No. 12. Zaterdag 5 September !885. Jaargang. "V" BRAND EN BBAXDBLUSSCIIERS. Dit blad verschijnt ic-deren Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.30, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt Afzonderlijke nommera zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever A. ROSS, Soes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen cn Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsiuimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. 't Is akelig zoo dikwijls als wij in de couranten lezen van brand. Bijna zouden wij gelooven dat de zelfde berichten vau tijd tot tijd weder opgedisebt worden, omdat men niets zoo vermakelijk vindt, als vaa brand en andere ongelukken te iezen, en als ze nu bij geluk geen plaals hebben, dan genieten de couranten-lezers niet. Menschen, die het precies meenen te weten, be weren dat het komt van de assurantie-maatschap pijen en ze houden het er voordat elke brand eène poging is om geld te krijgen, alsof bet pleizierig was en men er beter door werdals men naakt op straat staat. Eerder zou ik gelooven, dat de meeste branden het gevolg zijn van onvoorzichtigheid; vooral als wij telkens lezendat er een petroleum lamp omviel; dat kinderen met lucifers speeldenenz. Een enkele maal mogen van den mensch niet afhankelijke oorzaken het onheil stichtenin de meeste gevallen had het kwaad kunnen voorkomen worden. Menige brand zou ook niet zooveel vernielen als men er aanstonds bij was, om die in de beginselen te stuiten. Doch, zooals vrij natuurlijk is, de schrik verlamt en brengt in verwarring en ook, men weet niet altijd met welke middelen men het kwaad in den aanvang stuiten kan of heeft die niet bij de hand. Maar ze zjn er. Het meuschelijk vernuft heeft al lang zich gespitst voldoende bluschraiddelen te vinden en in de laatste jaren zijn er onderscheidene uitgedacht. Zooals het met alle dingen gaat, dat ze langzamerhand meer volmaakt wordenzoo is het ook hier mede gegaan en wij staan vast in de overtuiging, dat, hoe voor treffelijk de jongste vindingen mogen wezen, nog betere vroeger of later zullen worden gevonden. Zooals velen onzer lezers zullen wetenzijn er in de laatste weken hier proeven genomen met bluseh- granaten die eene uitnemende werking deden zoodat, die er getuig'en van waven eenparig verklaardendat het wel wenschelijk ware, dat ieder zich daarvan voorzagom tegen alle gevaar gewapend te ziju. De zorgeloosheid van velen openbaart zich niet het minst daarin, dat men de middelen geringschat of ongebruikt laat, die slechts als ze voorbanden zijn, zulk een wapen kunnen wezen. Wie van oordeel zijudat men zich niet tegen brandschade (sommigen deuken dat is eene verzeke ring tegen brandverzekeren magmoeten natuur lijk ook de blusehrniddelen niet aanwenden. Staat men in het geloof, dat mogelijke schade geheel bui ten menschelijke beschikking valt, dan moet men ook den brand zeiven niet tegengaan en zijn dus de blusehrniddelen ongeoorloofd. Maar meent men dat alle betamende voorzorgen moeten genomen worden, om in overigens onvermijdelijke onheilen te kunnen berustendau is elk middel welkomwaarmede men eene ramp zooal niet afweren dau toch matigen kan. Waar wij dus in overweging geven; of het niet wenschelijk zijn zoudat van de nu proefhoudend bewezen blusehrniddelen steeds du noodige voorraad bij de hand waregelijk men gezorgd iieeft, dato;1 verschillende plaatsen in dc gemeente extiucteurs voor handen zijndenken wij onwillekeurig aan het nood zakelijke en verplichtendeom weerbaar te zijn tegen alle mogelijke gevaren. Zoo zeker het is, dat vele rampen in het leven onmogelijk kunnen afgewend worden, zoo zeker is ook, dat een groot deel, zoo niet de meesteu van dezen treffenomdat men niet daartegen waakteof ze in den aanvang bestreed. Er konden heel wat klachten voorkomen worden veler leven zou minder duister ïiju, als de hand tijdig werd uitgestrekt eu de middelen ernstig werden aan gewend, die nog veel zekerder in hunne werking zijn, dan de beste braudblusehgranaten. En waar deze laatsten vaak ontbrekenomdat men niet in staat is zich die aanteschaffenligt het onder ieders he reik dat te verkrijgen en te doenwat op het le vensgebied als beveiligings- of redmiddel geldt. Is de menschelijke kunst eene hoogere gavedie reeds daarom moet gewaardeerd wordende vruchten van verstand en wetenschap, van levenswijsheid en levenservaring zijn dat niet minder. Voorbehoedmiddelen kunnen, uit den aard der zaak, niet onfeilbaar zijn en slechts dwazen zullen ze daar voor uitgeven; dat neemt echter niet weg, dat ze eene bepaalde waarde hebben en te miuder veront- aehtzaamd inugen wordenook om dat hij die ze verwerptzeer dikwijls daardoor ook anderen schaadt. Gaat men van het denkbeeld uit, dat men alles maar moet afwachten en laten geschiedendan moet de stelregel in het groote en in het kleinevolhar dend worden toegepast en men heeft geen recht over ongeluk te klagen. Maar toont men in de meeste zaken niet ongezind te zijn zichzooveel dit mogelijk is te vrijwaren te gen wat men vreest of wat dreigt, dan kunnen wij ons geen geval denkenwaarin uien het ongeoorloofd zou mogen noemen, het gevreesde aftewenden waar men kanhet dreigende miuder schrikwekkend te maken. 't Is op zedelijk gebied niet anders. Ook daar dreigt dikwijls een branddien men kan voorkomenook daar slaau soms de vlammen uit en clan zijn er geene granaten die op een oogenblik het vuur doovenmaar toch wel middelen om de ver nieling te stuiten. Gelukkig wie de gevaren ontwijkt, bedachtzaam voor de toekomst zorgten isdoor welke oorzaak ook het vuur reeds aan het woeden wie tijdig tot beziuning komthet verstand plaats geeft, goeden raad volgt, hij komt er misschien niet zonder schade af, maar de brand zal hem niet alles ontrooven. N E 8> E R h A 3i D. In de L. Crt. lezen we: Naar het zich laat aan- zieu zal het gewonnen hooi dezen winter wel te pas komenwant op vele plaatsen is reeds veel daarvan aan het vee gevoerddat in het weiland gebrek had aau gras. Dat gebrek heeft veroorzaakt, dat er dan ook nergens nahooi kon gewonnen wordenhetgeen mede den boer een streep door ziju rekening maakt. De wereld-tentoonstelling te Antwerpen zal niet alleen zooals men reeds vermoedde, tot het eind van October open blijven, maar voorts nog ter gelegen-

Volksblad | 1885 | | pagina 1