Mo. 61. Woensdag 30 Juli 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn h 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN vóór Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Soes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. NEDERUAMD. Zooals men weet heeft de majoor-commandant der schutterij wederom een verzoekschrift bij ons gemeen tebestuur ingediend, om het tot het inrichten van eene schietbaan te bewegen. Meenden wij vroeger, dat deze hier ter stede wel kon worden gemist, thans zijn wij overtuigd, dat het eene onmisbare zaak ishet laatste verzoekschrift heeft ons daaromtrent allen twijfel beuomen. Som migen durven wel bewerendat de gemeente-fïnan- tien het niet toelaten daarvoor uitgaven te doen, maar zij denken niet aan het oude spreekwoorddat, wat het zwaarst isook het meest wegen moet. Met uitzondering van zulk een enkelenis ieder nu over tuigd, dat men niet langer dralen mag. Om echter aau het bezwaar van die enkelen te gemoet te ko men, zouden wij een algemeen petitionnement aanraden. Wanneer toch de gansche burgerij komt vragengeef ous een schietbaandan zal niet alleen het gemeen tebestuur voor dien drang moeten wijkenmaar hei, zal vrijmoedigheid hebben, om de burgers de daartoe gevorderde lasten opteleggen en niemand zal zich be klagen maar integendeel gaarne voor de vervulling eener zoo dringende behoefte betalen. Binnenkort, zoo schrijft de Nieuwe Rotterd. Cour. zal worden aangevangen met het leggen van het tweede spoor tusschen Roosendaal en Bergen op Zoom en tnssclieu Middelburg en Ylissingen. Wij zouden ons verbeugenals men eindelijk overging tot eene verbetering, die onmisbaar is, als deze lijn voor den bandel iets zal opleverenmaar indien het bericht juist is, en er geen dubbel spoor van Bergen op Zoom naar Middelburg gelegd wordt, dan zouden wij aan een Eamperstnk moeten denken. Volgens een schrijven in bet Noord-Amerikaansehe weekblad gaat het in Noord-Amerika den varkens al even goed als den menscben. Wij lezen daar van ie mand, die bij zijn overlijden niet minder dan 720 huizen aan zijne erfgenamen naliet en van eene col lectie varkens bij een slachter te New-York, die ge middeld 873 tot 1098 pond wogen. In de gemeente Vries beeft de burgemeester een aardig middel bedacht om het trouw schoolbezoek en tevens den bloei der Rijks-postspaarbank in die ge meente te bevorderen. Op voorstel van dien burgemeester beeft namelijk onlangs de gemeenteraad te Vries, met eenparige stemmen het besluit genomen, om aan de kinderen, die aldaar trouw de school bezoekenmaandelijks een kaartje te geven. Ben bepaald aantal van die kaartjes geeft recht op het ontvangen van eenig geldelijk be drag, met dien verstande, dat dit geld dadelijk in de Rijks-postspaarbank moet belegd worden. Deze practische weldadige maatregeldie alle aan beveling verdient, is op 1 dezer in werking getreden. Ter navolging. Een eigenaardige prijs is uitgeloofd voor den wedstrijd van bet achtste Duitsche schutter- feest. Deze bestaat namelijk uit 100 centenaars steen kolen. De gelukkige schutter, wieu deze prijs ten deel valt kan met gerustheid een konden winter te gemoet gaan. UIT DEN VREEMDE. Terwijl het in Europa bovenmate beet isklagen onze Australische tegenvoeters over de koude. Er is sneeuw gevallen in plaatsen, waar men die tot nu toe nooit gezien had. Te Berlijn bestaat sedert jaren eene door weldadige vrouwen ondersteunde vereeniging, wier liefdewerk een geheel eigenaardig karakter heeft. Onder de lei ding van een bekwaam kleermaker komen behoeftige schoolknapen op de vrije namiddagen bijeenom uit afgelegde kleedingstukken van welgestelde vrienden, den armen zeiven hunne sckoolkleeren te laten ma ken. De benoodigde lokalen worden voor dit doel beschikbaar gesteld door eene werklieden-vereenigïng, en op dit oogenblik zijn daar een twintigtal jongens werkzaam. Het doel is drieledig: vooreerst helpt men de kna pen aan de kleeren, die hunne ouders hun niet kun nen geventen tweede houdt men hen op de namid dagen dat er geen school isvan de straaten ten derde (de voornaamste redenwaarom men op deze wijze te werk gaat) krijgen de knapen de bekwaam heid om zelf hunne kleederen te herstellenals er iets aan stuk iswat hun op lateren leeftijd van veel nut kan wezen. Huisvrouw Nut en genoegen. Met deze zinspreukdie nog al eens door vereenigingen gevoerd wordtzou men ook den gemeenteraad van de Pruisische stad Remsckeid kunnen bestempelen. Men rookt daar sigaren gedu rende de zitting, zoodat er menige discussie in rook opgaat. Onlangs werd een voorstel gedaan om bet rooken te verbieden. Sommigen klaagden, dat zij zich soms hier uren lang moesten laten bedampen en an deren meenden dat men geen gemeenteraad bij elkaar krijgen zouals het rooken verboden werd. Het is ons niet bekend welke de uitslag van bet debat over deze zaak is geweest, maar indien wij er ons in hadden mogen mengen zouden wij voorgesteld heb ben: het rooken is geoorloofd en zelfs gewenscht, mits met lange pijpenal hetwelk de deftigheid van een gemeenteraad noodwendig verhoogen zou. lllEfilEL Lucifers. Bij het algemeen en toenemend gebruik van lucifers zullen onze lezers wel eens iets van de wijze, waarop die gefabriceerd Worden, willen lezen het is ontleend aan een bezoek in de fabriek van Beuken en Oddolk te Amersfoort. Een espenboomliefst versch gekaptzoodat bij nog van vocht is doortrokkenwordt aan blokken gezaagd. Elk blok wordt in rondwentelende bewe ging geleidelijk afgeschild van de schors tot bet hart, zoodat het blok één lioutplaat geworden is juist ter dikte van een lucifer. Die plaat wordtin eenige lagen op elkaarouder een snijmachine gebracht en in één slag komen 250 lucifers, in een minuut ongeveer 30,000 te voorschijn. Een andere snijmachine levert niet zoo groot aan tal in deuzelfden tijd maar biedt bet voordeel, dat het blok, zonder tot plaat te zijn afgeschild, er 1 terstond door wordt omgezet in lucifers van de ver-

Volksblad | 1884 | | pagina 1