No. 90. Zaterdag 8 November 1884. 7e Jaargang. P O P P E Y. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlyksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 nar te bezorgen bij den uitgever J. A. BOSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaan vragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertc-ntiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsruimtf Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als; Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. Of ik het mis heb weet ik nietmaar ik verheeld mijdat de kinderen minder met poppen spelendan in vroeger tijd en dat men ze in minder aantal achter de glazen der speelgoedwinkels ziet. Het is eene zeld zaamheid, dat men kinderen met eene pop ontmoet en meer dan één heb ik gezien, die er eenvoudig den nens voor optrok. 't Is toch nietomdat de ontwikkeling in de pop penwereld geen gelijken tred gehouden heeft met die der menschen. Velen herinneren zich nog de leeljjke houten poppen, waarmede de nu ouden zich in hare jengd vermaakten. De voortgaande kunst en de smaak, die over deze gebiedt, bracht ons lederen porseleinen, wassen poppen. De toenemende weelde beheerschte ook het poppengeslacht, blijkbaar in de soms kost bare kleederen, waarmede de poppen uitgedost wer den. De toenemende afkeer van het levenlooze deed geluidgevende, ja zelfs sprekende poppen geboren worden. En nu het menschelijk vernuft de kunstigste poppen heeft uitgedacht, is de poppenliefde bij de kleine menschen geweken. Zijn dan de kinderen van onzen tijd van eene andere natuur dan die van vroeger V Ik kan het niet geloovenwant ze zijn nog even speelsch en zoeken nog altijd zich bezig te houden. 't Is ook niet uit behoefte aan afwisseling, want voor elk opkomend geslacht zijn de poppen iets nieuws. Maar het verschil van neiging en richtingdat in de geheele maatschappij wordt waargenomenschijnt met de kinderen van onzen tijd te worden geboren. Zich te willen verplaatsen buiten den kring, die men zou zeggen, dat de natuurlijke, de aangewezene is, behoort tot die kenmerken van dezen tijd, die zich telkens weder vertoonen met de nieuwe geslachten. Op het verheven standpunt, waarop de menschen te genwoordig staanheeft het kinderlijke zijne aan trekkelijkheid verloren. Wie van kleine wijsneuzen durft spreken, schijnt niet te begrijpendat de jeugd, die op 18 of 20jarigeu leeftijd reeds van de wereld verzadigd moet zijn en onder de oudjes moet gaan plaats nemen, vroeg beginnen moet, om dat doel te bereiken. Eu die jeugd zelvedie reeds bij de pap- zooveel mogelijk aan menschen gelijk te makenschij nen de menschen, velen althans, poppen te willen worden. Neem mij niet kwalijk, dat ik dit zoo maar zon der omwegen zeg. 't Is zeker niet vleiendmaar het kan zijn nut hebben, eene minder aangenaam klin kende waarheid duidelijk te zeggen. Mogelijk denkt ge, dat ik de modepoppen op het oog heb, die in grooten getale rondwandelen. Op hen heb ik echter het oog nietmaar nn ik ze noemde, wil ik er toch wel even over spreken. Doorgaans verstaat men er doorde een of anderdie zich oppronkt en met elke afwisselende mode de eerste is, om diezoo sterk mogelijk, te doen uitkomen. Zul- ken zijn er echter maar enkelen. Eerder versta ik er door die allendie zich door leveranciers en mo demakers of maaksters als poppen laten gebruiken om de nieuwste modevormen rond te dragen en hnn voor reclame te dienen, 't Is eene eigenaardigheid onzer volwassenen dat ze zich daarvoor leenen, al vin den ze hetzelve ook nog zoo leeljjk of ondoelmatig. Als de kleermaker of modemaakster het n aantrekt, dan laat ge n even als de pop gewillig in het pak steken. De lustom zulke poppen te zijnis zelfs zoo groot, dat menigeen er voor opoffert, wat hij voor betere zaken zon kunnen gebruiken en dat de mindere standen zieh haasten, om de hoogere in de modepopperij natevolgeu. Als menschen zich naar mo deplaatjes kleedenwat zijn ze dan andersdan de levende beelden, de poppen, die aan do mode onder danig zijn en die onder de menschen brengen Doch aan dezen dacht ik juist niet. Ik had het oog op de mensch-poppen of pop-r.tensehendie ver wonderlijk gelijken op het speelgoed der kinderen. Men kan er in zekere gevallen mêe doen, wat men wil; ze aan of uitkleeden; ze laten zitten of loopen; ja zelfs, even als sommige poppen, door eene druk king op een of ander deel een bepaalde klank voort brengenkan men sommige menschendoor een drnk of beweginglaten zeggen, wat men wil. Velen mer ken er zelve niets vandat ze als poppen gobrnikt worden en laten met zich sollen en zijn zoo gehoor zaam als de pop, wiens armen en beenen door een draad heen en weder getrokken worden. Anderen we- pot van niets anders dan van werkelijkheid en prac- j ten het best, dat ze maar poppen zijn tijk hoort, hoe zou zich die met het denkbeeldige kunnen vermaken. Neen, het laat zich hooreu, de poppen, een ouderwetsch speelgoed, moeten weg;'tis beneden de waardigheid van een geleerd kind zich bezig te houden met een pop, al is die ook nog zoo kunstig en mooi samengesteld, ja zelfs, al kan men die klanken laten voortbrengen. Eigenlijk zou men er een grief van moeton maken, dat nog enkelen poppen-beschermers zijn, want kinderlijk zijn en spelen, dat vond uien alleen in de dagen, die lang achter ons liggen! Het spreekt van zelf, dat wij de kinderen niet willen hard vallen over deze verandering in smaak bij hun spel, en wij laten niet onopgemerkt, dat men er op uit is, ook reeds in de kinderspelen het nuttige met het aangename te verbinden. Maar dat de poppeu in ongenade gevallen ziju, zou misschien ook wel kunuen wezen, omdat men de rollen ver wisseld heeft. Sedert men er op uit wasde poppen maar ze la ten zich het hoofd draaien, of de oogen vertrekken, of uiten een woord of klankdat men hnn voorge zegd heeftomdat ze in de macht van anderen zijn of om des voordeels wildezen believen, 't Is geen wonder als een eenigszins snugger kind een afschuw van poppen krijgt, Waar het zoovele levende om zich ziet, die niet even als de porseleinen of lederen pop in een hoek gezet kunnen worden. Maar 't is wel wonder, dat menschen, die om de kinderpoppen lachen geene schaamte hebben over zichzelveu, als ze zich aan die onbezielde voorwerpen gelijk maken. Ze staan even rnstig voor de winkelkasten, als de poppen daarachter liggen en begrijpen nietdat het ook met hen is: hoe leniger zij zijn. destemeer worden ze ge zocht. Soms zon men denkendat de wereld eene groote speelkamer is, waar het kind een heel regi ment poppen om zich heeft en daarover bevel voert, alleen voor zijn pleizier. Nu, de liefhebbers moeten het zelve maar woten,

Volksblad | 1884 | | pagina 1