Mo. 42. Zaterdag 24 iViei 1384. Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nornmers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVEKTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. IGroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte, j Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- jzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee- imaal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. WAT BEWEEGT IJ? Als we dat eens altijd wisten, wat de menschen beweegtbij alles wat zij doendan zou de loftrompret het misschien minder druk hebben en wat heel mooi schijnt, kon dan wel eens blijken heel leelijk te wezen. 't Is natuurlijk, dat wij oordeelen over en naar hetgeen wij zien. Die slim is, haast er zich niet me de en laat zich niet aanstonds door wat blinkt en klinkt vangenmaar ook de schranderste bol en de voorzichtigste toekijker kunnen het mis hebben en die luid geprezen worden, denken dikwijls bij zich zeiven in stilte; ze moesten het alles eens weten. Er is echt en valsch goud. De kunst weet het laatste echter zoo mooi te maken, dat scherpziende oogen zich zeiven dikwijls mistrouwen en die zich fijne keurmeesters wanenbij den neus genomen wor den. Het komt hoe laDger hoe meer in de mode, alles natemaken, 'tis dus geen wonder, als de men sehen ook meer willen schijnen, dan zij zijnen voor echt verkoopen, wat ze op de keurkamer handig zouden afwijzen. Bij alle zaken schier is men gewoon te vragen of te onderzoeken naar grond, aanleiding, oorzaak of beginsel, omdat men niet bedrogen wil uitkomen. Die een huis koopt, wil weten, of het op goede fondamenten rnst; die een brood koopt, wil weten, of de bakker het niet met schadelijke hestanddeelen vermengdeom het mooi te makende onderzoekings ijver gaat dikwijls zoo ver, dat men zelfs vraagt naar oorzaken en bedoelingen, waarmede men eigen lijk niets te maken heeft, maar het rekenschap ge ven van eigen beweegredenen, blijft niet zelden achter. Als de wereld alle onze beweegredenen kendezou den we ons niet zelden schamen over onze beste da den zooals de wereld en dikwijls ook wij zeiven die noemen. Ik zeg met opzet „wij", want, och! er zijn niet velen van die heiligendie elke handeling aan den strengsten toets bunnen onderwerpen om de eenvou dige redendat zij zich zeiven misleiden en niet on derzoekenwelke eigenlijk hunne drijfveeren zijn. De een wordt geprezen om zijne mildheid en men verzuimt niet, door gebruik maken van zijne sehit- rende deugd, hem telkens te doen gevoelen, dat hjj zooveel beter dan anderen is, maar als men er eerst minder van sprak, en zijne werken werden niet open baar 't is de vraagof hij dan ook zulk een drang der liefde zou gevoelen. Een ander werpt zooveel snoekjes uitdat de we reld zegt: dat is nu toch iemand met wien men FEUILLETON. EMANGIPATIE EN KANTOORZAKEN. 4. Jozef ging, en meldde, toen hij na een paar minu ten terugkwam „Miss Warwick is de eenige, die op 't oogenblik niet veel werk heeft. Ik heb haar gezegd, dat zij zich gereed moest houdenen hier bij U komen." Er verliep bijna een kwartier eer miss Warwick verscheen. Hoe vreemd moest aan deze zakenman nen, die voor niets als voor hunne zaken zin hadden, een brievenafhaalder in een klein rond hoedje met een golvende veer en een waaienden sluier, een sier lijke mof in de kleine gehandschoende handen toe schijnen Henri had het lange wachten wat geërgerd, maar de terechtwijzingdie op zijne lippen had gezweefd verstomde tegenover de schitterende oogenen de schelmachtige kuiltjes in de wangen. Hij stond op, het papier in de hand, en nam bij den haard zijne geliefkoosde plaats in, iu zijne geliefkoosde houding, voordat hij de volgende order gaf: „Ik heb hier eenigo firma's van wie wij gelden moeten ontvangen, opgeschreven. Ik wenschte, dat gij hen bezocht en onverwijlde betaling verzocht. Het is bij ons regel, om schulden niet lauger dan den toegesfanen termijn te laten uitstaanals wij er niet om worden verzocht. De noodzakelijkheid van dezen regel is ons bij erva ring gebleken. Als gij langer in onze zaak werkzaam zult zijn geweest Miss Warwick zult gij er n van overtuigendat wij in alle dingen streng methodisch handelen en dat wij elke bizoudevheid welke dikwijls hij anderen aan het personeel wordt overgelaten per soonlijk behandelen. Wij hebben ons deze handelwijze tot richtsnoer gesteldomdat wij voor ons beroep de grootste achting koestereneven ongaarn ons geld zien weggeworpenals wij het geld van anderen zouden verspillen grondregels, welke niet alle firma's te Liverpool betrachten." Met deze pompeuse slot woorden, die gevolgd werden door een grimmigen lach zette Henri Middleton zich weder op zijn stoel voor de schrijftafel nederen Miss Warwick trok zich na eeue buiging terug. Iets later trad de chef der firma in het andere kantoor, en verlangde Mr. Harley. Mr. Harley was uitgegaan. „Waarheen." ,,Mr. Harley wilde Miss Warwick naar de handelshuizen brengen, welke zij te bezoeken had." „Miss Warwick bezat toch de adressen, was dat niet genoeg?" „Mr. Harlsy wilde haar alleen slechts de richting aanwijzenwaar de bedoelde kantoren lagenhm." Nu vroeg Henri Middleton, of Mr. Johnson reeds het geld voor de Bank gereed had gemaakt? Mr. Johnson had Miss Vernon gewezen, op welke exacte wijze Mr. Middleton de boeken wilde hebben gehoudenha „Het schijnt mij toe, Jozef, merkte Henri op," toen hij in zijn privaatkautoor was teruggekomen, „dat hoe bepaald voordeelig en practisoh het nieuwe stelsel ook genoemd moet worden het toch ook niet geheel zonder schaduwzijde is." Henri Middleton had volkomen gelijk, het nieuwe i stelsel wees iu weerwil van de onbestrijdbare voor- deelen ook eenige schaduwzijden aan. Zoo bijv. was het zeer opmerkelijkdat de naburige kantoren buitengewoon ijverig waren, om hunne kleine mede- deelingen intezendeu, of die van de firma Middleton. te komen vragen. De jongere bedienden stonden bijna voortdurend met kleine boodschappen en aanvragen in het kantoor der Gebrs. Middleton. (Wordt vervolgd).

Volksblad | 1884 | | pagina 1