No. 88. Zaterdag 1 November 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt icderen Woensdag en Zaterdag De prija per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTÏEN vóór Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienataanöiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiëu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. LEKKAGE. Ook al een van die ongemakken, die verbazend lastig zijn, maar waarvan men in de meeste ge vallen geen last behoefde te hebben. Als de wind een gat in uw dak maakt en de regen is onbeleefd genoeg daarvan aanstonds gebruik te makenzoodat het water in uwe slaapkamer, misschien wel op nw gezicht druipt, kunt ge niemand daarvan de schuld geven. Maar als de dienstmaagd de kraan van het bier- of wijn- of olievat niet goed sluit en gij wordt verrast door een paar natte voeten in uw kelder, dat had kunnen voorkomen worden. In beide geval len is het natuurlijk, dat gij niet vroolijk opkijkt; in het laatstedat gij meent recht te hebben uit uw liumeur te zijnmaar het is nog niets bij het ver driet, dat men van andere lekkages heeft, die, on gelukkig genoeg, nog al eens voorkomen, al is het dab zoo dicht als een pot en al is er geen vat in den kelder, dat beter moest gesloten worden. De leelijkste lekkage is zeker die, waaraan sommige beurzen lijdenvooralomdat die niet gemaklijk wor den gestopt. Als er een klein gaatje iswaardoor de dubbeltjes ontsuappeu kunnen, dan wordt bet zoo licht een groot gat, waar wel een rijksdaalder door kan, en wie het niet opmerkt, dat de keurs gedurig lichter wordtdie kan er zeker van zijndat hij 't avond of morgen zijn leege beurs wel kan opber gen als een nutteloos meubel. Een goede greep in de kasals er wat nuttigs en nocdigs voor verkre gen wordt, brengt geen schade aan; maar als er telkens een kleinigheid uitdruipt voor bet onnoodi- gedan staat men ras voor het feitdat het onmis bare zelfs niet kan verkregen worden. Er wordt soms veel geleden en geklaagd door hen, die beweren, dat ze uooit verkwist hebben, om de eenvoudige reden, dat ze nooit zooveel bezaten; maar zij vergetendat als er vele stuivers naar de herberg gebrachtof vele kwartjes aan de mode opgeofferd werden; als er tel kens een half uurtje werd verzuimd, of bet met de zorg voor de huishouding niet zoo nauw werd ge nomen, de druppels, die uitgelekt of verwaarloosd werden, een vat had kunnen vullen, waaruit men als het noodig was, scheppen kon. Wie eeue voor hem groote som betalen moet, roept wee en ach, en als hij tegen het lek in do beurs gewaakt haddau zou hij zeker gemaklijk betaleu en nog overhouden. Als de loodgieter uw goot niet goed gesoldeerd heeft, gaat er ongemerkt menig droppeltje door, tot ge eindelijk met schrik een plas op den zolder of een natte jas in de kast vindt. Maar de schrik is nog veel grooter, als men in plaats van een plas of een beschimmeld kleed eeu ledig vindt, waarvoor ge geen ambachtsman kunt laten komenom het aantevullen. Daarom is het goed zoo nu en dan eens te onder zoeken, of de beurs niet doorlaat, wat er beter in bleef, want al is het niet om volle beurzen te doen met ledige is liet slecht huishouden. Er zijn nog veel meer lekkages, waardoor men armer worden kan, al is het dan niet aan geld; of schoon er velen zijn, die meer geld zouden'hebben als ze niet hadden lateu Ioopen, wat hen goed kou doen verdienen. Sommigen schijnen wel een lek in de hersenkast te hebben, want wat men ze gisteren leerdezijn ze van daag weder vergeten en de goede raaddien ze kregenscheen wel in een trechter ge worpen te zijn, want ze zijn morgen weer zoo ra deloos als ze heden waren. Men zou lust hebben, om enkele hoofden een hoepel te leggen, of het helpen kon, om er in te laten blijven, wat er met moeite werd ingebracht, maar langzamerhand weder spoor loos verdwijnt. Menigeen spreekt van hetgeen hij in zijn jeugd geweten of later gehoord heeft, maar waarvan hij zich of her rechte niet weet te herinne ren of dat hemzooals hij het noemtontschoten is. Dat is ook al een van de redenenwaarom velen niet vooruitkomen en met een ledige beurs blijven sukkelen; anderen niet voortkomen in dat alles, wat een mensch, een burger van noode heeft; zoodat ze als de domme Hans bij het eene vreemd opkijken, bij het andere dwaze streken doen en altijd achter aan bomen of een bandje geholpen moeten worden. Er zijn er ook, die wel een lek in den mond schij nen te liebben, die altijd praten, onverschillig of het steek houdt of iets beteebent; erger nog, die alles laten uitlekken, wat ze hoorden, of wat men hen toevertrouwde; en het allerergste, die zoo gestadig een enkel woordje laten vallen, niet om hun buur man in het zonnetje te zetten, maar om hem leelijk te bekladden. Die hnn mond niet honden kunnen, zooals men zegt, zijn vervelend, zoo ten naaste bij als bet geluid van een lek, dat u hinderen zon, al ware het alleen maar, om de eentonigheid. Doch daarvoor is raad, want wie het lek niet stoppen kan, maar het ook niet hooren wildie ban nog wel eens naar een anderen hoek verhuizen. Maar de laster, die het er op gezet heeft een goede naam aan verachting prijs te gevenkomt zelden met een stroom van aantijgingenhij rekent er integendeel op, dat de druppel den steen uithol len kan en dat nu eii dan een half woord veel ze kerder werktom den beste zelis zijn kroon te ont nemen. Eu al is het niet altijd met opzet, wie het geen hij ontvangt maar altijd weder laat doorvloeien en niet denkt over wat hij zeggen of zwijgen, wat hij overgeveu of bewaren moet, die helpt ook al mede om te vergrooten, te verdraaien en het kwade ge rucht in de wereld te brengen, of voortteplanten. Eeu dichte mond is dikwijls zooveel geld waard, als een dichte beurs. Maar wie van beiden moeten geopend worden, 'tis altijd beter, dat ieder kan weten, water uitgaat, en dat het met overleg geschiedde, dan dat er zoo ge niepig telkens eene kleinigheid ontsnapt, die ver raderlijk indringt en waarvoor de voorzichtigheid zich niet kan wachten. NEDERLAND. De billetten van inschrijving voor de (Economi sche Spijsnitdeeling zijn weder rondgezonden en zul len eerlaDg worden opgehaald. De bekende liefdadig heid onzer stadgenooten zal dus weder gelegenheid hebben zich te openbaren en wij hopen zeer, dat zij ruimschoots blijken zal. Was het bereikbaar, wat wij boven alles wenschelijk zouden achten, dat in den winter namelijk, bereide spijzen tegen een laag ta rief te verkrijgen waren, en slechts in bijzondere

Volksblad | 1884 | | pagina 1