No. 18. Zaterdag 1 Maart 1884. 7e Jaargang. HI8-B A R. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke noramerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan aebt regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. „Dat is mis!" Zoo spreekt Bever een soldaat, naar wien de vijand een kogel zendtzonder hem te raken, dan de jager, die, als hij over een sloot springen moet, er precies midden in springt. Eigenlijk is dat „mis" al een heel leelijk woord. Want 'tis maar in een enkel gevaldat men er zich over verblijden kan als het mis is, en dan is het doorgaans nog bij gelegenheid, dat iets misluktwat niet heel mooi is. Een mispas kan zoowel een bontblauwe neus als een bezwaard gemoed geveneene misrekening brengt u niet zoo aangenaam zijn, als het u niet zeggen deed„eindelijk is het mij gelukt." Er zijn maar zoer enkele schutters, die als ze voor het eerst het geweer in handen nemendadelijk het mikpunt raken, en wie zou er aan denken zich te oefenenals hij aanstonds op de hoogte was. Die nooit verkeerd liepgaat er op steunendat hij al tijd deu rechten weg weet en dat juist kan hem spoe dig op een dwaalweg brengen eu zoovelen, die de beste raad niet overtuigen konzijn later de handel baarste menschen geweestals ze eens of meer malen het hoofd hadden gestooten. Daar is iets bemoedigends in die ervaringdat mis- altijd een zuur of een benauwd gezicht mede; een lukken leert slagen, en wie er geen moed of verstand misbak is altijd een onsmakelijk gerecht, al is het er een dat op twee beenen loopteen misgewas geeft leoge beurzen en hougere mageneene mis leiding geeft dikwijls van domheid of slechtheid ge tuigenis; en eene misdaad, om nu niet meer te noe men is nog nooit iets fraais genoemd of het moet gedaan zijn door iemand, die zelf een mispunt was. Er is zeker niemand die niet over mislukken kan meepraten. Ook de schranderste bollen hebben er over geklaagd, dat hunne beste berekeningen hadden gefaalddat ze tijd en arbeid en wat niet al meer vruchteloos opgeofferd hadden. 't Is ook niet pleizierigals men lang gezwoegd of hard gewerkt of ijverig opgepast beeft, de hoop in rook te zien verdwijnen en dikwijls nog daaren boven te moeten erkennendat men met al zijne wijsheid toch gansch anders had kunnen bandelen. Z0 zi[n £oatëijjk"en onbetaalbaar De spijt over eigen lompheid of kortzichtigheid is meestal veel erger dan de smart over eene uitkomst-, die men niet bad gewacht. Vooral wanneer men iets schoons bewerken, iets goeds tot stand brengen, iets nuttigs in het leven roepen wil, 'gezonde* en sterke beenen met u kon ïoop'en. door opdoet, die bewijst, dat het hem geen ernst wijzer te worden. Ik zal niet zeggen, dat bet pret tig is voor het oogenblik, waarin de mislukking wordt ontdekten ontken nietdat ook bier het oude spreekwoord van „met schade en schande wijs worden" geldt, maar de bitterste pillen brengen vaak de snelste genezing en de duurzaamste gezondheid aan, en wie de goede kant der wereldsehe zaken zoekt, vindt er licht één daar hij niet op had gerekend. Maar langs welken weg men daartoe ook kome het allerbeste is, zich voor mislukking te vrijwaren zooveel een verstandig overlegeen bedaard en krach tig handeleneen moedig volkardeD en het trotseeren van onvermijdelijke bezwaren daartoe leiden kan. Niet alles kan overgedaanhersteld of goedgemaakt worden en bet is hiermede als met zoovele zaken zelfs als men ze noodig heeftmaar 't is beter nog ze te kunnen missen. Als ge den zwakbeenige een kruk bezorgt, waarmede hij voort kan, bewijst ge hem eene wel daad maar hij zou nog dankbaarder zijnals hij op is de mislukking eene treurige ervaring. En dan moge men willen troosten met de oude verzekeringdat dwa len menschelijk is en dat zelfs de besten cn snngger- ston liet mis kunnon hebben, dat geeft al even zoo veel, als de herinnering aan honderden voorgangers voor iemand, die in deu modder valt. Eu ondanks dat alles durven wij de mislukking in bescherming nemen eu wenscben menigeen geluk, als hij daarmede kennis maakt. Da geschiedenis eu de ervaring leerondat er veel goeds uit geboren is en dat meermalen zij het eerst eu het best zijn geslaagd die eens of meermalen hun pogen hadden zien mislukken. Een mensch weet niet wat hij al kanvoor hij Dikwijls is het zeker eene groote kunst om te sla gen in zijne ondernemingenmaar kunst wordt door oefening verkregen. En ten slotte is het voornaamste, dat men de kunst heeft leereu verstaan, want dan vergeet men gemaklijkhoe men er al zwoegende en zuchtende toe kwam. De goede rekenaar denkt er niet meer aan of is or dankbaar voor als de mees ter menige som uitwischte van de lei. Hij vond het toen een leelijke vent en nu zegt hij„de brave man had niet beter kunnen doen." NEDERLAND. Die behoeven dus geen honger te lijden. Te Varse- veld (Gelderland) wordt elk najaar door de leden van eeuigo malen heeft moeten denken, dat hij niet zou je „Jongelings- en Jongedochtersvereeniging" aldaar kunnen. Het verstand wordt nooit meer gescherpt, - ggue inzameling van worst gehouden, ten behoeve de kracht nooit meer geoefend, de ijver nooit meer vau de Weesinrichting te Neerbosch. Het eerste jaar opgewekt, dan waar eene mislukking over andere eu betere middelen en- wegen leert denken. Al wordt men ook daarom veroordeeld of uitge lachen toch prikkelt vaak mislukking van eene eerst# poging do eerzucht hot meest, en het wakend oog ziet nooit zoo scherp dan als het een oogen blik gesloten was on een misstap of misgreep daaruit voortkwam. Wat de wereld verbaast of ten goede komt, zou misschien nooit gebeuren, als het niet eerst vruch teloos was ondernomen, en wat u pleizior doet, zon werden er rnim 200 en dit jaar meer dan duizend worsten voor de weezen bijeengebracht. UIT DEN VREEMDE. Leven de scharretjes en de botjes In de Engelsche hospitalen zijn gedurende de laatste maanden proeven genomen met vichvoeding, welke tot uitstekende re sultaten hebben geleid. De eerste werden in het hospitaal te Bristol ge nomen. Eens per week werd daar viscli als hoofd maaltijd verstrekt ter vervanging van het vleesch.

Volksblad | 1884 | | pagina 1