No, 29. Woensdag 9 April 1884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt 'lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90 waarover per halijaarlijlcsche kwitantie wordt beschikt. Afzouderlijke noramers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 1-2 aur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. UieustaaEüLwticgeu en Dieastaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Adverteutiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts tvrse- maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. N 55 E R I, A X De eedskwestie in deze gemeente is in zooverre beslist, dat tengevolge van bet Koninklijk besluit de beeren Van Swinderen en Masses hun ontslag heb ben genomen, als leden van den raad. De vier leden, die sedert eenigen tijd zich aan de haudelingen van den raad onttrokken hebben geschreven dat zij zul len terugkomen, als zij vernemen, dat de HH. v. S. en M. den eed hebben afgelegd of heengaan. Of zij nu nog wachten zullen op een officieel bericht vanwege den Koning aan hun adres, ia uit hun schrijven niet duidelijk. Iutusschen betreuren ook wij het verlies, dat de gemeente en gemeenteraad lijden en voor zooverre ons blad eene volksstem is, verzekeren wij, dat wat de Burgemeester ter eere van de HH. v. S. en M. sprak, uit het hart des volks was Dlir. P. C. P. Frowein heeft Vrijdag in eene ver gadering te Amsterdam gezegd, dat in ons land hui chelen gevergd wordt, omdat de eed verplichtend gesteld is voor allenbehalve voor hendie tot een kerkgenootschap behooren, dat den eed verbiedt. Wij zullen die kwestie niet bespreken, want dan konden we wel tal van Volksblaadjes vullen, zonder de zaak uittemaken. Maar, met allen eerbied voor de meest tegenstrijdige gevoelens, spreken wij den wenschuit, die zeker wel in bet belang des volks is en daarom ook door het Volksblad mag genit wordendatmet welken vorm men zich verbindt tot trouwe plichts vervulling of tot waarheidspreken het altijd oprecht en welgemeend geschieden moge. De ergste huichelarij toch is, zich te verbinden tot iets dat men of niet rijp genoeg heeft overdacht of misschien niet in staat is te volbrengen of niet ernstig genoeg inziet, om het met nauwgezetheid uittevoeren. In zulke gevallen is de belofte geene mindere huichelarij dau de eed. Een Belgisch stoomschipdat 93 landverhuizers aan boord had, schijnt met man en muis vergaan op weg naar Amerika. Er waren 14 personen bij uit Ridderkerk (Zuid-Holland)waaronder een oud man en negen kinderen met hunne ouders. Geen wonderdat in dat dorp groote verslagenheid heerscht. Kunnen groote steden alleen zulke voordeelen ge nieten. De Haagsche brood- en meelfabriek keert over het afgeloopen jaar 12 pCt., die te Leiden 20 pCt. uit. Van deze laatste inrichting waren de ge middelde broodprijzen: gebuild brood 16 cent, on- gebuild 13 cent het kilo, roggebrood 13 cent de D/j kilo. Als dat maar geene besmettelijke ziekte is. In Fries- land heerscht tegenwoordig een biljartwedstrijdwoede. Geen dorpje zpo kleingeen gelagkamer zoo eng, of er wordt om prijzen op 't biljart gekamptwaar door vele kasteleins den slechten winter (er wordt door 't schaatsenrijden door herbergiers veel verdiend) trachten goed te maken. 't Spreekt van zelf, dat hier van geen onteigenen of afmaken van met de woede besmetten sprake kan zijn; maar een afsluitingscordon zou voor de beurzen en voor de gezondheid misschien niet on dienstig zijn. Van tijd tot tijd lozen wij van schatten aan goud en zilver, die bij opgravingen in den grond worden gevonden en kunnen ons begrijpenwat het prettig zijn moet, zulk een ongedacht fortuintje te verkrijgen. Dat gelukkig oogenblik scheen dezer dagen eenige Maastrichtenaars te wachten. Bij het doen van op gravingen stuiten zij op eene kist en nog wel op eene groote. Reeds lachten hun de goudstukken toe, die zij daarin vinden zullen; met groote spanning en bljjde verwachting openen zij, gansch voorzichtig, de kist en vinden 200 witte aarden pijpen. Ze moeten heel mooi zijn met wapens op de koppen en men zegt, da't zij wel 200 jaar in den grond rusten. Maar de gravers rooken een leelijke pijp en als het lange zijnkunnen we ons voorstellendat ze genoten worden met lange neuzen. Den 7e April 1884 is door den heer W. Pelle te Goesten overstaan van den notaris J. Lansen Croin, ten verzoeke van den heer J. Kraaijeveldte Hans- weerd, publiek verkocht een WOONHUIS, vermeld als 4e perceel f145,een perceel BOUWTERREIN, vermeld als 5e perceel f 410,De perceelen 1, 2 en 3 zijn niet verkocht. UIT DEÏ VREEMDE. De Amerikanen zijn ook al heel braaf en tegelijk heel slim. De Senaat der Vereenigde Staten besloot dezer dagen tot verscherping van het reglement be treffende het verbod van sterke dranken in het restau rant van het vergadergebouw. Het bleek namelijk dat daar, in weerwil van het verbod, whiskey werd geschonken aan congresleden, beambten en bezoekers, onder de benaming van „koude thee". Wie een kop koude thee bestelde, behoefde niets er bij te zeggen en kreeg den sterken drank dien hij eigenlijk ver langde. Aan die ontduiking van de verbodsbepaling is nu een eind gemaakt. Gedurende de vrij lange beraadslagingen over dit onderwerp hadden de knechts, zooals een onderzoek aantoonde, nog een aantal liefhebbers van koude thee aan dien drank geholpen. Of in onze Tweede Kamer ook koude thee gedron ken wordt? Dan zal het wel echte zijnwant waarom zou meu zich daar geueerendaar bij de behande ling der drankwet een der leden beweerde, dat een monsch wel twee borreltjes per dag hebben mag. ~L Ij E R L I. Een commissaris des Konings bezoekt een kleine zeer afgelegen gemeente eu biedt in een opwelling van minzaamheid, den burgemeester een sigaar aan-. Deze echtergeheel van zijn stuk over die goedheid aarzelt de sigaar aan te nemen: „neem ze maar, meneer de burgemeester," zegt de commissaris vrien delijk „ik rook geen slechte." ,,0, Excellentie," stamelt de goode burgervader onthutst, „deze sigaar is do schoonste dag mijns levens ik zal ze roo ken zoo lang ik leef!" Gemakzucht, die duur te staan kon komen. Iemand wisselt op een kantoor een bankbiljet van f 100. De kassier noodigt liem uithet geld goed na te tellen. Ijverig telt de man tot zeventig en strijkt daarna de geheele som opmet de woorden„tot zoover was het juist; de rest zal nu ook wel uitkomen." Op zekeren dag meldde zich een man bij den hertog van Wellington aan in het verblijf der LIorse-Guards. „Wat verlangt ge, inijnheor?" vroeg de hertog.

Volksblad | 1884 | | pagina 1