is al even weinig van u gedaan te krijgen als met geweld. Maar een portret moet ik van u heb ben daar heb ik nu eenmaal mijn zinnen op gezet. Ik zal dus mijn toevlucht tot list moeten nemen," „Tot list! Ha ha ha, dat zal mijn waarde neef toch heel wat moeite kosten. Ik weet wel is waar niet, hoe de heeren photografeu het aanleggen met dat portretteeren; ik heb er mij nog nimmer in ver diept, en ik ben ook volstrekt niet begeerig het te weten. Maar zoo zonder eenigeu omslag en tegen den wil van dengeen wien hot aangaatzal het toch ook wel niet kunnen gebeuren." „Hm oom, dat zou toch altijd eeus te probee- ren ziju," antwoordde ik overmoedig. „Probeer het maar, mijn jongen! En wanneer het u gelukt, krijgt gij eene belooning van mij, ja dan beloof ik u mijn prachtigendoovgerookten Weener meerschuimen pijpekop, dien gij mij reeds zoo lang hebt benijd." „Aangenomen, oom! Dat is afgesproken 1 De meer schuimen pijpekop mij!" juichte ik overluid. „Niet te vroeg victorie kraaienbeste jongen 1 Voor het photografeeren zijn twee personen noodig, zoo als ik daar straks reeds zeide." „Dat is mij om 't eveu, oom! Ik zal het klaar spelen! En uu vaarwel. Mijne zaken roepen mij." „Adieu, rnija jongen! Ik wacht op de dingen die komen zullen." Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1885 | | pagina 4