Woensdag 23 September 1885. 88 Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaavlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke Hommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 unr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. ODERL A Zondag heeft te 's-Gravenhage de monsteroptocht plaats gehad van de ijveraars voor het Algemeen Stemrecht, waaraan door honderden voorstanders in den lande en door duizenden toeschouwers uit de re sidentie werd deelgenomen. De vrucht van deze be tooging is aanvankelijk, dat aan de Voorzitters dei- beide Kamers den volkswensch naar dat reebt zal worden kenbaar gemaakt. Of' die ook gevolgd zal worden door eeue inwilliging van den eisch zal de tijd moeten leeren. Wij verheugen ons te kunnen mededeelendat de optocht zonder stoornis is afge- loopen en dat, hoeveel er ook bij gezongen en ge schreeuwd is, geene wanordelijkheden zijn voorgeko men. Alleen in de gehouden redevoeringen kwam de lust tot verzet tegen wet en orde weder sterk uit. Aan bedreigingen ontbrak het nietmaar evenmin aan de, naar ons inzien zeer juiste, opmerking, dat het lang niet zeker is, dat een algemeen stemrecht de weg tot algemeen welvaren zijn zal. Het feitdat steeds dezelfde sprekers optredenterwijl het volk zwijgt (want het lawaai, dat de menigte maakt, zal wel niet voor eeue afdoende volksstem kunnen ge houden worden)dat feit moet stof tot nadenken geven en beslist wel eeuigszins over de waardedie aan alle deze demonstratien moet worden gehecht. Wederom zoo meldt men uit Middelburg thans voor de vierde maalis eene groote spiegelruit door een steenworp verbrijzeld. De groote winkelruit in den fraaiennienw gebonwden gevel van den brand- spnitenmaker P., op den Dam, werd ingeworpen. Bijna was het aan een nachtwaker gelukt den dader der laffe schenderij aan te houden; hij had hem ge grepen, maar iu de worsteling, die volgde, kwam een tweetal helpers van den dader tot ontzetwaarna het drietal, dat zich door vermomming onkenbaar had gemaakt, het hazenpad koos. FEUILLETON. Vruchteloos vraagt men wat wel de beweeggrond wezen mag van de baldadige ruitenverbr jzelaarsdie door hun vluchten duidelijk toonen, dat zij zich van kwaad doen bewustzijn. Ware dit het geval niet, wij zouden geneigd zijn aan het werk van een krankzin nige te denken. Dit echter gelooven wij zeker, dat het jammerlijk schenden van het eigendom van an deren niet in verband gebracht moet worden met de volksbewegingen van deze dagen. Telkens wordt ons luide verzekerd, dat de tegenwoordige volkseischen voor het gezond verstand der natie getuigenmaar het verbrijzelen van spiegelruiten zal toch wel niet als een bewijs daarvoor moeten gelden. Te Hurwenen schijnen de gemeentenaren niet zeer vlug te zijn in het betalen van hunne belastingen. Verleden Zondag werd namelijk aan de kerken afge kondigd dat de inwoners worden aangemaand hunne belastingen te voldoenopdat het gemeentebestuur daardoor instaat worde gesteld om aan eene onder wijzeres bet over de maand Augustus verschuldigde traktement uit te betalen In 1875 zijn te Berlijn scherpere bepalingen vast gesteld op het schoolverzuim. Allengs is hieraan krachtiger de hand gehouden, waardoor deze kwaal aanmerkelijk is verminderd, maar toch niet weggeno men. In het afgeloopen jaar zijn nog 5866 vervol gingen deswege ingesteld. In 3792 gevallen is vrijspraak gevolgd; in 1085 veroordeelingeu is de boete niet bepaald, maar „af gezeten" door de veroordeelde hoofden van huisge zinnen; in 918 gevallen is de boete voldaan; 73 ge vallen zijn nog niet afgehandeld. Br was toch vooruitgang waar te nemenwant niettegenstaande het aantal schoolplichtige kinderen heel wat grooter was, dan in het daaraan vooraf gaande jaar, is het aantal vervolgingen met 2-78 DE PHOTOGRAFIE OP NIEMAND KAN ZIJN NOODLOT ONTGAAN. Naar liet Duitsch. 1. Mijn oom Timotheus was een door en door brave oude heer. Vroolijk en openhartig, goedhartig en rechtschapenaltijd klaar voor eeue onschuldige grap had hij zich bemind gemaakt bij jong en oud. Wel had hij sommige eigenaardigheden en was hij eeuigs zins een zonderling, maar steeds droeg hij zorg nim mer iemand overlast aan te doen. Mijn goede oom was een weinig pedant, zeer bij- geloovig en koesterde daarbij eeue bijna afgodische liefde voor alles wat nog uit den goeden ouden tijd afkomstig was, terwijl hij Diets weten wilde van de groote uitvindingen der latere jaren. Spoorwegen stoombooteu telegrafen het maakte hem zenuw achtig wanneer iemand hem daarover sprak, en nimmer in zijn gauscho leven heeft hij van een dezer gebruik gemaakt- Lachend ziet het portret van dien gooden oom op mij nederterwijl ik deze regelen neerschrijfdat beeld daar boven mijne schrijftafeldat ik door list ver overd heb. Want vrijwillig zon de oude Timotheus zich nimmer bebben laten photografeeren't was im mers eene uitvinding van den uieuweren tijden daardoor voor mijn oom onbruikbaar, die zich een portret niet anders dan geschilderd kon voorstellen. Het was een najaarsmorgen. De wind gierde langs de kale velden en de dagen begonnen niet alleen be denkelijk kortmaar ook reeds zeer guur te worden. Het uitspansel was voortdurend door een grauwe ne vel aan het oog onttrokken welke de zon reeds niet meer bij machte was vaneen te scheuren. Ik bevond mi] bij mijn oom, die in zijn leuning stoel bij het venster gezeten, zijn geurige puik Ya- riuas uit de prachtige meerschuimen pijp rookte, die ik hem reeds lang benijdde, terwijl ik het inj op de sofa gemakljk had gemaakt, en den rook eener si gaar in kleine kringetjes omhoog blies. Wij spraken over allerlei zaken mijn oom vertelde weder van den goeden, ouden tijd, en ik van het bal, dat ik den vorigeu avond had bijgewoonden waar ik mij na tuurlijk voortreffelijk had geamuseerd. Uitgelokt door mijne opgewonden verhalen van het balvertelde mijn oom hoe hij reeds 35 jaar oud was, toen het hem

Volksblad | 1885 | | pagina 1