No. 89. Woensdag 5 November 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den uitgever .F. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cant en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarpiaatsmiinte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd DienstaaDvragen. Advertentieu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberiekten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. NEDERLAND. De verkiezingen op allerlei gebied zijn gelukkig weder afgeloopen, ware bet alleen, omdat de regen van sirooibillettencirculaires, courantenartikelen enz. opgehouden heeft, 't Is nu de vraag of blijken zal, dat men goede keuzen deed en of ieder kiezer zal kunnen zeggen, dat bij naar zijne overtuiging, met kennis van zaken en in bet algemeen belang zijne stem beeft uitgebracht. Zoolang dat niet vast staat, kan men niet zeggen, dat eene verkiezing den volksgeest uitdrukt. Wie zich als stemmackine liet gebruikenonverschillig in welke richting hij gehoor zaam anderen volgde, moest maar niet zeggen, dat hij meegedaan heeft, vooral niet, zoolang hot onze ker is of hij den rechten baas beeft gediend. Intnsschen is bet te hopendat de rusttijd door de kiezers zal worden gebruikt, om zelve te leeren kiezendan be hoeven ze een volgende keer niet door de oogen van anderen te zien. Met genoegen vernemen wijdat de vereeniging „Eigen Hulp" er in geslaagd is een zestal sprekers te vinden, die dezen winter Volksvoorlezingen zul len houden, waarvan twee, door de HH. Frowein en Wigmanmet proeven op natuur- en scheikundig gebied zullen worden opgehelderd. Daar de werkmans stand vrijen toegang beeft, is bet te hopen, dat er een ruim gebruik van gemaakt zal worden. Ook de oprichting van eene Harmonie is eenigszins waar schijnlijker geworden, nu dhr. Kooiman aangeboden beeft geheel belangeloos zich met de leiding te wil len belasten. Een tweetal slagers te Wageningen hebben de vleesckprijzen met 10 cents per KG. verminderd. Ook te Bnkbuizen hebben eenige slagers den prijs van het rundvleeseh per kilo met 10 cents verlaagd. Te Reenen zijn de prijzen van het vleesch met 10 percent per KG. verminderd. Wij nemen van tijd tot tijd deze mededeelingom trent het dalen der vleeschprijzen op zooals men be grijpt, om op het verschil met de prijzen bier en elders te wijzen, indien onze slachtersom welke reden dan ook, de prijzen niet verminderen kunnen, dan zonden wij wenschen, dat zij daarvoor eene af doende reden gaven, opdat men hen niet langer ten onrechte van heb- en geldzucht verdenke. Het spreekt toch van zelf, dat bet publiek vraagt: waarom beta len wij bier zooveel meer dan elders? Wij noodigen onze slachters dringend uit, dit in cms of in een ander blad eens uiteentezetten. Als we van de bil lijkheid hunner redeneu overtuigd zijn, zullen we gaarne medewerkenoen het publiek met het eten van dnur vleesch te verzoenen. Al te gedienstig. Het is heerlijk verdrukten te hulp te komen, vooral wanneer het zonder gewelddadige tusschenkomst geschieden kan. Maar men kan al te hulpvaardig zijn en de sympathie, die men voor de zoogenaamd verdrukten gevoelt, heeft ook hare gren zen. fe Meppel bijv. wil een ouderenpaar niet toe stemmen in bet huwelijk van luin zoon met een meisje aldaar en nu is de menigte (zeker vrienden van den jongman) zoo dienstvaardig geweestom bij de ouders al de glazen van de beneden- en bovenramen iu te werpen. Of die ouders nu achter haar verbrijzelde glasruiten vriendelijker zullen kijkenzouden wij dur ven betwijfelen. Als de Middelburgsche Courant het goed weet, dan zal de uniform der telegram-bestellersdie eerlang zal worden ingevoerd, zijn: donker blauwe jas met scharlaken roode uitmonstering. Wij hebben vrede bij dat aankleeden van de telegram-bestellers, ware het alleen, omdat die menschen dan ook kosteloos in het pak gestoken worden. Maar wij begrijpen niet, waarom al die uniformen altijd bont moeten zijn en liefst met schelle kleuren uitgemonsterd. Ze zullen er niet warmer door kleedentot de verfraaiing vooral na eenig gebruikniet bijdragenen als die boden zoo bout gekleed moeten zijn om het publiek van verre te waarschuwen, opdat het de baast heb benden uit den weg zou gaandan zouden we ze liever een waarschuwende bel of zoo iets geven. El- is toch wel eene geschikte uniform denkbaar, zonder dat er zulk een bansworstepak van gemaakt worde. Naar men zegt is er weder eene nieuwe wet op het beheer der posterijen op de komst, waarin bij zonder gelet zal worden op de behoefte van meerdere zondagsrust voor de postbeambten. Wij vinden dat uitmuntend, vooral wanneer er dan ook gezorgd wordt voor eene betamende zondagsrust voor de post boden, die naar de dorpen marcheeren. Het ia hard voor dezen, wanneer zij eiken Zondag weder naar buiten moetenterwijl hunne stadscollega's op hun ne beurt een geheel vrijen dag hebben. Bedriegen wij ons niet, dan hebben de land-boden reeds vroe ger op de bun toekomende rust gewezen, maar, als bet waar is, dat er eene wet in aantocht ia, dan zonden we hen raden in tijds nog eens aan te kloppen. Afsluiting der Kasboeken en Restanten-lijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Oct. 188-1. ONTVANGSTEN Reservefonds f Storting aandeel - Terugbetaling op schuldvordering - Interesten daarvoor en gex. interest - Opgenomen gelden- Onkosten - Gezamenlijk bedrag UITGAVEN: 3834,59 11585.50 99919,24 3989,815 75859,13s f 194688,2! Reservefonds f 25,- Terugbetaalde aand ^elen 649,48 Verleende voorschotten - 153375,30 Terugbetaalde interesten - 3S7,46 Terugb. opgenomen gelden - 39373,545 IntereBten van opgenomen gelden - 332,56 Onkosten- 158,10 Gezamenlijk bedrag - 194301,44s Kas-saldo f 3,8S5 Het Bestuu*. UIT DEN VREEMDE. De schoenmakers te Northampton (Engeland) schij nen op bet punt van godsdienst wonderlijk eenstem mig te zijn. Er ia daar toch eene nieuwe kerk ge sticht, uitsluitend voor dit gilde bestemd en aan St. Chrispijn, den patroon der schoenmakera, gewijd. Als die heeren zoo verschillend van godsdienstige

Volksblad | 1884 | | pagina 1