No. 75. Woensdag 17 September 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per fcaifjaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J, A, ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden gepiaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsmimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. NEDERLAND. Naar aanleiding der landbouwtentoonstelling dezer dagen te Amsterdam gehoudenlezen wij in een onzer nieuwsbladen „Eigenlijk landbouwonderwijs, al is het ook maar in de grondvakkan, als plant-, aard- en dierkunde, acht ik dus op het platte land zeer noodig, want daardoor zal de boerdie tbans zooveel leest en spoe dig vergeetwat hem niet te pas komt, in de we tenschap van zijn vak belang gaan stellen. Ook het goed leeren spreken van minstens één vreemde taal, omdat ons eigen land zoo klein is, kan hem van veel nut zijn. Dat heeft hij op de tentoonstelling stellig reeds ondervonden. Men weet dat de droppel lang op denzelfden steen moet vallen, voordat hij er een zichtbaar gat in hoort. Dat is vooral bij den landbouwer en hetgeen hij van buitenaf opneemt het geval. Daarom moet men zich van deze tentoonstelling niet veel onmid- delijk nut voorstellen; want de vooruitgang heeft slechts langzaam plaats. Dat weten de ontwerpers en baanbrekers ook, en des te meer valt hun moed en volharding te bewonderen. Alweer een goed voorbeeld. Het is wel jammerdat er zoo weinigen zijn, die uit zich zeiven wat be denken en ondernemendat de meesten door anderen moeten worden voorgelicht en opgewekt, maar juist daarom is het gelukkig, als er zijn, die een goed voorbeeld gevenvooral wanneer die gevonden wor den onder het opkomend geslacht, waardoor de maat schappij moet gesteund worden. Wij verbreiden daar om gaarne, wat wij dezer dagen in een onzer dag bladen lazen „Te Hoogersmilde heerseht onder de jeugd reeds een flinke handelsgeest. De jongens die tusschen de schooluren tijd vinden hunne konijnen te verzorgen, hebben in dit vruchtbaar diersoort een zaakje gezien, en zij hebben eene behoorlijke kouijuenbeurs geopend, die om de veertien dagen wordt gehouden bij de Pieter-Hummelerbrng. De markt bestaat nu twee maandende schippers kennen haar en besteden voor vette konijnen goede prijzen." werden onlangs prijzen uitgereikt voor getrouw school bezoek. Een der leerlingen had in 6 jaar, een ander in 7 jaar geen enkelen schooltijd verzuimd. Zoo iets kan elders ook geschieden. Te Groningen zal in den a. s. winter eene nationale tentoonstelling van voorwerpen, door den werkman in zijn vrijen tijd vervaardigd, gehouden worden. Ook wij hebben reeds zoo iets van zulk eene tentoonstelling gehad, Men moest dat meer doen, zonder al dien kostbaren omhaaldie gewoonlijk de tentoonstellingen verge zelt. Wanneer die op eenvoudige wijze jaarlijks ge houden werd, dan zou er voor den werkman een .voortdnronde prikkel zijn, om zijn tijd goed te be steden en zijne krachten te oefenen. Eene zeker heele bijzondere bijzonderheid. Bij bet 7e regiment infanterie te Amsterdamis een sergeant aanwezig, die 62 jaar oud is en60 dienstjaren achter den rug heeft. Dat is nog eens een man naar het hart, der soldatenmannetjes, al heeft de liefhebher in die 60 jaren het niet ver gebracht. Is hij dan al geen bewijs, dat men met soldaat te zijn hoog kan klimmendan toch zekerdat men het als soldaat lang kan uithouden. Op een der scholen van ,,'t Nut" te Amsterdam UIT DEN VREEMDE. De geheele week is het aan de oostkust van Ame rika zeer warm geweest. De thermometer bereikte bijna '100° en vele personen werden door zonnesteek getroffen. Een kantoor- en huisknecht, die ruim twintig ja ren bij een koopman te Berlijn in dienst waskreeg, een half jaar geledenonverwachts een erfeniseen vrij aanzienlijk kapitaal en een huis met tuin in een der voorsteden, waar hij moest gaan wonen. Hij was nu een half jaar lang „een heer", maar hij kon er zich niet in schikken, en dezer dagen kwam de oude getrouwezijn vroegeren patroon ver zoeken hem weer in dienst to nemen. Hij wilde zich liever gelukkig voelen in zijn vroegeren werkkring als knecht, dan zich vervelen als rentenier. Nu doet hij weer boodschappen en poetst hij weer schoenen als voorheen. „De duivel hale de heele erfeniszegt hj tot zijn collega's, „ik hen bigdat ik weer voor knecht kan spelen." Van het teedere geslacht in Zoeloeland wordt O. a. geschreven: „De Kaffermeisjes zijn alleen toonbaar in haar na tuurlijke dracht. In de straten van Durban loopen zij met het toch reeds plompe bovenlijf in een pak lompen gehuld, waaronder twee enorm ontwikkelde geheel naakte beenen uitsteken, die aan deze Zoeloe wezens iets terugstootendsdierlijks geven. Buiten gewoon veel zorg wijden deze Zoeloedames aan haar prachtig en weelderig zwart haar, dat zij met vet en oker insmeren en tot een soort toren op het hoofd, met zekeren smaak, weten op te binden. De meisjes versieren zich met wat zj maar machtig kunnen worden. Zoo herinner ik mj een allerliefst Zoelin- netje gezien te hebben, dat haar borst, hals en hoofd beplakt en behangen had met gebruikte postzegels, etiquetten vau naainaaldenpakjes eu wijnflesschen henevens gelo en roode sigarenlinten. Het was erg jammer, dat het meisje zich niet wilde laten photo- grapheeren." Als een bijdrage tot het rechtswezen in Rusland wordt het volgende gemeld: Te Borga, eene kleine stad in zuidelijk Finland met aanzienlijk hout-export, werd dit voorjaar de leerlooier Ohman, 's morgens vroeg in zijne woning vermoord. Na een langdu rig rechtsgeding kreeg men eindelijk de overtuigende bewijzen, dat die afschuweljke daad door zpne vrouw eu zijn zoon bedreven was. Dezer dagen werd het vonnis over de beide misdadigers uitgesproken, lui dende aldus: „Vrouw Amanda Ohman en Johan Edvard Ohman wordt de rechterhand afgehouwen en dan worden ze onthoofd; vervolgens wordt de zoon geradbraakt en de vrouw op een brandstapel verbrand, en eindelijk wordt de zoon van zijn erf recht vervallen verklaard, en der vrouw ten eeuwigen dage het recht ontzegd te mogen hertrouwen." Een zonderling vonnisvoorwaardat door het

Volksblad | 1884 | | pagina 1