No. 32. Zaterdag 19 April 1884. 7e Jaargang. GEZONDE MEUBELEN. Dit blad verschijnt iederen Woensdag cn Zaterdag De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f 0,90, waarover per halljaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke noramers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN tooi- Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienataanvragen worden gepiaatat tegen 5 ce*t en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaataing der- zelfde advertentie wordt de prijs slecht» twee maal berekend, uitgezonderd Diensteenvrage». Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. Wie heeft daar nu ooit van gehoord? Gezonde menschen en gezonde koeien kennen wij allen; ge zonde denkbeelden en gezonde redeneeringen dat gaat ook nog; maar wie hoorde ooit van gezonde kleer kasten, kabinetten, spiegels enz. Dat is zeker weer zoo wat nieuws van den nieuwen tijd. Wacht, zegt misschien deze of gene, ik begrijp bet al. Gezonde meubelen, dat zullen zijn, die goed afgewerkt werden; die mooi, gaaf, zuiver ziju. Ja! maar dan is het toch wel wat raaf dat gezonde meubelen te noemen. Ik zal het u maar zeggenwat men er mede be doelt. Eenvoudig meubelen, die voor de gezondheid niet schadelijk zijn. Maar eilieve!>dns boor ik mij toevoegen, hoe kan nu bij mogelijkheid een ladetafeleen linnenkast aan de gezondheid schaden? Mijn antwoord is: ge zult de koorts niet krijgen van een slechte linnenkast en de pokken niet krij gen van een ouderwetsche lessenaarmaar eene tafel die te hoog of te laag iskan als ge dagelijks daar aan zit te werken voor meer dan een lichaamsdeel schadelijk ziju; eene stoel, die te recht of te hellend is kan de ruggegraat nadeel doenen zoo zijn er wel meer meubelen, waarvan de inrichting voor of nadeelig aan de gezondheid kan wezen. De meeste menschen zien daarnaar niet. Als het voor het oog maar mooi is; als ze maar aan het eerste doel beantwoordenals men er maar gebruik van heeft, dan kwellen de meesten zich meer over de vraaghoe zij die betalen zullendan wel of ze ook op de gezondheid gemaakt zijn. Ik zou er zeker niet aan gedacht hebbenindien ik niet dezer dagen gelezen had, dat er in Engeland een boek over gezonde meubelen uitgegeven was en wel in verband met eene tentoonstelling, die daar ge houden wordt, niet van gezonde menschen, maar van alles, wat met de gezondheid der menschen in betrek king staat. Ik zou dat boek wel eens willen lezenwant de Engelsche menschen zullen wel niet zooveel anders zijn dan de Nederlandsclie en wie weet, hoeveel wijs heid ik u dan zou hebbeu kunnen mededeelen, die u voortaan, bij het aaukoopen van meubelen en ook bij het gebruik van die gij reeds hebt te stade had kunnen komen. Nn zou ik mij tot gissingen moeten bepalen en dat zijn gevaarlijke dingen op gezondheidsgebied;ja, ik zou er eene bestraffing van de bestrijders der kwak zalverij mee beloopen kunnen. Ik hond mij dus maar op een gebiedwaar ik meer bekend ben en waar ik gerust raad geven durf, zonder te vreezen, dat men mij met Holloway zal vergelijken. Tot de meubileering of zoo ge wilt stoffeering van eene woning, behooren voornamelijk de be woners, de menschen.^ Men zegt immers wel eens van dezen of genendat hij een vreemdsoortig of een onbruikbaar meubel is? Welnu, laat mij van die spreken en ik ben zeker, dat niemand uwer mij vreemd aanziet, als ik zeg: hoe gezonder die meu belen zijn, hoe beter. 't Is maar een ellendig huis, waar, in dien zin, geene gezonde meubelen zjjn. De atmosfeer, zooals men het noemt, de lucht, waarin men leeft, is daar niet goed en een lage tafel of zoo iets doet zooveel kwaad niet, als ongezonde menbileerende menschen. Als iemand zijn huis gaat meubelen of nieuwe stukken aankooptals de oude versleten zijndan wordt er veel naar nieuwerwetsch gekeken bij sommi gen zelfs komt de rest er minder op aan, als het maar naar de mode 13. Onverschilligheid voor het mooie is nooit te prijzenwant wie het zoo gemaklijk met leelijke meubelen doen kandie kijkt ook doorgaans weinig naar zich zeiven en als bij al geen verkeerds isdan is hij toch wel zeker een onreine of onhebbelijke. Maar men kan alles overdrijvenen het komt bij ons huisraad evenals bij de huisgenooten zeiven meest op de bruikbaarheid aan. Een mensob en een linnen kast hebben beiden eene bestemming. Als de plan ken van de kast te smal zijn om het goed te bergen dan voldoet die kast evenmin, als een menscb, die geen verstand of geen lust beeftom de vereischte huiselijke plichten te vervullen. Het is misschien wel eens goed, dat de menschen zien hoe de meubelen moeten ingericht zijnom voor de gezondheid niet schadelijk te wezenofschoon wij vooraf zouden durven voorspellendat er kijkers zul len komendie alles afkeurenomdat zij hun leven lang andere modellen hebben gebruikt; omdat hun vader en grootvader in hetzelfde ledikant gelegen hebben 'en wel 70 of 80 jaren oud geworden zijn; omdat zij volstrekt niet kunnen begrijpenwaar om wat anders, dan zij goed vinden, beter zou kun nen wezen. Wij kennen al die redeneeringen en zijn daarom verzekerd dat er wel honderd zijndie voor een ten toonstelling van gezonde meubelen den neas optrek ken er mede spotten eu bet eenvoudig houden voor een bewijs voor de pedanterie van de wetenschap in onzen tijd. Laten ze gerust lachenals ze maar zorgendat ze daardoor niet ongezond voor andereu worden en het goede tegenwerken, dat onze tijd voor allen in ruime mate beschikken wil. In vele woningen zijn ongezonde meubelen, dat is, menschen, die geen lust hebben tot onderzoek en geestesbeschaving, die liever naar een ouden deun knikkebollen, dan dat ze door een nieuwe wijze zich tot een nieuw leven zouden laten wekken. Ze zijn er, die voor anderen de deur willen sluiten, waar door zij zelve niet willen binnengaan, en die hunne medemenschen wel als verduurzaamde groenten in het luchtledige zonden willen opsluiten, opdat ze toch maar precies blijven zouden bij hetgeen ze had den en waren. Wat de frissche lucht voor de lichameljjke gezond heid isdat is de adem der zich ontwikkelende kennis voor de voeding en versterking van den geest. Zoo onmisbaar het daglicht is in de woningzooveel be hoefte heeft de zedelijke bewoner aan die vollen dag om zeker te kunnen gaan. Gelijk in ons huis het kleine en groote als het ware samenwerken moet, om ons tot recht gebruik en genot te brengen, zoo moeten ook de bewoners samenwerken, opdat het, het geheels huisgaziu wel ga. Terecht zegt mengezondheid is de grootste schat

Volksblad | 1884 | | pagina 1