No, 99. Woensdag 10 December 1884, 7e Jaargang. FEUILLETON. Dienstaanbiedingeii en ADVERTENTIJ3N voor Dinsdag— Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cti t en Vrijdagmiddag 12uur le bezorgen bij den en Advertentiën tegen 6 cent per regel, uitgever J. A. ROSS, Goes* Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- Oplaag 1500 Exemplaren. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan a ebt regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. REDE R L N D. Vrome verdraagzaamheid. Bij de laatste verkiezin gen hebben ook te Almelo de antirevolutionnairen met de katholieken zich vereenigd en de overwinning be haald. Thans geeft een antirevolutionnair in een ka tholiek blad aan zijne geloofsgenooten den raadel kander broederlijk te blijven steunen, ook in maat schappelijke zaken, zoodat peen werkgever een tegen stander helpe of begunstige. Zeker een zeldzaam voor recht een geloof te mogen belijdendat zulke vruchten draagt Het is zeker niet zonder grond, als in deze dagen geklaagd wordt, dat de werkman, door gebrek aan werk moeielijke dagen beleeft. Maar bet is onbillijk, wanneer zonder uitzondering gezegd wordt, dat an dere standen zich niet om den werkman en zijn lot bekommeren. Het laatst gehouden St.-Nicolaasfeest heeft althans weder overvloedig bewezen, dat, waar men niet alles kanuien toch doen wil, wat men kan en tenminste de kinderen der min-bedeelden een klein genot verschaffen. Zoo was het hier en zoo ging het ook elders. Uit de vele berichten omtrent heir St.-Nicolaasfeest, nemen wij de twee volgende overdie tegenover veler klacht een aangenaam ge tuigenis geven. „In enkele achterbuurten te Botterdam liep Vrij dagavond iemand, die zich onkenbaar bad gemaakt, verschillende woningen binnen, legde wat geld op de tafel en ging dan weer verder, zonder een enkel woord te spreken." De kleinen hielden hem voor Sinterklaasde groo- ten erkenden, dat het in elk geval een goede Klaas was." „Op St.-Nicolaasavond is door eene onbekende dame te Groningen, aan ongeveer honderd arme werklieden eene hoeveelheid spek gezonden." IDA HO OGEN DAL. 5. De zomer was voorbijgegaan en de winter reeds daar. Het was een paar dagen voor Sin t-Nicolaas en buitengewoon druk op de stratende menscben lachten en jubeldenalsof het enkel blijdschap in de wereld ware, en alsof het allen jonge harten waren die de toekomst vroolijk te gemoet gingen. De ga lanteriewinkels zijn vol van klanten, die de rijkste en schoonste voorwerpen uitzoeken terwijl daar bui ten voor de schitterend verlichte vensters een ar moedig gekleede jongen staat, die de prachtige en vele dingen niet genoeg bewonderen kan. Maar wat boeit plotscliug zijn aandacht zoo zeer, dat lig zijn blik van het jongens-speelgoed afwendt en lang on met begeerigeu blik naar een voorwerp kijkt, dat in een hoek staat? 't Is een wassen pop en de anuen knaap denkt aan zijn lieve, kleine zuster te huis, aan het onbeschrijfelijke pleizier, dat zij zou hebben, als zij die pop kreeg; zijn lippen beefden en groote tranon biggelden over zijn jonge wangenwant bij weet maar al te goed, dat de armoede hem niet alleen alle speelgoed ontzegt, maar soms ook het Met 1 Jan. 1885 zal te Antwerpen in bet Franscb en in bet Vlaamscb, een weekblad worden uitgege ven, uitsluitend aan de belangen van de bakkers gewijd en alles vermeldende, wat voor deze nijveren van belang kan wezen. Br is een proefnommer ver schenen dat wij gaarne ter inzage gevenaan wie als belanghebbende dit verlangen mocht. De Vlaamsche Bakkers-Gazet zal voor ons land zoo wat f3,het halfjaar kosten. Die zich daarop nu ahonneeren wil len, ontvangen de in December te verschijnen nom mers gratis. Nog al een voorbeeld. Nadat in de vorige week door een drietal slagers te Leiden de prijs van het rundvleesch met 10 ct. per kilo werd verlaagdheb ben thans al de slachters daar ter stede dit voorbeeld gevolgd. Men meent wel eens, dat nadoen dwaas of verkeerd is, de slachters kunnen echter gerust zijn, dat als ze op die wijze elkander nadoenniemand het leelijk of gek zal vinden. Eten of vasten In den laatsten tijd is er veel gesproken over de wenschelijkheid van het kosteloos spijs verschaffen aan de schoolgaande kinderen der behoeftigen. Hier en daar is men er zelts mede be gonnen. Het onderstaande bericht zou doen twij felen of die spijsverscbaffiug wel als eene weldaad te beschouwen is. „Ben Engelseh onderwijzer heeft aan een men- schenvrienddie zich ijverig bezig houdt met bet bezorgen van een kosteloos ontbijt aan arme school kinderen, een brief geschreven, waarin bij zich tegen dien weldadigheidsmaatregel „ernstig verzet", om dat de kinderen, als zij goed doorvoed zijn, zich te prettig gevoelen en veel lastiger worden dan anders! Indien men er aan deukt, om proeven te nemen, wat bet beste is, dan zouden wij in bedenking ge- dagelijksch brood! Hoe zwaar vallen die dagen dikwijls den armen verlatene! Dat daarom zij, die rijk zijn aan goederen dezer aarde, en omringd van hendie bun dierbaar zijnde feestdagen in vroolijkbeid vie ren tevens der lijdende menscbheid gedenken Onder de menigte, die door de Kalverstraat liep, was ook Karei Bloemendal. Terwijl bij van den eeneu winkel naar den anderen ging, werd zijn aan dacht op eens gevestigd op een jong meisje, dat er zoo behoeftig uitzagdat zij ternauwernood tegen de koude beschut scheen. Juist viel het licht van een winkel op haar ge laat, dat hij terstond herkende. Het was hetzelfde, dat hij eenige maanden geleden gezien hadtoen het er zoo vroolijk en hoopvol uitzag; maar nu lag er een zoo droefgeestige en sombere uitdrukking op, dat Ivarel den wensch om iets naders omtrent dit jonge meisje te vernemendat hem reeds hij de eerste ont moeting zoo zeer had aangetrokkenniet onderdruk ken konliij keerde zich omen wilde de jonge vreemdelinge, die snel doorliep, volgen, toen hij werd aangehouden door een vriend, die pas van een verre reis was teruggekeerd. Laten wij Bloemendaldie er niets over gesticht wasdat zijn. voornemen zoo plotseling verijdeld werd, met ziju vriend staan, en volgen wij onze arme Ida,

Volksblad | 1884 | | pagina 1