Zaterdag 11 October 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt iedcrea Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijlrsclie kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke hommers zijn a 1 cent verkrijgbaar, j ADVERTENTIE# TÓor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes, Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaan vragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel ^rroote Letters en Afbeeld naar pJnatsioin Bij directe opgaaf van driemaal plaatsint der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prigs van 25 cents. A ATS ÉÉN Ö0R. Ofschoon alle kwalen ongeriefelijk zijnzijn er toch weldie een zeker gemak opleveren. Als een bij ziende u tegen bet lijf looptvergeeft gij het hem omdat liij niet juist zien kon, hoe ver hij voor u uit den weg moest gaan. Als een hardhoorende u een verkeerd antwoord geeft, neemt gij het hem niet kwalijkomdat hij u niet goed verstond. En als een kreupele u op zijne komst wachten laat, dan vindt ge dat gansch natuurlijk, omdat gij weet, dat hij geen harddraver kan zijn. Het voorrecht van door een of ander gebrek ver- sehooniDg te vindenvalt echter hun alleen ten deel die het niet kunnen verbergen en daarom met een medelijdend oog worden aangezien. Als er sprake is van een gebrekkig gehoor- of ge zichtsorgaan dan moet het vaak op de verzekering van den gebrekkige geloofd wordenen aangezien niemand u bet tegendeel bewijzen kanals gij zegt dat uw oog of oor zwak is, wordt er wel eens mis bruik van gemaakt door hen, die niet hooren of zien willen. Dat kunstje schijnt al oud te zijn, want door alle tijden hoorde men spreken van mensehen, die doof aan één oor zijn. En ofschoon dit in werkelijkheid meermalen voorkomt, wordt er van de van nature halfhoorendon zelden gesproken, maar destemeer van hen, van wio men vermoedt, dat ze het rechter- of linkeroor gesloten lioudeD altijd aan dien kant waar gesproken wordtvan wat hun niet aangenaam is of waarop ze liever geen antwoord geven. Dat aan één oor doof zijnis soms eene tijdelijke kwaal, die zonder operatie of medicijnen genezen wordt, zoodra het oogenblik voorbij is, waarin men meende doof te moeten zijn. Als iemand eenen dienst vraagt en geen gehoor vindt, behoeft hij nog geen medelijden te hebben met den doove, want zoodra een ander de bedoelde taak heeft opgenomen, keert de gezonde toestand terug. Men vindt bet ook dikwijls juist bij liendie ge woon zijn zeer scherp te hooren. Als ze bemerken, dat er hier of daar eene aanmerking, eene vraag op de komst is, vermindert plotseling huil gehoorver- mogen en ge staat verbaasd, dat zij, die anders een fluisterende stem verstaan konden, op eens u laten schreeuwen, waarbij ze dan liefst altijd dat zooge naamd doove oor presenteeron. Ongeneeslijk is de kwaal, waar ge aandringt op een of ander, dat men bepaald niet wil. Er zijn er, die de woorden „geven" en „doen" onmogelijk kun nen verstaau, maar de woorden „krijgen" en „laten doen" zelfs op een afstand kunnen hooren. De doofheid is daar iets aangeborens; meer een karaktertrek, dan een natuurlijk gebrek en de on dervinding leert, dat men zoo iets al even weinig veranderen kan, als men ietuand, die maar één oor heefteen tweede aan het hoofd zetten kau en daar door laten hooren. Die een.oorige doofheid is meestal verhonden met eene zekere koelbloedigheid, die ook al veel gemak gelijksch verdriet hebbeneen smart om onder te bezwijkenals ze al de klachten en zuchten hoorden over duur brood en onverkrijgbaar vleeseh. 't Was voor die goedhartige menschen niet om uittehouden daar ze zoo innig overtuigd zjjn, dat ze geen van heiden goedkooper kunnen gevenhoezeer de begeerte hunner harten daar ook heen leidt Het moet ons dat) ook niet verwonderen, als wjj dezer dagen le zende, dat hier en daar bakkers en slagers zichzelven opofferenom de mingegoeden te helpenverreweg het grootste deel bij het oude en dure tarief zien blijven. De brave lieden hooren noch de klacht der afnemers, noch de gunstige aanbieding van sommige verkoopers. En omdat ze aan dat eene oor doof zijn. krijgen ze ook de gemaklijkheidom maar voortte- gaan, en ontvangen, zonder blikken of blozen, de cen ten en dubbeltjes, die een enkele andere zijne klanten laat besparen. De eerlijkheid vordert echter te erkennendat de doofheid aan een bepaald oor in vele gevallen op houdt, als men maar rechtstreeks en met eenige stem verheffing tot dat oor spreekt. Men maakt het den eeuoorigen gemaklijk, als men veel over de zaken in hunne tegenwoordigheid spreekt, maar zonder zich bepaald tot hen te richten. Men meent dandat al3 er zoo iets van ter zijde gezegd wordt, dat voldoende zal zijn, om de opmerkzaamheid te trekken en re kent buiten den waardmeenendedat alle goed- hoorenden moeten, en dus ook zullen zijn. 't Is een zeker slag, om met die gebrekkigen omtegaan; men moet ze goed in de oogen zienwat naderbij komen kort en duidelijk zeggen, wat er te zeggen is, dan wil het onwillige oor zich nog wel eens openen en vooral komt het daarbij te pas, dat men niet bang zg om nog eeDS te herhalenwat misschien al dik wijls gezegd werd. Misschien zal iemand zeggendat de gevolgen der halve hardhoorendheid licht kunnen ontgaan worden, als men maar altijd het goede oor opzoekt. Docffidat is juist de zaak, dat te kunnen vinden, omdat die doofheid zich zoo gemaklijk van het eene oor naar het andere verplaatst, zoodat men ten slotte niet weet of men aan het rechter of aan het linker moet wezen. Een troost is er voor hen, die dikwijls klagen, dat ze met zulke dooven te doen hebbendat het een kwaal is, tot welker genezing de lijder veel kan bijdra gen als hij maar wil. 't Is haast niet te gelooven hoe vele zieken spoediger gezond zouden wordenals ze maar wildeu medewerken, en hoe ze daardoor eigen genoegen zouden verhoogen en minder lastig, soms minder oorzaak van lijden zijn voor anderen. Daarom is het best die patiëntenzooals men zegt homoeopathisch te behandelen. Dat is, men late zo niets hoorenook nietwat ze gaarne hooren zou den, dan is er veel kaus, dat ze de ooren gaan spit sen en eindelijk ook met dat oor hoorendat vroeger scheen gesloten te zijn. K E E R L A Si Onze lezers wetendat wij zelden spreken van on gelukken in den vorm van gekneusde neuzen, een oplevert en voor vele zenuwachtige aandoeningen be- j nat pak, een schoorsteenbrandje, dat gedaan was eer waart. Wat zouden bijv. bakkers en slagers een da- het begon enz. De meeste couranten geven daarvan

Volksblad | 1884 | | pagina 1