i884. 7e Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ISOSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen cn Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel, firoote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. BAASJE SPELEN. IJselijk pleizierig! Naar het schijnt althans want het zit er lip den menseh al vroeg in en van de tien zijn er wel aeht, die er aan meedoen, onverschillig of gij onder de ouden van dagen of onder de vurige jeugd rondziet. Als de kinderen soldaatje of school meestertje of iets dergelijks spelendan krakeelen en plukharen ze meestalwie do generaal of de school monarch zijn zal. Als het heel goed gaat, geven ze elkander bij beurten bet gezagopdat ieder toch ook eens de baas over anderen zijn zou. En wat we in de kinderkamer ziendat is het juiste beeld van de dagelijksche vertooning in de samenleving. Die door ervaring geleerd hebben, dat niet ieder het be vel voeren kan, buigen en bukkeu wel, omdat ze niet anders kunnen, maar ze liggen steeds op de loer om zich schadeloos te stellenen als me nigeen van binnen kon hekeken wordenop het oogenblik, dat hij een ander naar de oogen zietdan zou het wel blijken, dat wie den hoed afneemt voor een anderhem te gelijk wel eens een tik op den neus zou willen geven. Heerschen is zoet, denkt men, deels omdat men zich verbeeldt, dat men het zoo goed kandeels om dat men nog niet geleerd heeftdat het veel gemak kelijker is onder eeu scepter te bukkendan dien met verstand en goed gevolg te zwaaien. Maar die eens werkelijk baas geweest zijn begrijpen dat beter, tenware ze tot dat getal hehooren, dat altijd meent een kunststuk te hebben verricht, al werd ook maar broddelwerk geleverd. Zeker zou het niet goed zijn, als er geen de minste liefhebberij was, om baas te zijn. In het zoeken naar den weg om andereu voortegaan en te besturen om zelfstandig en onafhankelijk werkzaam te zijn, ligt een krachtige spoorslag tot eigen ontwikkeling. Maar dat zijn dan ook al ware bazendie dat be grepen hebben. Jammerdat zooveleu zich op eeu hoog standpunt zetten, omdat ze zelfs op het lagere F EUILLETÜJS. EEN ANGSTVOLLE NACHT. VU de herinneringen van een Rechter. 4. Er was op deze wijze geen handelen met hem ik sloeg daarom een andere snaar aanen vroeg scherp: ,,Dat staat gij niet toe? Verschoon mij, dat ik u vi'aag met wien ik de eer heb te spreken." „Ik heet Halcome en ben eigenaar van het huis." „Ha zoo Maar de jonge dame is toch gisteren nog gezond en wel gezien, zij kan dus moeielijk in dien tijd zoo ongesteld zijn gewordenom niet eenige woorden met mij te kunnen wisselen." „Daarover heb ik te beslissen antwoordde hij nog norseher. „Gij zult miss Essingham niet sprekenSir." „Uwe handelwijze bomt mij zeer vreemd voor, en daarbij past het gerucht, dat men mij in het dorp mededeelde." „Welk gerucht?" vroeg liij getroffen. „Dat gij de jonge dame, als een gevangene be niet deugendat er velen meer door dwaze aanmati ging dan door talent en verdiensten bazen zijn. Daarom spraken wij van baasje speleD. En 't is niet om ze te bespotten die dat doen als we hen zoo even, met permissie, uitkleeden, ofschoon ze dat wel verdienen zoudenmaar 't is meer om op een ver schijnsel in onze maatschappij te wijzen waaruit nog wel wat voor dezen en genen te leeren is. Vroeger hebben we wel eens gewezen op hendie op het gebied van ambachten en handwerken dat spel drijven. Die een bordje aan de deur spijkerenwaar op hun naam als die van meester in de kunst prijkt terwijl ze misschien nog niet eens goede knechten zonden zijnalthans wat hunne wetenschap en be kwaamheid betreft. Ze zijn in zekeren zin onschade lijk. Ze kannen u een rok of een paar schoenen wat hout of wat ijzer bedervendoch dat hangt alleen maar in de beurs en zij zeiven lijden er de meeste schade door. Maar op die bazen en baasjes hebben wij thans het oog niet. Wij deuken aan hen, die over anderen den baas spelendie zich macht aanmatigen of do macht, die men hun te kwader uur toevertrouwde, misbruiken. Wij deuken aan zoo- velen die, waardoor dan ook, op een zeker stand punt worden geplaatstwaarop ze bescheidenlek handelende, wel nuttig zouden kunnen zjjn, maar die nu slechts verdriet en onheil aanbrengenomdat ze van hun gezag geen recht gebruik weten te ma ken en eenvoudig geloovendat het besturen en heerschen daarin bestaat, dat men anderen doet ge voelen ik heb je nu eens in mijn macht. Een verstandige leidsman der jeugd denkt er aan dat hij het kind geen stok of mes in handen geven moetomdat het daarvan nog geen recht gebruik weet te maken, en zoo moest men er ook altijd op bedacht zijndat geene onbevoegden met eenige macht, welke dan ook, werden bekleed, waardoor zij te kwader ure tot het baasje spelen verleid worden. Het spreekwoord zegt weldat „niet", niet blijft, al wordt het ook iet, maar dat zoogenaamde „niet" kan heel wat dwaasheden begaangeluk verwoesten handalt." „Dat is belachelijk. Nu voor den duivelik bekom mer mij niet over het geklap der domme boeren, gij hebt mijn bescheid, en daarmede basta." „Neen volstrekt niet bastalachte ik. „Zoo gaat het niet Sir. Ga ik, dan is mijn eerste gang naar den vrederechter, die mij wel toegang tot de bewuste zal weten te verschaffen. Of denkt gij misschien dat ik in al de jarenwaarin ik in dienst der com pagnie was zoo weinig ondervinding heb opgedaan, om niet met een siinpelen landjonker klaar te kun nen komen." „Hel en verdoemenis," brulde hij en hief de zweep opterwijl ik mijn rechterhand snel naar mijn borst zak bracht, waarin ik mijn revolver had. Gelukkig kwam het tot geen katastrophe, want op hetzelfde oogenblik kwam met rassche schreden eene jonge dame uit het huis. Nooit zal ik den blik vol blijdschap en dankbaarheid vergetenmet welke zij mij aanzug. Het was eene zeer lieve verschij ning, slank gebouwd, met bleeke, zeer edele trekken Wordt vervolgd).

Volksblad | 1884 | | pagina 1