No. t. Donderdag 1 Januari 1885. 8e Jaargang. 1885. Gezondheid en Tevredenheid Dit blad verechijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommcrs zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsrnimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee- (maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. Bij dit No. behoort een Bijvoeg1,sel bevattende het vervolg der Advertentiën en Spoorlijst. Wat zou het Volksblad zijne lezers bij den in gang des jaars meer en beter kunnen wenschen. Met deze twee zaken komt men een heel eind en waar een van beide ontbreekt, zal bet zeker geen vroolijk jaar zijn. 't Is niet anders dan het oude en bekende heil en zegenmaar het bepaalt eenigszins nader welken ze gen bedoeld en wenschelijk is. Op den voorgrond staat gezondheidde noodzake lijke voorwaarde om van het leven te kunnen ge nieten. Als men u alle wereldsche schatten bracht of de hoogste eer bewees, maar gij sleeptet een ziek lichaam voort, waar zon uw genot zijn? Niet te vergeefs zegt bet oude spreekwoord„ge zondheid is de grootste schat," en het blijft waar, wat men bonderden malen herbaaltdatwie baar korter of langer mist, het best hare waarde leert begrijpen. Zult ge uw werk met kracht en met lust kunnen doenzult ge u kunnen verblijden in bet goededat u omringtznlt ge een aangenaam reisgenoot kunnen zijn voor uwe omgeving; znlt ge met eenige rust en hoop de toekomst kunnen tegentredengij dient voor alles gezond te zijnzieke of half ziekeonge zonde menscbenkunnen niet, durven niet, mogen niet, willen niet, en zoo zijn ze voor zicbzelven en voor anderen lastig. Ik wil het u wel toewenscbenmaar kan niet ver wachten dat gij u iederen dag even lekker gevoelen zulter zal wel een enkel koutje of pijntje te verdu ren zijn; doch dat zal u bet jaar niet ongelukkig maken, en wij zullen ons met en voor n verblijden, als gij aan het einde van '85 zeggen kunt: wij heb ben bet jaar in gezondheid ten einde gebracht. Bn als ge dat, zij het ook niet in bet voordeel van dokter en apotheker, zeggen kunt, dan willen we hopendat uw werkalles wat gij waart en deedt ook van uwe gezondheid zal getuigen, dat ge met genoegen op een welvolbrachte taak zult knnnen terugzien en een jaar van gezondheid, ook een jaar van vooruitgangvan goede vrucht zal wezen. Wees daarom zoo goed onzen wensch optevatteu in ruimen zin en er bij te bedenken, dat er eeu gezond hart, gezonde gedachten, wensqhen. voornemens, gezonde begrippen in het gezonde lichaam moeten wonen, zal het niet gelijk zijn aan de fraai geboende kast, die niets of niet veel zaaks bevat. Wij hebben u ook tevredenheid gewenscht, eene kostelijke zaakdie er bijkomen moetof laat ons liever zeggen, die zonder gezondheid, in breeden zin genomenniet bestaat. Ge hebt op 1 Januari al op uwe vingers kunnen uitrekenen, hoeveel stof tot on tevredenheid de menscben de omstandigheden en gij u zelveu geven zult. 1885 zal daarin wel precies op zijn oudere broeders gelijken, maar dat belet niet, dat ge vrede voor u zelveu zoeken en vinden kunt, en dat is toch, onder alle mogelijke wederwaardig heden, het rijkste genot. Ontevreden mensehendat wil zeggenmenschen die altijd knorrenzuur zienalles verkeerd vinden nooit genoeg hebbenoveral ergernis zoeken zijn niet alleen vervelende medepassagiers op de levens reis, maar ze bederven het geluk van anderen, ter wijl ze zelve zich altijd ongelukkig gevoelen. Wie zulk een ontevreden aard heeft, dien voorspellen we alweder een slecht jaar, want al konden we hem nog zooveel beloven of gevenhij zou altijd nog meer of wat auders wenschen. Wie tevreden isslaat de hand rustig en vast aan het werk; neemt de dingen, zooals ze zijn; zoekt er de goede zijde van op en dat maakt hem altijd dank baar, welgemoed, vertrouwend en bereid en ijverig tot vervulling van eiken plicht, ook van dien, die wel eens zwaar en moeilijk valt. Voor alles moet men tevreden kunnen zijn over zich zeiven. Dat gaat niet zonder slag of stoot, dat vereischt arbeid en strijd, maar 'tis van alles wat men begeeren kanhet bestewant als er van bin nen een zonnetje schijntdan werpt het vriendelijke stralen over alles, wat ons omringt, en dan gaat men gaarne en vroolijk met ons mede. L<ij zult het dan wel met ons eens zijn, dat wij u geen beter wensch kunnen brengendan dat ge in en gedurende het nieuwejaar gezond en tevreden moogt zijn. Het Volksblad heeft er ook belang bijdat die wensch vervuld worde. Hoe gezonder en tevredener gij zijt, destemeer ge legenheid en lust, om te lezen, destemeer kans, dat gij met welwillendheid ons ontvangen zult. We zullen weder ons best doen, om u van een en aader wat te vertellen, al is het niet altijd wat nieuws. Eu als we niet altijd even mooi, even duidelijk, even nuttig schrijven, dan is het niet, omdat we de zaak maar luchtig opnemen. Wij gevoelen te veel, welke onze roeping is, om niet het waar belang onzer lezers altijd op den voor grond te steilen. Wij hopen weder op uwen steunrekenen op uwe toegevendheid, arbeiden voort tot uwe ontwikkeling en beschaving, kan het zijn ook tot opwekking van eene opgeruimde, zij het ook altijd ernstige levens beschouwing. Als maar bij allen een gezond gemoed in een ge zond licks^m wonen magdan blijft de tevredenheid niet uit en dan zal de wenschook van liet Volks blad tot vervulling komen. 51 E D E R E A 51 I). Voor eenige weken heeft een Gepeus. Kapitein van het Indische leger, in eeu onzer bladen, een stak geplaatstom bij het tegenwoordig gebrek aan werk van ongehuwde ambachtslieden het dienstnemen als soldaat voor Iudië aautebeveleu. Wij hebben geene ruimte om dat stuk in zijn geheel over te nemen, maar deelen daaruit mede, dat er voor de werklie den langs dien weg een zeker en voldoend middel van bestaan te vinden is, wanneer zij zich als sol daat der infanterie verbinden en het blijkt bij hunne aankomst in Indië, dat zij eeu handwerk kunnen

Volksblad | 1885 | | pagina 1