No. 91. Woensdag 12 November 1884. 7C Jaargang. Dit blad verschijnt iederen "Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES vóór Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en I Dien3taanvragen worden gepisatst tegen 5 cent J cn Advertentiën tegen 6 cent per regel IGroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruiniU. JBij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- (zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee- |maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. NEDERLAND. Ken bezuiniging waar velen nog nooit aan ge dacht hebben. In den raad der gemeente Frane- keradeel is als bezuinigingsmaatregel voorgesteld het uitstoken van vlaggen op verjaardagen van leden van het koninklijk huis afteschaffen of althans tot het gemeentehuis te beperken. De gevoelens lie pen uiteen, zooals bij de stemming bleek, vijf leden waren er voor en even zoovelen tegenover. Over het be langrijke voorstel zal dus eerst in eene volgende ver gadering beslist worden. Men vermoedt, dat bet voorstel een gevolg is van het afschalfen elders van klc.k- luiden op die dagenwelk voorbeeld aanstekelijk ge werkt heeft. Als men al het noodelooze hij die ge legenheden gaat afschaffen, zullen onze sehoone en hooggewaardeerde schutterij-parades er ook aan moe ten wat zeer te bejammeren zon zijn voor de schut- terspakken, die dan minder zouden geinebt worden. Als een merkwaardig staaltje van de middelen waarmede enkele kooplieden hunne waren een ooge- lijk aanzien trachten te geven, dieno, dat dezer dagen een koopman in groenten, te Amsterdam, heel kalm bezig was zijne bloemkooleu op de minder zindelijke gedeelten, met gemalen krijt aan te witten. Bij h.et koopen zullen de huismoeders dus voortaan ook daar op dienen te letten. Ons is verzocht bet onderstaande, in de Goesche Courant voorkomende schrijven, overtenemen, in het belang der inleggers in de postspaarbank: Goes, 10 November 1884. Mijnbeer de Redacteur! Vrij algemeen is in Goes de meening, dat men van eiken guldendien men in de postspaarbank in brengt, een kwartje moet „laten vallen". Herhaal delijk kwamen ouders daaromtrent bij mij inlichtin gen vragen. Vergun mij met een enkel woord te zeggen, hoe dat denkbeeld kan ontstaan zijn. Wanneer iemand een gulden aan postzegels op de Rijks-postspaarbank heeft ingebrachtgebeurt het niet zeldendat die gulden oumiddelijk wordt terug gevraagd. Maar daar geheele terugbetaling slechts door deu directeur dozer instelling mag geschie den betalen de postambtenaren hier 75 cent uit en schrijven 25 cent in het boekje. En nu tneenen som migen, dat zij die 25 cent moeten „laten vallen", m. a. w., dat zij die 25 cent kwijt zijn. Niets is even wel minder het geval. Do postambtenaren betalen die 75 cent slechts uit, omdat er licht eenige dagen ver- loopen eer het bevel tot geheele afbetaling uit Am sterdam is aangekomen. Het is dus een maatregel, die strekt ten geraakke van da inleggers. Maar als men het verlangt, wordt het geheele bodrag uitbetaald, mits men eenige dagen geduld bebbe. De staat waarborgt, zonder eenig voorbehoudaan de inleggers de teruggave hunner inlagen; dit zegt zeker beol duidelijk, dat da inleggers geen cent moe ten „laten vallen". UEd. Dw. BELANGSTELLENDE. LIT DEN VREEMDE. Het bericht, dat de cholera zich ook in Parijs ver toont, is dikwijls tegengesproken, maar het is thans zeker, dat de ziekte ook daar zich heeft geopenbaard. Zij heeft haren hoofdzetel daar in eene straatdie tot de onzindelijkste van geheel Parijs behoort. Het is in de wijkwaar de voddenrapersin de grootste onreinheid, te midden van allerlei afval en lompen leven. De prefect heeft terstond last gegeven, het geheele kwartier zooveel mogelijk te zuiveren. Een kostelijke maatregelmaar die ons doet vragen waarom die niet eerder genomen? Men spreekt van 160 ziektegevallen, waarvan de helft met doodelijken afloop, de kwaal breidt zich echter uit en de juiste cijfers worden niet altijd op gegeven. Dat de ook hij ons te lande veel gebruikte Zwit- sersche kaas een belangrijk handelsartikel isbewijst de opgave, dat in 1883 daar te lande voor 60 mil- lioen fres. aan kaas verkocht werd. Voor 38 mil- lioen ging naar het buitenland, waar ook veel Zwit- sersche kaas gegeten wordt, dia Zwitserland nooit gezien heeft. Een werktuigkundige te Berlijn, Mayerhofer ge naamd heeft een toestel uitgevonden dat strekken moet om spoorwegongelukken te voorkomen. Dit toestel waaraan de uitvinder met verscheidene medehelpers twaalf jaren gewerkt heeft, stelt den met het toezicht belasten ambtenaar in staat, ieder oogenblik natezien waar de treinen op zijne lijn zich bevinden enals er door een of ander verzuim een botsing dreigtonmid dellijk te waarschuwen. Het bestaat uit een matglazen plaat, waarop de sporen door lijnen en de stations door streepen en nummers zijn aangeduid. Op die lijnen bewegen zich kleine pijltjes, welke de treinen voorstellen. Zij worden in beweging gebracht door electriscbo kracht, telkens als de locomotieven in aanraking komen met sein- toestellen, op een aantal punten van den weg geplaatst. Zoo geven de treinen voortdurend zeiven aan, waar zij zich bevinden. A L L E R L E 1. Hoe gevaarlijk het is aan koeien ongesneden knollen tot voedsel te geven, is te Dalen (Dr.) wederom gebleken. Bij eene koe van een landbouwer aldaar, welke zich aan dat voedsel te goed deedbleef een knol in den slok darm steken, welke niet verwijderd kon wordenzoo dat het dier, een van de schoonste exemplaren van den eigenaar, moest worden afgemaakt. Een voorname Berlijnsche dame, die eerst korte lings een jongen wereldburger bet levenslicht had doen aanschouwenviel den beroemden dokter Heim onophoudelijk lastig met vragen naar dit of dat wat haar jeugdigen kleine van nut zou kunnen zijn. „En, dokter, vroeg zij eindelijk, wat zegt ge van ezelin- nernelk? Zou ezelinnemelk niet uitstekend zijn!" „Ezeliunemelk, mevrouw", antwoordde „der alte Heim," terwijl hij zijn hoed greep en vertrok, is ten allen tijde het allerbest geweest voor jonge ezeltjes."

Volksblad | 1884 | | pagina 1