Ho. 101. Woensdag 17 December 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt icderen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per fcalfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiediïigcn en Dienstaanvragen worden gepiftattt tegen 5 ceüt en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsrmmte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zclfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. NEDERLAND. De Volksvoorlezingen willen nog niet vlotten zoo als wij het wenschen zouden. De redenen echter, waarom velen terugblijvenzijn van dien aarddat wij ons vooreerst nog maar op klein succes moeten voorbereiden, 't Is jammer, dat de opgewektheid niet grooter is, vooral nu er zooveel gedaan wordt, om afwisseling te geven en den avond nuttig te maken. Wij hopen echterdat de poging steeds zal worden voortgezet, want de aanhouder wint. Dat er in de laatste samenkomst een wanklank gehoord werdwas misschien goed, omdat nn de gelegenheid gegeven werd, zich daar tegenover krachtig uittespreken. Hoe meer de gevoelens openbaar wordenhoe beter. Als de leden van „Eigen Hulp" toonen socialisten te zijn in gezonden zin, zullen zij den besten dam te gen de dwaasheid en het verderf der overdreven denkbeelden opleveren. OnlaDgs lazeu tvij in een onzer bladen„Er ha pert iets aan de machine der samenleving en 't is geen klein gebrek, dat in een oogwenk te herstel len is." Men zal het wel gaarne toegevendat de tijden niet extra best zijnmaar er zijn tot bierton meer scherpe oogendie het kwaad zienals krach tige handen, die het zoeken te verbeteren. Als een gunstig teeken des tijds mag men opmerken, dat het volk zelf meer op verbetering van zijn toestand bedacht is; maar 'tis jammer, dat het zich veelszins toevertrouwt aan leidslieden, die het waarschijnlijk heel goed meeuenmaar die men vergelijken kan met heelmeestersdie aanstonds de zieke deelen af zetten in plaats van te beproeven of men ze door genezing weder nuttig werkzaam kan maken. De tijden, die wij beleven, dringen zeker tot krach tige maatregelen, maar zij moeten met verstand en beleid worden toegepast. Al s men op den voorgrond stelt, dat de kwalen der maatschappij niet zoo ge- mablijk wegtenemen zijndan moet men daarbij er kennen, dat de patient geduld dient te hebben. Nog een proefje van verdraagzaamheid. In de her vormde gemeente Oud- en Nieuw-Appelscha behaalde de caudidaat van N.-A. bij de jongste verkiezing van een notabele de overwinning. Onder de opgekomen kiezers was een koopman in petroleum die zich aan de zijde van den candidnat van Nieuw-Appelscha schaarde. Toen hij een paar dagen na de verkiezing in Oud-Appelscha kwamom petroleum te verkoo- pen wilde geen enkele klant meer van hem hebben, omdat hij een nij-lichter was. Een gezellig dagelijksch bestuur. Door de recht bank te Roermond is P. K., wethouder te Olie en Laak (Limb.), veroordeeld tot 1 wegens beleediging van den burgemeester. Meer licht. Het bovenmatig verdonkeren van woonka mers is, volgens bet Journal d'Hygiene een der oorzaken van liet toenemen der zenuwachtigheid in onze dagen, vooral onder de vrouwen en meisjes. Door dikke gor dijnen worden de vertrekken van 's morgens tot 's avonds in een half duister gehouden. „Laat men", zegt het blad, „naar gelang der be hoefte het licht door zonneblinden en dergelijken temperen, maar laat men niet angstig de zonnestra len en de frissche lucht buiten sluiten. Het is im mers heter, dat de tapijten en meubelstoffen wat verschieten, dan dat de wangen der bewoners en vooral der bewoonsters alle kleur verliezen en hunne oogen benadeeld worden?" Een blad in onze Overzeesche Bezittingen spreekt er van eeu examen afteleggen, om officier bij de Schut terij te worden. Daar men wellicht ook hier te lande er aan deuktlangs dien weg zeer geleerde officieren te verkrijgenkan het zij n nut hebben iets naders, omtrent dat examen medetedeelen. Wij nemen daarom uit de Samarangsehe courant eenige vragen over, uit een lijstje van examenvragen voor candi- daten schutter-offieier. 1. Heeft de caudidaat eenig begrip van „rechts" en „links?" Zoo ja, laat hem uitleggen waarom het linker en het rechterbeen niet aan één kant zitten. 2. Kan de candidaat hooren schieten zonder bleek te worden en verdachte bewegingen met de knieën te maken? U. Wat is een kolonel? Behoort hij tot het ledergoed of tot de wapens, die blinkend gepoetst behooren te worden? Als deze vraag te moeilijk is, laat den candidaat verklaren, waarom hij in zijn jeugd wel eens te veel heeft gegeten. 4. Welk is het onderscheid tussehen een krijgs raad en een dameskransje? 5. Wanneer er gecommandeerd wordt „voorwaarts marsch!" Wien zoudt gij het eerst om inlichtingen vragenbetreffende de beteekenis van die woorden? Als degeen tot wien gij u richthet ook niet weet wat stelt gij n voor in dat geval te doen? 6. Van welke afmetingen is een schijf, groot zes bij vier voet? 7. Hebt gij wel eens een geweer gezien? Acht gij het gevaarlijk in den loop van een geladen dito te kijken en te gelijk den trekker over te balen? 8. Wat is eeu patroon? Wordt daar een persoon mede bedoeld of een levenloos voorwerp? Afsluiting der Kasboeken en Restanten-lijst bij de Coöperatieve Yoorscbotvereeniging en Spaarbank te Cloes over de maand Nov. 1884. ONTVANGSTEN Reservefondsf 3339,19 Storting aandeel - 11684.65 Terugbetaling op schuldvordering - 120322,57 Interesten daarvoor en ger. interest - 4263,74s Opgenomen gelden- 7S935,10 Onkosten- - Gezamenlijk bedragf 218565,2a UITGAVEN: Reservefonds f 25, Terugbetaalde aandeelen 799,48 Verleende voorschotten - 169785,30 Terugbetaalde interesten - 457,75 Texugb. opgenomen, gelden - 46328,S85 Interesten van opgenomen gelden - 350,47 Onkosten- 212,435 Gezamenlijk bedrag -2179(U,32 Kas-saldo f 600,93s EIet Bestuur,

Volksblad | 1884 | | pagina 1