Ho. 51. Woensdag 24 Juni 1885. 8e Jaargang. FEUILLETON. Dit blad verschijnt ieder en. "Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen wolden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig' cents. BERICHT. De geabonueerden buiten Goes, worden gedurende deze maand in de gelegenheid gesteld, hun abonne mentsgelden (le halfjaar 1885) per gelegenheid of per postwissel over te maken, terwijl na dien tijd over het bedrag per postkwitantie zal worden beschikt. Zij, die zich met 1 Juli op het „Volksblad" wen- schen te abonneerenworden vriendelijk verzocht zich per briefkaart aan te melden, daar hun dan de nu nog verschijnende nommers gratis zullen gezonden worden. De Uitgevek. NEDERLAND. De kriekenverpachtingen te Oud-Beierlaud zijn af- geloopen. De opbrengst wordt gerekend 9 a 10 cent per pond aan den boom. De grootste boomgaard, welke verleden jaar slechts f 75 kon gelden, bracht thans f1200 op. „Zochten vroeger de visscherlieden hun toevlucht op de koopvaardijvloot, thans stroomen de vreemden naar hier, om een plaatsje te vinden op een der 58 haringschepen, waarop, boven den kost, in 5 a 6 maanden tijds voor een matroos f 300 a f 40O te ver dienen is. Geen wonder dan ook, dat bij de malaise, die in andere takken van nijverheid heerscht, zich velen aanmelden van elders om ter haringvaart aan gemonsterd te worden en toch weer opmerkelijkdat aan de Duitschers het leeuwendeel op de loggers ten deel valt. Waren dit bevaren vissckersflinke zeelie den, dan behoefde dit feit geen verwondering te ba ren maar wel doet het zulk3 wanneer men weet dat deze lieden grootendeels uit Sehaumhnrg-Lippe komen, uit het hartje van Pruisen, waar nagenoeg geen water te vindengeen visseherij hekend is en de inwoners de zee slechts hij name kennen. „Indien er zich genoeg voor het visschersbedrijf geschikte Hollanders aanmeldden, bestond er geen enkele reden voor de reeders om de vreemdelingen voor te trekkenhoewel er gewis in andere plaatsen velen ledig loopendie met vrucht op de loggers konden werkzaam zijn, melden weinigen zich daartoe aanen dan nog zijn meestal de arbeidzame en ma tige bovenlanders te verkiezen boven die landgenoo- ten, waarvan de meesten het handgeld verzwelgen en half de teelt (haring-campagne) van het schip trachten vrij te komenwanneer zij eenig voorschot hebben weten te verkrijgen. IN VEILIGE HAVEN. Naar het Noorsch. 2. Het gelaatdat bij de herinneringen uit zijn kin derjaren eenigszins verlevendigd wasverviel weêr tot zijn gewone uitdrukking van afgematheid. „AhJe bent op weg een menschenhater te wor den, naar ik hoor. Nu, als je daar zin in hebt, ga dan gerust je gang. Maar we kunnen moeielijk lan ger zoo midden op de straat blijven staan. Komla ten we even naar de Bodega gaan." „Ik heb geen lust om iets te gebruiken, want ik ben juist op een groot diner geweestmaar na bet dessert stillekens heengegaan. Ik verveelde me dooi en door. In de laatste veertien dagen beu ik dag in dag uit, uit dineeren geweest, en ik had behoefte aan versche lucht. Altijd dat wijn drinken, en die flauwe gesprekken „Een glas spuitwater zal je goed doen kom raeê En weldra zaten ze in het gezellige lokaal met ziju sierlijke planten en zijn tropische hitte. Het was er vrij leeg en de bedienden stonden in een groepje bij het buffet te lachen en te gekschee- ren. In het dames-salon zag men slechts een heer, die geen tabaksrook kon verdragen, bezig met een brief te schrijven, en een dame met een lorgnet Op, die een broodje met een glas heievsch gebruikte. In het anderegrootere lokaal bevonden zich oenige he in de Betuwe hoort men veel spreken van kersen, die de koorts hebben. Men verstaat daaronder het geel worden en afvallenhetwelk in de laatste acht dagen zoo sterk geschiedde, dat van de late kersen wel 1/3 gedeelte verdween. Onder de Meikersen is minder ziekte, zoodat de oogst daarvan waarschijn lijk ruim zal zijn. Hoeveel mensehen er zonder baantje rondloopen zegt het Dagblad kan men eenigszins afleiden uit het feitdat zich zelfs voor een vacature van heer-opha ler bij den Rotterdamschen reinigingsdienst 135 lief hebbers hebben aangemeld. jaarde heeren, verdiept in courant of illustraties, en een paar luitenants met een glas absinth voor zich. Belskov gaf zich niet de moeite om zijn pels af te leggen. Zij namen plaats aan een der tafeltjes en bestelden spuitwater. Zij waren niet voornemens lang te blijven, bet was er zoo warm en Belkskov ge voelde zich zoo vermoeid. De kapitein stond er opdat men een scheutje cognac in het water zou nemenen toen zij een si gaar aangestoken hadden, kwam het gesprek eerst recht aan den gang, en de beide groote kinderen vermaakten zich met te kijken in bet kaleidoskoop der herinneringen, waarin zich de gekleurde stukjes glas tot fraai, bonte figuren vormden. Het knaapje de kleine Kristian die zich aan taartjes en een glas wijn met water te goed deed zat met ver rukking- naar hun gekeuvel te luisterendat al le vendiger en levendiger werd, zoo zelfs dat Belskov's bleeke wangen zieh eenigszins kleurden en zijn oogen hun ouden glans herkregen. Hij stond op. „Foei, wat is het hier warm ik zal mijn jas even uitdoen?" „Houd dien maar aan; we gaan direct heen", zeide de kapitein. „Nn reeds! Ik begon juist zin te krijgen nog een poos te blijven." „Neenik moet naar huis", was het antwoord. „Mijn vrouw wacht mij met het avondetenmaar ze zal het heel aardig vinden als je meekomt." „Waar deuk je aan. Ik zou 's avonds om negen uur je vrouw nog komen overvallen!"

Volksblad | 1885 | | pagina 1