No. 39. Woensdag 14 Mei 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1EN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij uitgever J, A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden gepiaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsrciwte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als; Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. KEOERLAN I). Het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zal op de PinksterdagenZondag en Maandag 1 en 2 Juni, te Amsterdam eene algemeene vergadering hou den. Onderscheiden vraagpunten zullen daar bespro ken wordenonder anderenwat men doen kan tot het verkrijgen van algemeen stemrecht en of men kan medewerken tot eene billijke oplossing der eeds- quaestie. Wij zijn benieuwd of er, over deze onder werpen iets nieuws en iets afdoende door de werk lieden zal worden aan de hand gedaan. Meer practisch en werkelijk nut verwachten wij van het bespreken der vraag: wat het Verbond doen kan tot handha ving der Zondagswet, inzonderheid tot bevordering van het sluiteu der kroegen en openbare plaatsen waarop Zondag drank wordt verkocht. Ons dunkt dat het antwoord spoedig gevonden is: laten de werk lieden zich verbinden, die plaatsen niet te bezoeken. Dat zou al een stap tot den vrede zijn. Te Breda zal over een paar maanden een mnziek- feest gehouden wordenwaarvoor zich reeds twintig gezelschappen lieten inschrijven, 't Is jammer dat onze Harmonie niet een klein eindje verder is op de baan der kunstwie weet of dan no. 21 de anderen niet overschaduwde. Toenemende zedelijkheid in Frankrijk't Schijnt wel FEUILLETON. EMANCIPATIE EN KANTOORZAKEN. 1. ,,Er worden vier jonge dames gezocht, om de plaatsen te vervullen van correspondent, boekhouder, brievenafhaleren die van schrijver aan het kan toor van een korenhandelaar. Ook is eene plaats voor eene leerlinge open. Slecht zij die uitmuntende getuigschriften kunnen overleggen, kunnen op deze aanbieding reflecteeren." „Ik denk zoo zal het goed zijn, broeder Jozef, niet?" „Zeer juist, precies zooals het zijn moet, Henri. De gedachte is uitmuntend. Wie heeft u er op ge bracht?" „Ik dacht," antwoordde de oudere broeder van de firma Gebrs. Middleton, korenhandelaars te Liver pool, in zijn privaatkautoor gemakkelijk tegen den schoorsteen leunende, terwijl hij den linker arm onder zijn rokspand onder het kruis lag, „ik dacht," ging hij met den rechter majestueus door de lucht zwaai ende, voort, „dat wij iets zeer nuttigs zonden doen, als wij de vrouwen op practische wijze, in het éman- cipeeren ondersteunden. Onze naam zal daardoor na eeuwen nog worden geprezenen men zal ons als de weldoeners van bet zwakke geslacht beschouwen en zegenen. Iutusschen zulleu wij op deze wijze onze uitgaven verminderen en niet onbeduidend ook." „Daar is veel van waar Henri, dat is onloochen baar, ja, ja, bet is eene besparing." „Ik denk het wel. Zaken zijn zaken, mijn beste Jozef, en vooral in slechte tijden, als de tegenwoor dige." dat de politiebeambten in Frankrijk het drukker heb ben dan bij ons. In het vorige jaar bereikte het aan tal der ingepakten, door de agenten, het eerbiedwaardig cijfer van 40049. En wie weet hoeveel meer zij er nog zouden gevangen hebbenals ze eens zoo ac tief en zoo vlug geweest waren, als de agenten on der ons. Goed gebruik van het geld. Een Engelsch millio- nair heeft 12 tonnen gouds vermaakt aan een der Londensche hospitalen. Ofschoon die gift maar een peulschil was voor den Nabob, is het toch heel lief, en navolgenswaardig voor zoovele rijkendie geen 12 centen voor liefdewerk over hebben en althans in hun testament er niet aan denken, dat er soms beboeftiger zijn dan hunne rijke neven en nichten, 't Is echter vreemddat die Engelsche duitendief al leen maar aan zieke mensclien dacht. Indien de gezon den wat meer kregen, zonden ze misschien minder ziek worden. Als een kranig voorbeeld mag daarom nog wel eens herinnerd worden, dat de Goesche burgemeester Jasperseop het einde der 16e eenw een groot deel van zijne bezittingen aan de armen, zoowel gezonde als zieke vermaakte en dat hij in zijn testament, met duidelijke woorden, schreef: dat hij zijn goed aan de armen gaf, omdat zijne familie ge noeg gezegend was met tijdelijke goederen. Zoo'n man Jozef gaf fluisterend zijne toestemming te kennen over dit beweren. Hij schoof zijne stoel dichter bij het vuur nam een snuifje en verdiepte zich in ern stig gepeins. „Mr. Johnson," riep Henri de deur van het aan grenzende kantoor openende. Een groote jonge man met donker haar, donkere oogen en zwarten knevel kwam binnen. Henri Middleton ging voort: - „Ik verzoek n deze advertentie viermaal te co- piëerenen tijdig aan de meest gelezen bladen te zendenzoodat ze morgen reeds kan worden gelezen." „Ja Sir, ik zal er zorg voor dragen." Mr. Johnson ging heen, sloot de deur, ging aan zijn lessenaar zittenom de afgebroken lectuur van de courant weder te beginnenmaar zijn oog viel op het blad papier, dat zijn chef hem had gegeven, en toen hp de eerste woordendie er op geschre ven stondenlaswerd hij bijna ijverig van verras sing. Het volgende oogenblik riep hij uit: „Neendat gaat nog ver bu in bet gewone won derbaarlijkeHet is al te 1 ee..! Jack, Jack, lees toch deze dwaze annonce na J' „Wat is er vroeg achter s schrijftafeleen jonge man, van zeer irint.ièi' i uiterlijk. Krullend bruin haar, viel op zijn blank voorhoofd, bijna tot de blauwe oogen, en zijn kortgesneden baard, om lijste zijn vroolijk ovaal gezicht. „Wat of het is? Ziet maar eens." „Waarachtig dat is al te dwaas," riep Jack niet minder verbaasd. „De principaal moet aau kersen verzwakking lijden. Maar bij den hemelde geschie denis belooft vroolijk te wordenals zij maar tot stand komt." De jonge lieden, stelden zich alles zoo vroolijk voor, dat zij zich naar het voorvertrek moesten be-

Volksblad | 1884 | | pagina 1