No. 93. Woensdag 19 November 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaavlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Yerjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. NEDERLAND. De Koning heeft Maandag de zitting van de Sta ten-Generaal geopend met een soort redevoering, waarin onder anderen aan het kiezersvolk een pluimpje werd gegeven, omdat het bij de verkiezingen zoo or delijk is toegegaan. Het is zeker vleiend zoo iets uit den mond des Konings te hoorenvooral wanneer men zich bewust is, dat men aan geenerlei wanorde schuldig is, iets dat bij ons volk ook niet te wach ten is, wanneer men bedenkt, dat een zeer groot deel der kiezers als lammeren zich naar de stembus laat brengen, zonder zelfs maar te vragen, wie er op hun stembriefje genoemd wordt. Zeker een groot contrast met het naburig België, waar de zoogenaam de wanorde meest een gevolg is van het hardop den keu der kiezers, over de taak, die zij gaan vervullen. Men kan zelfs olie en vuur in rustige orde nevens elkander zienals er maar geen druppel in het vuur of een vonkje in den olie valt. Men leest dezer dagen met grooten ophef in de dagbladendat de Belgische Minister van Finantiën die met zijn Kabinet door de kerkelijke partij op bet kussen gebracht werd, aan de kamer heeft medege deeld, dat voor de eerste maai sedert jaren de ont vangsten en uitgaven van de schatkist in evenwicht staan en dat dit, in weerwil van de vermindering der Staatsinkomsten door bezuiniging is verkregen. Yelen zullen zeggen: zoo blijkt het dan nu, hoe de kerkelijke partij in het volksbelang werkzaam is en hoe gelukkig eeu volk isdat daardoor geregeerd minder lasten te dragen heeft. Wat men er bij we ten moet, is, dat de bezuinigingen verkregen zijn door het loon van ambtenaren te beknibbelen en ben liet vel over den neus te balen. Zoo kan men wel bezuini- F EUILLETOJN". IDA HO OGEND AL. 1. 'tWas ik weet niet meer op welken dag van, ik weet niet meer welk jaar, toen voor een prachtig huis op de Heereugracht te Amsterdam een rijtuig stil hield, waaruit mejuffrouw Anna Meervliet, de meest gevierde van alle Amsterdamsche schoonhedenstapte. Toen zij met jeugdige vlugheid den marmeren stoep opklom, die naar haars vaders woning geleidde, ging juist de deur open en trad haar een vrouw van mid delbaren leeftijd met bleek, kommervol gelaat tege moet, gevolgd door een mooi, zeventienjarig meisje. Beide waren in diepeu rouw gekleed. Eeu blik op haar bescheidenom niet te zeggen armoedig, uiterlijk was voldoende om de trotsche schoone te overtuigen, dat de twee vrouwen niet tot den kring behoorden, waarin zij zich bewoog, en terwijl zij zich zelve verwonderd afvraagde, wat die wel in haar huis kouden te maken hebben, liep zij door. Anna begaf zich naar eeu fraai gemeubileerde kamer, waarin zich een vrouw vau ongeveer vijf en veertig jaar be vond, rijk en met smaak gekleed. Ofschoon deze in haar jeugd wellicht even schoon was geweest als hanr dochter nu was, lag er, nu de frischheid der jeugd gen, als men een deel des volks de keel toenijpt. Vreemd echter is hetdat de clericale ministers ver geten hebben hunne tractementendie toch vele dui zenden bedrageneen weinig te verminderen. Leve de concurrentie. Het vervoer van pakketten door de rijkspost heeft de gewone ondernemingen tot goederenvervoer geprikkeld tot meerderen ijver en minder hooge eischen. Ook de Hollandsche spoor wegmaatschappij beijvert zich meer dan ooit het pu bliek te gerieven. Het is te hopendat men eens wijs worden zal en zijn belang leere begrijpen. Vermindering van j verzendingskosten zal zeker vermeerdering van ver zending tengevolge hebben en zoo zal niet alleen het publiek, maar ook de verschillende ondernemingen voordeel daarvan hebben. De dankbaarheid is de wereld niet uit. Een ver pleegde in het hestedelingshuis van de Diaconie der Herv. gemeente te Kampen heeft aan de Bestuurde- ren van dat gesticht 1100 ter hand gesteld. Hij had namelijk dezer dagen eene erfenis ontvangen. De vraag is wat zeldzamer voorkomteen bedeelde, die een rijke erfenis krijgt, of een arme, die in be ter toestand gekomen, de armen niet vergeet. Er wordt, en niet geheel ten onrechte, in onzen tijd veel geklaagd, over gebrek aan arbeid en ach teruitgang ook van verschillende takken van indu strie. Tegen heide kwalen zouden nieuwe industrieele ondernemingen weldadig kunnen werken. Wij maken daarom opmerkzaam op twee ondernemingen in het buitenland, die zeker elders ook zouden kunnen be proefd worden. „De heer Stafford, ingenieur, heeft een werktuig van haar wangen was geweken, geen zeer aangename uitdrukking op haar gelaat, maar kon men er veeleer hoogmoed, koelheid en zelfzucht op lezen. Lieve mama zeide Anna tot de dame, nadat zjj zich van haar hoed ontdaan had en op een canapé was gaan zitten wat waren dat voor menschen, die u daar zoo even met haar gezelschap vereerden? Gij hebt uw vader wel eens van zijn neef hooren sprekeneen zekeren heer Hoogendal ant woordde mevrouw Meervliet. Jawel, mama. Welnu, zij die gij daar ontmoet hebt, waren mevrouw Hoogendal en haar dochter vervolgde me vrouw Meervliet. De heer Hoogendal was iemand van fortuin, maar niet laug geleden verloor hij zijn gansche vermogenstierf en liet een vrouw en kind na in be hoeftige omstandigheden, en nu zijn deze in de stad gekomen, om op de een of andere manier iets om handen te krijgen, ten einde den kost te kunnen ver dienen. Maar wat gaat ons dat aan? Voor zij buiten gingen wonen, stonden wij met die familie op zeer vertrouwelijken voet; bovendien had uw vader ook eenige verplichting aan Hoogendal en daarom verbeeldt zijn vrouw zich nu misschiendat ik onze tegenwoordige positie vergeten en haar als vrien din en intime in mijn huis ontvangen zal! Waarlijk? riep Anna, terwijl zij minachtend

Volksblad | 1884 | | pagina 1