Woensdag 26 November 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt iederen "Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.o0, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren Dienstaanbiedingen en I Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentïën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruïjr.tt Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- (zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee- jmaal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan aebt regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. NEDER I. AND. Eonige ingezetenen van Leiden hebben bij adres aan den Raad verzocht, om „afdoende maatregelen te nemenwaardoor de veiligheid der kinderen tegen de baldadigheid van andereu op de openbare straat voor bet vervolg wordt verzekerd." De straatjeugd schijnt derhalve ook daar ter stede niet tot de Iieftalligste te behooren. Men meene echter niet, dat de politie alleen dat kwaad kan tegengaan. Op de ouders rust de plicht, de kinderen zoo optevoedeu dat zijook buiten hun oog, zich ordelijk gedragen. Er wordt veel gespro ken over hetgeen aan het onderwijs ontbreekt in onzen tijdmen mocht er wel aandenkendat er aan de opvoeding in de huisgezinnen nog veel meer ont breekt ook daarwaar de luidste klachten over de school worden vernomen. Eene oolijke uitvinding. Als een bewijs, hoezeer het muziekkorps der dd. schutterij te Helder wordt gewaardeerd, kan dienen, dat in de dezer dagen ge houden raadszitting, door één der leden in gemoede werd voorgesteldhet te doen vervangen door een orchestrionop welks marselimuziekde schutters even zoo goed zouden kunnen mareheeren. Dat is eene kostelijke oplossing van het vraagstuk, hoe men bij de schutterij muziek hebben kau, zon der dat daartoe een geheel corps van muzikanten noodig is. Een draaiorgel bijv. op een wagentje voor- uitrijdende, op de wijze als wij dezer dagen hier een pianiuo-orgel haddenzou voor de mareheerende schutters uituemenden dienst kunnen doen. Ofschoon het jammer zijn zonmet het oog op de heerlijke toneDzou men, om des voordeels wille, de hoorn blazers dan ook kunnen afschaffen. En het dubbele voordeel zou zijndat geen gebrek aan adeiu de mu ziek tot zwijgen zou brengenterwijl er een nieuwe rang voor den orgeldraaier kon worden geschapen. Te Groningen zijn bij de commissie voor de Ten toonstelling van voorwerpen, door den werkman in vrijen tijd vervaardigdvele belangrijke giften inge komen. De commissie kan aan de werklieden, die weuscben in te zenden, de kosten aan materialen, hoe hoog of gering ook, vergoeden, wanneer dit verlangd wordt. Voor een gedeelte van de ingekomen bijdragen zal een voorwerp (salon-meubelstuk) ge maakt worden, en wel, door werklieden, die zonder werk ziju. Een architect heeft aangeboden de tee- keningen te leveren en het werk te leiden, en een werkbaas een gedeelte van zijne werkplaats beschik baar gesteld, om het stuk op te stellen en af te werken. Het voorwerp wordt later verloot ten voor- deelo van de Tentoonstelling. Ieder huisvader, die er geen zilveren vleeschpennen op nahoudt, kent bij ondervinding de even onoogelijke als lastige houten pennen in vieesch en gevogelte. In den regel zitten uie pennen er gebogen en niet zelden gesplinterd in. Sinds eenigen tijd worden vleeschpennen in den handel gohracht, die fabriek matig vervaardigd zijn, een netten ronden vorm met zuiver afgedraaide punt hebben, eu dus veel gemak kelijker in bot vleeseh gebracht en daaruit verwijderd kunnen worden. De zindelijkheid wordt er ook zeer door bevorderd, omdat deze fabriekmatige pennen slechts door enkele handen gaan. De prijzen zijn uiterst laag, bijv. 2-5 eent de 100 stuks. Ze worden geleverd in tien soorten. De eerste fabriek der machinale vleeschpennen is gevestigd te Schiedam, het is de stoomhoutzagerij ,.De Stier." Op een nieuwen toestel om boomen en planten ran insecten te ontdoen, wordt door de redactie van de Landb. Ct. de aandacht gevestigd in de volgende bewoordingen. Van dezen nieuwen toestel, „Pulverisateur Meyer" 117 rue d'Aboukir, te Parijs, geeft het laatste nr. van het Journal d'agr. prat. van Lecouteux twee afbeel dingen de eerste voorstellende het gebruik hij plan ten de tweede dat bij boomen. Het komt ons alleszins de moeite waard voor, dat handelaren in dergelijke voorwerpen, ten onzent er nadere inlichtingen over inwinnen, c. q. het apparaat ook ten onzent verkrijg baar te stellen waarvan zeker in menig geval een nut tig gebruik kan gemaakt worden. De vervaardiger is er reeds voor bekroond en wel te Corbeilhet eerste concours, waarop, hij het vertoonde. HIT BEI VREE IIDE. De lief kebberij voor den militairenstand schijnt wel overal even groot te zijn. „Te Hamburg stonden dezer dagen drie personen een herbergier, een logementbediende en een agent der havenpolitie, terecht wegens het helpen vaneen militieplichtig jongmensch bij het vluchten naar Ame rika. De jonkman kwam door hunne hulp wegmaar de mannen hadden hem zoo schandelijk afgezet, dat hijbij zij n vertrekeen vriend verzocht ben bij het gerecht aan te geven. Deze voldeed aan het verzoek, en na langdurige verhooren is nu de herbergier tot 8de logementhouder tot 1 en de politieagent tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld." De London and Provincial Bank heeft een besluit genomendat iudien hare bediendenwier salaris minder dan .6 150 per jaar bedraagt, wenschen te huwenzij den dienst der bank verlaten moeten. De directie vindt het namelijk onverantwoordelijkdat klerken, met een minder iukomen, zich in het hu welijk hegeven. Wij begrijpen zeer goeddat men zeggen kan eene dergelijke bepaling bevordert de zedeloosheid, maar alles heeft zijne licht en schaduwzijde. En dan is het nog zoo dwaas niet, dat eene instelling, die vertrouwde bedienden noodig heeft, zooveel zij kan zorgt, dat deze niet moedwillig de armoede in den mond loopeudie zoo licht eene oorzaak van tren- rigen val wordt. Alle gebeurtenissen te New-York, zelfs de verkie zing van den nieuwen president zijn voor eenige dagen op den achtergrond gedrongen door het huwelijk van miss Caroline Astor met den heer Richard Wilson. De bruiloftsgesehenken wordeu op een kwart millioen dollars geschat. Zoo schonk de bruigom aan zijne uitverkorene een collier van 75000 dollars waarde. Meer dan 1000 gasten woonden de feesten bij. Aan

Volksblad | 1884 | | pagina 1