No. 74. Zaterdag 13 September 1884. 7C Jaargang. Als het goede genoten is. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halijaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden gepiaatst tegen 5 e«nt en Advertentiön tegen 6 cent pex regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dien staan vragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. Dan is het ras vergetenzegt gij en gij zegt niet alleen eene waarheid, maar gij velt uw eigen vonnis. Er ia geen gebrek, dat de menseh minder in zich zelf opmerkt, dan juist de ondankbaarheid en tege lijk geen, waarover hij zich meer als algemeen be klaagt. Wie een kwartje geeft, wil wel voor een gulden bedankt worden en wie een rijksdaalder pre sent kreegkijkt soms nog even ontevredenalsof bet een cent geweest ware. Ieder wil gaarne het goede hebbenjaagt er naar met inspanning van al zijn kracht, dwingt het, als hij kan in dezen af, geniet er vervolgens van met volle teugen, maar als bij verzadigd is of de goede dagen zijn voorbijgegaan dan doet eene regenbui hen vergetendat de zon veertien dagen achtereen onafgebroken scheen en blijft ook al, wat hij had of zag nog een poos leven in zijne gedachtendie het hem aanbracht, kan er zeker van zijn, dat de herinnering van hem, het op houden van het goede geen vierentwintig uren over leeft. Weldoeners onderviuden dikwijls hetzelfde als de mooie dagen in den zomer. Men wordt er aan gewoon't is of het zoo behoorthet vervullen van een dikwijls geuiten wensch wordt niet meer opge merkt en als de zon vijf minuten achter wolken schuilt, werpt men haar meer verwijten naar bet hoofd, dan zij dankzegging vond, toen zij onafge broken scheen. Men zou het goede duurzaam moeten onthouden, als men de ondankbaarheid uit de wereld hebben wilde, maar het geneesmiddel van eene kwaal zou de oorzaak worden van wie weet hoeveel andere, 't Is daarom beter omin den geest van onzen tijd, liever omtezien naar de middelen, die voortdurend gezond kunnen maken, dan men zich uitput in het bestrijden van wat had kunnen voorkomen worden. Allen maken in elk opzicht de ervaring, dat het aangename en onaangename zich in de wereld af wisselt. Rijken en armengrooten en kleinen ken nen de teleurstellingen even zoo goed, als de prettige ervaringen, maar wat noch de een noch de ander bedenkt, is, dat evenals een enkele koortsdag do waarde van vele weken iu gezondheid doorgebracht, doet uitkomen zoo ook de berinnering van het goede in het verleden, de bitterheid van het heden moet verzoeten. Over het algemeen bepaalt men zich eenvoudig bij de waarheidhet is voorbij en klaagt en steuntom dat bet voorbijgaande niet altijd bljjffc, maar wat er in dat voorbijgegane was, dat niet moest vergeten worden, wordt al even spoedig uitgewiscbt, als de teekening op de lei, die het kind door een andere wil vervangen. Juist omdat men het weet, dat het mooiste leeljjk kan worden en de meest vaste grond kan outzinken, moest een bezit, lioe kort ook, hooger worden ge schat. En omdat liet onmogelijk is in ongestoord genot zijne dagen doortebrengenmoest men niet maar tot het besluit komen: laten we nu maar ge nieten zooveel wij kunnen, maar in bet recht gebruik maken daarvan kracht zoeken tegen de dagen, die komen zullenongevoor zooals iemand een appel iu den zak steektom zich daarmede te verfrisscben als de dorst hem kwellen mocht. 't Is ook niet billijkdat men wel wat goed isal aanstonds voor voorbijgaand houdtalsof er geene mogelijkheid zijn zou, dat bestendig te maken. Wie een goede verdienste beeft gemaakt en van den boogen boom leeftban er gemaklik door komen doch als hij zich later troosten wil met de gedachte: ik beb het toch gehad, dan komt er wel eens zoo iets bij hem opdat zegt: gij zondt het nog kunnen genieten. Menige klacht zou nooit worden gehoord en misschien wel door een juichtoon vervangen wor den, als men wat goed is maar vast hield en bet niet moedwillig wegwerpt of zich gemaklijk liet ont nemen. Menschen die steeds door sombere gedachten worden gekweld kunnen meestal moeilijk opgevroo- lijkt worden, maar bet gebeurt dikwijls, dat de blij moedige plotseling een treurig gelaat toont, omdat hij zieb laat wijs makendat het met de goede dagen gedaan is. Er is weinig noodig om eene schaduw te werpen over bet helderste levensbladen de lichtge- loovige komt er al spoedig toe om te vergeten, dat er geene schaduw zijn zou, als er geen licht was. En zijdie altijd het verledene prijzen om daardoor bet tegenwoordige te veroordeelen en te verachten, ver geten, dat wat ze aan den eenen kant goeds meenen te doenaan den anderen bedorven wordt door on verschilligheid voor of miskenning van wat licht nog beter is. Even als men er welgedaan kan uitzien over het leven, onbezorgd en in genot van alles wat noodig en gowenscht is, voortgaat, zoo mag het ook wel uit spreken en zijn, blijkendat de ervaringendie achter ons liggen, wat goeds hebben uitgewerkt, waar ze geen spoor achter laten, daar blijkt, dat ze ook niet recht begrepen werden. Ook de schijnbaar minder beteekenende levenstoestanden hebben hunne beteekenis. Wie aan den morgen een of ander ont moet, dat hem aangenaam stemt, is licht den gan- scben dag in zijn humeur en zet zich gemaklijker over later opkomende bezwaren benen. Zoodoende hangt er gemoedsstemming en levens moed veelal af van onszei ven, en wie meent slechts te kunnen spreken van bet goede dat genoten is, beklage zich niet alsof hij voor het ongeluk geboren was, maar bedenke, dat, wie op een gelukkig verle den tieren kan, bet beden moet nemen zoo het is en, wie in dat opzicht goed heeft Ieeren optellen en aftrekken is op den weg om ook goed te vermenig vuldigen. NEDERLAND. Woensdag werd te Middelburg weder eene ten toonstelling van Floralia gehoudendie bet vernieuwd bewijs leverdedat men daar niet alleen liefhebberij voor bet bloemen kweeken heeft, maar dat de lief hebbers ook gaarne gebruik maken van een aange boden wedstrijdteneinde hunne talenten in bet kweeken te ontwikkelen. De zaal waarin de bloemen tentoongesteld waren, leverde een vroolijke en aan gename aanblik en de nieuwste, scboone, goedga- kweekte bloemengetuigden van die zorg en belang stelling die de Floralia tot zulk eene nuttige instel-

Volksblad | 1884 | | pagina 1