Woensdag 21 IVIei 1384. Jaargang. Dit blad verschijut iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. NEDERLAND. Gisteren hebben de twee nieuw gekozen leden van deu gemeenteraad, de H.H. Plugi Van Aspermont en Lambrechtsen den eed afgelegd en zitting geno men. Tot wethouder, tevens ambtenaar van den bur gerlijken stand, werd benoemd dhr. J. J. Ramondt, aan wien van zijne benoeming zal worden kennis gegevendaar liij niet tegenwoordig was. De verga dering leverde verder voor het belangstellend publiek nog eenige discussiendie meer of min gretig ge volgd werden. Bene kennisgeving, dat dhr. Wigman zijn ontslag genomen heeft als lid der gezondheids commissie werd natuurlijk met diepe smart verno men, even als de aanleidende oorzaak, zijnde een verschil van gevoelen met zijne medeleden. Na lang debat bleek, dat de quaestie eigenlijk geene quaestie was, daar het Huish. Regiem, der commissie de zaak voorlang geregeld en uitgemaakt heeft. De reden echter, dat men verschillende sprekers aandachtig hoorde lag eenvoudig daarin, dat het een rapport gold omtrent een scheikundig onderzoek van het brooddat hier ter stede verkocht wordt. De een be weerde, dat er aluin in gemengd was, de ander ont kende dit en het pnbliek wilde nu wel gaarne we ten, hoe het aan het gevaar van vergiftiging door een boterham kon ontkomen, aangenomen dat de aluinvinders gelijk hebben. De raad besloot ook het terrein der stoofweide, na het afbreken der mee- stoofter bebouwing uittegevenmaar alleen naar regels door het bestuur aantegeveu. Over dit laatste beslnit mogen wij ons verblijden al smart het ons ook veeldat het verzoek van dhr. Matthijssenom een deel van dien grond met woningen te bezetten daarom moest worden afgewezen. Het zon niet tot verfraaiing van dat buitenwijk zijn wanneer daar zoo maar eenige woningen zonder verband of regel werden neergeworpen. Én daar de wandelaars nu al moeten schreien nu men de statige hoornen ter rechterzijde wreedaardig geveld heeftmoet men hen niet nog meer tranen afpersendoor eene wanstal- ligeu en smakeloozen bouw ter linkerzijde. Wij konden ons al niet begrijpen, hoe de slachters er toe kwamen de vleeschprijzen zoo enorm te vermin deren, maar wij vernemen nu, dat ze zich, onder nemend en menschlievend als ze zijnop de Engel- sclie markt gaan voorzien, waar tegenwoordig niet alleen uit Amerika, maar ook uit Nieuw-Zeeland ge slacht vee, dat in ijs bewaard is, aangevoerd wordt. Nog onlangs kwam te Londen eeu schip met niet minder dan 14000 geslachte schapen. Er worden nog 17 millioeu ponden schapenvleesch verwacht. Jam mer, dat ons land geene haveus heeft, waar zulke schepen kunnen binnenkomen! Eene dubbele zeldzaamheid. Dat eeu dienstbode zoo trouw en zoo verdienstelijk is, dat hem een standbeeld kan opgericht wordenis zeker wel een uiterst zeldzaam gevalmaar datals er eenmaal zulk eeu exemplaar gevonden iswerkelijk zulk een eer bewijs gegeven wordt, dat mag ook wel onder de groote bijzonderheden geteld worden. Toch komen beide nu voor. De Koning'iu van Engeland bad eenen trouwen en uitstoken den dienaar in zekeren John Drown. Toen deze onlangs tot hare groote smart overleed, heeft de Koningin niet alleen een gedenkteeken op zijn graf doen plaatsenmaar voor hem wordt eeu metalen standbeeld geplaatst in eene der zalen van het paleis te Balmoral. Wij meenen het voorbeeld der Engelsehe Vorstin gerust ter na volging te kunnen stellen, zonder gevaar te loopen, dat wij op te groote onkosten zullen jagen. Over het algemeen zijn bij ons de dienstbaren veel te ne derig, om zulk eene eer te begeeren en zij maken daarom de betooning er van eenvoudig onmogelijk. Een lesje in verstandige armenzorg. Een Engelsehe jonge dame heeft een eigenaardigenmaar recht prac- rischen weg ingeslagenom den toestand der arme vrouwen en kinderen in een der buurten van Lon den te verbeteren. Zij brengt geen voedsel en klee ding, ook geene tractaatjes in de holen der armoede, maar bezems, borstels, water en zeep. Terwijl zij de verscheurde kleederen der kinderen naait, laat zij de moeders en de dochters den grond en de wanden reinigen, betaalt haar voor haar arbeid en belooft spoedig weer te komen. Zindelijkheid is in hare oogen een der hoofdzaken in de opvoeding der armen. De Engelsehe dame heeft terecht begrepen, dat zindelijkheid een belangrijke factor tot verbetering van het lot der armen ismaar tevens dat er andere behoeften zijn, die even dringend vervulling noodig hebben. De voor haren arbeid betaalde vrouwen hebben dus het noodige, om iets op de schoone borden te schaffen en daarop komt het toch voornamelijk aan. Als die dame nu of de moeders of de dochters nog de verscheurde kleederen liet naaien en daarvoor be^ loondedan zou er geene onbelangrijke bijdrage voor de huishouding kunnen verkregen worden. De ware philantropie geeft niet maarzij helpt door eigen werkzaamheid verkrijgenwat dan dubbel winst geeft en dubbel gewaardeerd wordt. Ter waarschuwing nemen wij het volgende over: „Eenige dagen geleden deed een bericht in ver schillende bladen de rondedat er aan den Leidschen- dam vier schilderijtjes zouden verkocht zijn voor een rijksdaalder; dat de gelukkige kooper er weer f300 voor zou ontvangen hebbenen dat ze in andere han den zouden zijn overgegaan voor f1500. Wat is ge schied? Men heeft uit den mond van den gelukki gen kooper, een slagersknecht, opgevangen, dat hij werkelijk van een oude vrouw vier schilderijtjes, met het gedrukte onderschrift: „Episodes uit het le ven van Huig de Groot", gekocht heeft voor een rijksdaalder en een pot kluifjesom soep van te koken. Later is hem evenwel gebleken, dat ze vol strekt geen waarde hadden en zelfs te slecht waren, om in een woonkamer te worden opgehangen. Toen heeft echter een grappenmaker der oude vrouw wijs gemaakt, dat ze eerst voor f300, later voor f1500 verkocht waren. Gevolgen? Bezoek van 't vrouwtje bij den burgemeesterten einde door diens tusschen- komst een gedeelte van de aanzienlijke winst mach tig te worden. Toen haar dit, natuurlijk, niet ge lukte, geeft ze met hetzelfde doel pogingen aange wend, om een verzoekschrift te richten tot Z. M. en toen men haar zei: „daar kan de Koning niets

Volksblad | 1884 | | pagina 1