VOS No. 76. Zaterdag 19 September 1885, 8" Jaargang. Dit blad verschijnt iederen "Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn ri 1 cent verkrijgbaar. ADVEKTENTIEN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen cn Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Adverteutiën tegen 6 cent per regel ftroote Letters en Afbeeldnaar plaatsruimte Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Adverteutiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Yerjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. EEN WOORD OP ZIJN PAS. Het is niet te ontkennendatterwijl in de laatste jaren het aantal arbeiders toegenomen is, de gelegen heid tot arbeiden minder is geworden. Daaruit is voor velen een hoogst moeilijke toestand geboren en het is natuurlijkdat men alle middelen aanwendt en meerderen nog zoekt, om tot beteren staat te geraken. Van alle kanten worden handen uitgestrekt die hulp willen aanbrengenmaar het spreekt van zelf, dat daarvoor allereerst tijd noodig is en dat in middels de zorgen en bezwaren voor den arbeider vermenigvuldigen. Het zijn de vrienden des volks niet, die beweren, dat de arbeiders zelve aan dien toestand een einde moeten makendoor met ruw geweld te trachten zich in het bezit te stellen van het goed van anderen. Eii toch is in de laatste dagen gebleken dat niet alleen die leer op onderscheidene plaatsen in ons land luide verkondigd wordt, maar ook, dat er overal gevonden worden, dwaas genoeg om daar aan het oor te leenen. De hulpzoekenden dreigen daardoor hunue eigen zaak te bederven eu zien niet indat de dwaze leuzenals bijv.„dood aan het kapitaal" niet veel anders beteekenen als: vernieti ging van datgenewat zij zoeken en begeeren. Mag het tot eere van onzen arbeidenden stand ge zegd wordendat het aantal dior heet- en warhoofden gering is, het doet ons goed, als nit den boezem der arbeiders zeiven eene stem opgaat, die van ge zonde denkbeelden getuigt en den rechten weg wijst tot verbetering der bestaande toestanden. Als zoo danig begroeten wij een woord door de Werklieden- vereeniging te Zaltbommel aan hunne medearbeiders gericht. Wij nemen dat gaarne hier over, als een bewijsdat er onder onze arbeiders nog velen ge vonden wordendie niet medegaau met de vijanden van orde en recht en die daarbij den moed der over tuiging hebben, om hunne denkbeelden ten aanhoore van het gansche land uittespreken. „Aan de werklieden in Nederland! „Diep doordrongen van de overtuiging, dat „de baldadighedendie op verschillende plaatsen „in ons vaderland worden gepleegd onze zaak be- derven en eene schande zijn voor onzen goeden „naam, waar werklieden er aan deelnemenveroor looft zich het bestuur van de werkliedeuvereeniging Hulp naar vermogen te Zaltbommel, een beroep „te doen op alle werklieden in Nederland tot hand- „having van de orde in aller belang. „Zorgelijk voorzeker zijn reeds de dagen die wij „beleveneu een zorgelijker toestand van werke loosheid bedreigt ons. „Alleen samenwerking van alle goedgezinden uit „alle staudeu kan redding aanbrengen. „Het zijn onze vijanden, die ons willen drijven „op den weg van ruw en dom geweld. „De maatschappij moet thans vooral blijken in „waarheid eene maatschappij te zijn; vele leden, „maar één lichaam. Hoofd en hart, oog en oor, „liand en voet moeten eendrachtig zijn. Hand en „voet moeten echter niet de plaats willen innemen „van hoofd en hart. „Het is eene onwaarheid, dat het kapitaal, de „werkgevers, de aanzienlijken onze vijanden zijn. „Wij tellen onder hen onze beste vrienden, wier „voorbeeld slechts algemeene navolging vraagt. Wij „kunnen wijzen in onze gemeente op onze Werk- „liedenvereenigingwier leden tot de onderscheidene „gezindteu behooren, die, gesteund door onze „werkgevers en burgers, en daaronder de aanzien- „lijkstenonze tegenstanders heeft beschaamdons „volksbondsliuis totstandbraeht, aan onze werklie- „den hulp in ziekte verzekerde en uitzicht opende „op steun in den ouden dag. „Wij bonden ook daarbuiten wijzen op fabri kanten wier namen leven in elk rechtgeaard „werkmanshart; op staatslieden en nijverheidsman nen, die met onzen Heldt de algemeene pensioen- „vereeniging voor werklieden in het leven riepen; „op de kampvechters voor ons volksonderwijs; op „hen die ons de rijkspostspaarbank verwierven; „op de mannen van de persdie waardig en krach- „tig onze belangen bepleiten voor de openhare „meening en ons voorlichten; op allen, die in „eiken kring voor ons arbeidenwaar zij dit kunnen. „Zijn er onwaardigen, die onze belangen met „voeten tredenwij mogen dat evenmin aan allen „wijtenals men ons aansprakelijk kan stellen voor „de buitensporighedenwaaraan sommige werklie den schuldig staan. Onze vrienden hebben er recht „op, dat ook wij onzen plicht doen. „Wij behoeven niet te wachten met het uit brengen van onze stem, totdat de vraag omtrent „het algemeen stemrecht op staatkundig gebied „waarvan wij geen heil verwachten beslist zal zijn. „Brengen wij reeds aanstonds onze stem nit, „waar wij dit kunnen en moeten, en waar dit nog „veel te weinig geschiedt. „De strijders voor ons volksonderwijs vragen haar „om mede te werken voor den grootstea schat, dien „wij onzen kinderen kunnen verschaffen. Onder lijs ook op teekeu- en ambachtsscholenis „ongetwijfeld van het hoogste belang tot oplossing „van de maatschappelijke vragen. Het volksbond „roept ons op, om de millioenen guldensdie jaar lijks de drank verslindt, te veroveren voor de „spaarbank, om voeding en woniug te verbeteren „het vermaak te veredelen overal volksbondshuizen „te doen verrijzen. „Vereenigen wij ons daarom op den weg van „orde en overleg, waarop vervulling van plicht „van zelf tot handhaving van recht voert. Laat geen „verschil van inzicht omtrent het algemeen stem recht op staatkundig gebied of van godsdienstige „strijdvragen langer van rechtstreebsche samen- „werking uitsluiten, in aller belang. Elks gods dienst zij geëerbiedigd, maar worde openbaar in. „zijne schoonste vruchten, in onderling liefdebe toon en verdraagzaamheid, in werken en vertrouwen. „Elk man doe zijn plicht. Dan, maar ook dan „alleen, kunnen wij zelfs de donkere toekomst ge- „vust tegemoetgaan. „Het Bestuur der Werklieden-Vereeniging „Hulp naar vermogen." „Zaltbommel 9 Sept. 1885." Wij hebben hier niet anders bytevoegen dan den

Volksblad | 1885 | | pagina 1