No. 33. Woensdag 23 April 1884. 7e Jaargang. JDit blad verschijnt iedereu Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij deu uitgever J. A. ROSS, Koes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dieuataaubiediugeu en Dicnstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent ea Advertontiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsruimts. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanmgea. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. ERE R L X S I). Het schijnt gemakkelijker onder sommige burgers onzer gemeente zoowat harmonie te bewarendan een muzikale harmonie onder onze jongelieden opte- richteu. De commissie, die daartoe pogingen deed, is nog niet best geslaagd. Slechts 18 jongelieden (zegge achttieD) hebben zich aangemeld. Wij weten niet wat wanhopender is, dat onder zulk een aantal jonge I menscben slechts zoo weinigen gevonden worden, die smaak voor muziek toonenof dat men eene Goescbe Harmonie met achttien personen in bet leven zou willen roepen. Wanklanken en valsche geluiden schij nen meer in den smaak te vallen; daarvoor is ook geene oefening of iuspanning noodig; men kan daar bij straatslijper blijven. Sommigen, zegt men, ont houden zich, ofschoon zij veel van muziek houden, omdat die gezelschappeu zoo licht aanleiding geven tot uitspatting of overmatige vermaken. Dat geeft geen hoogeu dunlc van hen, want als ze daarvan af- keerig zijnzon het aan hen zijnom die te voor komen als zij deelunmenen zij zouden dan anderen ook nuttig kunnen zijn. 't Is meer noodig de dwa- lenden terecht te brengendan zich aantesluiten aan hen, die men meent, dat den rechten weg gaan. Doch wal daarvan zij, men wil nog eens probeeren, of men tot eene harmonie komen kan en zal trach ten contrihueerende leden te winnendoor wier hij- dragen men eene cursus hoopt te kunnen inrichten ten einde door geschikt onderwijs tot het doel te komen. Mochten velen deze poging steunen, uit het kleine zou iets groots kunnen groeien. En. het zou waarlijk niet tot oneer zijnals men het bewijs gaf, dat men niet alleen harmonieeren wil in ja, in wat niet almaar ook in hetgeen schoon en rein en liefeljjk is. Dat kan later te pas komen. Een landbouwer te Ten Boer bij Groningen heeft in Augustus van 't vo rige jaar de proef genomen met het poten van aard appelen en deze met kaf flink toegedekt. Dezer da gen had hij liet gunstige gevolg van deze proefneming, dat reeds nieuwe aardappelen van zeer goede hoe danigheid en in voldoende hoeveelheid gerooid werden. Zoo iets van licht en dicht. Een merkwaardig' voor- F EUILLET05. EES ANGSTVOLLE NACHT, C'ié de herinnering »71 van een Rechter. 9. Wij bereikten nu de tweede verdiepingwaar mijn begeleider een deur opende met de woorden „Deze zal uwe slaapkamer in dezen nacht zijn, aangenomen, dat gij ons de eer wilt bewijzen, dan nog bij ons te vertoeven." „Hm ja, dat wil ik gaarne, als het u niet hin dert. Het logement in het dorp kan geen comfor tabel verblijf bieden." ..O, gij zijt ons zeer welkom. Dit vertrek is dat, wat Lucy bewoonde. Zij zal, naar ik hoop, omdat het u wordt aangeboden, te gereeder toestemmen, om een ander te betrekken. Ik knikte, en ging in gedachten den weg na, welke wij waren gegaanvan de bibliotheek naar hier. De deur van de laatste was van de trap af de derde, aan de linkerzijde van den corridor, op de eerste verdiepiugde deur van deze kamer de eerste van de trap af aan'de rechterzijde van den corridor op de tweede verdieping; in het ergste geval ge loofde ik alleen de bewuste kamer te kunnen vinden. Wij doorliepen toen over allerlei zaken sprekende, nog,een reeks, gedeeltelijk leeg staande kamers en keerden eindelijk, daar het reeds zeer donker werd, weder naar beneden terug. Daar was intusschen het licht aangestoken en een statige batterij flesschenalsmede een kistje si garen stond op de tafel. „Ziezoo Sir," lachte Halcome, „nu zullen wij eens zienwie van ons beiden het langst op zjjtie stoel blijft." Ik doorzag dadelijk zijn doel; men wilde mij dron ken en zoo voor den komenden nacht onschadelijk maken. Het gold dusop mijne hoede to zijn. Daarom hield ik mij half verlegen. „Maar Sirin Indië leert men geen drinkendaar is matigheid zeer noodig; gij znlt daarom niet veel moeite hebben, om mij te overwinnen, waarom ik van zulk een proef liever afzie." „Niet aan le denkenlachte hij. Halcome krijgt zoo weinig bezoekdat als het huis die eer wordt aangedaan, dat ook flink gevierd moet worden." Hij schonk daarom voor zich on mij indronk mij toeen ledigde het tamelijk groote glas in een teug. „Nu Sir," noodigde hij mjj toen nit, „de Sherry is voortreffelijkvolg mij na." Ik kon mijn quantum verdragenen had dus geen bezwaar om een goeden slok te nemen. „Uit, uit! drong hij aan niet bliksemende oogen." „Neen, neen, weerstreefde ik, eene sigaar aan stekende. „Waarom wilt gij mij ook reeds zoo spoe dig voor den strijd onbekwaam maken, en u zoo van uw gezelschap berooven? Het zal toch vroeg gebeuren. Laat u overigens door mijn langzamer drinken niet vau het vullen van uw glas terughouden. „Met uw verlof dan." Nauwelijks fonkelde de gouden drank in zijn glas of hij ledigde het haastig voor de tweede maal. Eene groote geruststelling kwam bij dit gezicht over mij. De man daar vertoonde zich eenvoudig als een onverbeterlijke dronkaardwiens hartstocht zichbjj de hem verterende innerlijke onrust met verdubbelde kracht deed gelden. Als hij zoo voort ging, dan was hij binnen geen al te langen tijd geen meester zijner zinnen meer en onbekwaam voor zijn verschrikkelijk voornemen. Dat zijne moeder, die toch zijne ondeugd moest kennenhem in zulk, voor hun doel zoo uiterst gewichtig nnr, er aan laat toegeven? Nu misschien had zij van de ge- keele macht er van over hem geen vermoedenof haar voor dit geval matigheid beloofd. Het was aau de andere zijde voor hun doel ook zeer dienstigdat ik 's nachts den vasten slaap der dronkaards sliep en dat was langs een anderen weg niet te bereiken.

Volksblad | 1884 | | pagina 1