No. 68. Zaterdag 23 Augustus f884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke noinmers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nar te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Koes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en I Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent j en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. 'Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- I zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee- Jmaal berekend, uitgezonderd Dienstaanvrigen. Advertentiën, als; Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. BEL A 8 T IIV G E Een last is een last en of het een ezel of een mensch isdie dien dragen moetde een vindt bet al net zoo pleizierig, als de ander. Toch is er in lasten en dragen een groot onder scheid. De een is veel zwaarder dan de ander en zoowel de ezel, als de menseh draagt liever een zui geling, dan een man van zestig jaar. En de een draagt ook veel gemaklijker dan de ander, want niet alle schouders zijn even breed en niet alle ezels zijn even gewillig. Als de menscben zeggendat ze iets in last heb ben, dan kunt ge er op rekenen, dat ze er niet onder gebukt gaanwant bet is veel gemaklijker de wil van een ander overtebrengendan eigen wil te la ten gelden. Maar omdat een last, boe ook opgevat, altijd een last blijft, daarom worden zij, die anderen belasten, doorgaans niet vriendelijk aangezien en in menig ge val zou de belaste aan den lastgever willen zeggen draag op, doe bet zelf maar." Dat geldt vooral, als bet op de beurs aankomt. Gij kunt iemand een onaangename boodschap laten over brengen hem een zware koffer laten dragenhem eeneu moeilijken taak voorschrijvendat alles komt er nog wel. Maar vraag hem eene vaste contributie, al is het ook voor het weldadigste doellaat hem als ge niet bij kas zijt, voorschieten; vraag zijne medewerking, natuurlijk die van zijne beurs, voor eene goede zaaken bovenalzeg hemdat hij betalen moet, zooals iedereen, waar men met mooie woorden niet tevreden is, en gij knnt er staat op makendat gij zelf hem een last zijt en dat de Moo- kerheide al de mooiste plaats is, waar bij u zou benen wensehen. Die lastigheid van de beurzen, om lasten te hel pen dragenis dan ook de oorzaakdat belastingen altijd zure gezichten geven en maar zelden metplei- zier worden voldaan; dat velen daartoeals het ware, moeten gedwongen worden. Ik zal nu niet zeggendat het betalenook van lastenzijne aangename zijde beeftwanneer men in aanmerking neemt, dat niemand belast wordt, die geen draagkracht beeft en dat dus de meestbetalen- den doorgaans ook de meest bevoorrechten zijnmaar ik wil er eens op wijzen, boe ongerijmd bet is, dat men alle belastingoa baat, en ze als redelooze ver drukking of althans als te zware last beschouwt. Gij vindt hot volstrekt geen last een paraplnie te moeten koopen om tegen den regen beschermd te wordenom uw dak te laten bestrijken tegen moge lijke lekkagesom een boven- of benedenbuur te hebben, als men goedkooper wonen wil; om kostba re dienstboden te houdenals fpen er maar eenigen dienst van beeft, gij getroost u zooveel, omdat gij er voordeel van hebtal is er ook menige onaange naamheid aan verbonden; en gij zoudt u niet ge troosten de lasten van den staat te helpen dragen terwijl gij dagelijks de lusten geniet. Als een gemeentebestuur maatregelen neemt in bet belang der openbare gezondheid en veiligheidals de staat gelden vraagt, om nuttige werken tot stand te brengen en hare daarmede belasten dienaar te bezol digen, dan wordt er niet meer gevraagd, dan wat ter bevordering van het algemeen belang dient. En nu moge men zeggen, dat het zeker te duur is en een en anderen te veel betaald wordt, bet is toch eene onloochenbare waarheiddat noch de staat, noch de gemeente de belangen der ingezetenen kunnen be hartigen, indien de noodige fondsen ontbreken. Als staat of gemeente eene belasting opleggendan ziet men alleen op de somdie bijeengebracht wor den moet en niet op het doel, waarvoor die gevor derd wordt en van daar dat eeuwig klagen en mopperen, dat ons aan eene bende van zekere altijd knorrende dieren doet denken. Men brengt elkander bet hoofd op hol door van drukkende lasten te spreken en verzwijgt eenvoudig, wat daar tegenover staat, maakt zelfs geene melding van de noodzakelijkheid tot bet vragen van hulp, waar bet de algemeene belangen geldt. Er worden allerlei eisehen aan staat en gemeente gesteldmaar als deze daaraan willen voldoen en de vereisebte middelen vragen, dan is de schatkist een bloedzuiger en de bestuurders zijn eenvoudig ver kwisters. Wij zullen niet ontkennen, dat sommige lasten voor velen drukkende zijnwij zullen niet beweren dat men altijd de beste lasten kiest en dat ze altijd rechtvaardig worden verdeeldmaar wij bomen slechts op tegen een algemeen gevoelen, dat alle belastingen te verfoeien zijnterwijl men moord en brand roept als niet geschiedt, wat zonder belastingen onmogelijk is. Wij zullen er ook niet van sprekendat die klach ten onvruchtbaar zijnomdat bet einde toch altijd betalen ismaar juist, omdat wij van het onvermij delijke overtuigd zijn, zouden wij tot een meer ge lijkmoedig dragen van den algemeenen last willen stemmen. Ieder, die iets voor geld aflevert of doet, vindt bet natuurlijk, dat men hen over bet verplichte betalen niet beklage, en waarom strijdt men dan toch zoo tegen de vraag om knipals men zelf overtuigd is dat die wet om niet kan gegeven worden. En wil men een grief maken van eene ongeljjke verdeeliug, wij zijn de laatstee om voor de strikte rechtvaardigheid van Jan en Alleman partij te trek ken maar 't is veel gemaklijker om te bewijzendat iemand te kort gekomen isdan om bet hem te ver beteren en onberispelijk te bandelen. De rechtvaardigheid is de wereld niet uit, zooals sommigen zeggen, maar de rechtvaardigen zjjn dun gezaaiden dan wie rechtvaardig iswordt niet zelden geacht als een wolf in de schaapskooi. Men moet in de wereld niet altijd alleen rekening houden met wat men wensebt, maar ook met wat geschieden moet. Yele ontevredenen van onze dagen zonden anders sprekenindien zij zich niet lieten verleiden een toestand te eiscben, die, voorshands althans onbereikbaar is. En waar men meent, dat zij, die daarover beschikken kunnen een verkeerden weg inslaan, daar is het een slecht middel tot ver betering bet werk eenvoudig aftekeuren en hendie het deden te verachten. Men geve liever wat beters aan de band en bewijze, dat men alleen wil afbre ken ora iets dnurzamers in de plaats te stellen. Zoolang dit niet geschiedtzijn de klagers over

Volksblad | 1884 | | pagina 1