No. 12, Zaterdag Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke noramcre zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Lettere en Afbeeld, naarplaatsmimtc. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dien staan vragen. Advertentiëu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. GOED MAKE V. Eene kostelijke zaakdaar ieder op zijn tijd al eens toegeroepon wordt; die zeker van welwillendheid getuigt en heel wat kwaad uit de wereld helpen kan maar die toch eigenlijk nooit noodig moest zijn en wel beschouwd tot die dingen behoortdie van voren o, zoo mooi, maar aan de achterzijde dikwijls foei leelijk zjju. Wie het kromme recht buigen wil, moet dikwijls zich zeiven zoo krommen en draaien dat er van zijne ware gedaante niet veel te zien blijft. Wie het mis- drevene herstellen wilheeft daartoe dikwijls zoo vele huismiddoltjes noodig dat hjj zich in zijn re cepten verwart. Om één onbezonnen woord goed te makenworden er soms wel honderd gebruiktdie nog veel dwazer zijn. En eigenlijk is bet toch altijd maar een pleister op de wond, want men kan iemand we! liefkozen, die men eerst geslagen heeft, maar dat neemt de litteekens niet wegdie de herinne ring eener pijnlijke ervaring zijn. De meuschen behandelen elkander soms als kinde reu die men met een koekje zoekt te paaien als ze niet mede naar de kermis mogen gaandie men bet een of ander in de hand stopt, als men ze hun mooi speelgoed heeft ontnomen. Men vergeet zoo licht, dat het wel gelukken kan iemand iets wijs te ma ken maar dat velen zulke Stoffels niet zijndat ze zich met elk kluitje in hef riet laten sturen. Goed maken is in den regel plooien en dat is eene kunst, waarmede eene modemaakster wel eer inleg gen kanmaar die op ander gebied in haar grootste werken soms bet slechtste getuigenis geeft. Wie voor zich zei ven iets goeds te maken heeft en dat wil en kan, is er vrij wat beter aandan die daarvoor de hulp van anderen moet inroepen. Schuld bekend zegt menis half vergeven, en de heftigste bestraffer wordt ontwapend, als de schul dige van zijn leedwezen blijken doet. Wie altijd een tusschehpersoon noodig heeft, om een goed woord voor hem te doen, verrnadt eene zwakheid, die aan de oprechtheid van zij u berouw doet twijfelen. Maar wie zichdesnoodsvernedering en opoffering ge troost, tot herstelling van wat verkeerds werd gedaan, die toont, dat hij niet alleen de zaak uit de wereld wilde uiakenmaar haar goed maken wil. t Is soms een zeer lastige en moeilijke opgave, het broddelwerk van anderen te herstellenal noemt men het een goed werk en eene edele taak. Er zijn zoo enkele meuschen, die daarvoor een bijzonderen aan leg schijnen te hebbendie dan ook geregeld daar voor in den arm worden genomen, maar ook zeer dikwijls de kwakzalvers zijn op het zedelijk en maat schappelijk gebied. Ze hebben, even als deze, eene beklante affaire en schijnen zij ook hunne hulp gra tis te verleenenmen vergete niet, dat voor sommi gen een zekere naam, een handvol lof, een vrien delijk daukje en vooral de faam, dat ze veel kroms recht weten te makennog veel begeerlijker isdan de som, die op een gegeven rekening wordt betaald. Men is echter wel eens wat al te gemaklijk op dit punten zegtdat men bet wel weer goed ma- keu zal, als het eigeuljjk niet meer goed te maken is. Men kan wel een hart neigen tot vergeven maar geen geheugen dwingen te vergeten. Men kan eene geleden schade menigmalen vergoedenmaar niet al tijd dat terug gevenwaarvan het gemis een leven lang pijnlijk blijven kan. Als een smaadwoord terug genomen wordtkan de beteekenis er van verzacht wordenmaar de klank er van blijft in het oor han gen. Als een beleediger u heel lief komt zeggen dat hij het zoo niet meendedan ziet ge toch altijd in hem dengenedié u eens heeft gewond. Als ge u gaat haasten iets te doenwat gij hebt verzuimd dan vindt men u zeker prijzenswaardig, maar noch uw werknoch de lof van anderen vult het ledig aandat nwe nalatigheid heeft verwekt. En hoe dikwijls gebeurt bet, dat men met het oog op dat zoogenaamde goedmaken, moedwillig of ondoordacht den teugel viert aan verkeerde lusten en neigingen en eenvoudig grieft en wondt of nalaat en in de war stuurt, waar men bij eenig nadenken gansch anders zou gehandeld hebben. Dat doet' mjj denken aan hetgeen iemand zeer juist gezegd heeft: „liever geen beenen stuk schieten dan kunstbeenen leveren." Voorkomen wat niet gebeuren kan of mag, is beter dan als het te laat is er eene mouw aan passendie toch altijd verraadt, dat hij aangezet is, soms dat hij niet bij het kleed past. Men is er in onzen tijd op uit, de gezondheidsleer te verbreiden, teneinde zooveel mogelijk de ziekten te voorkomen, en zeker bewijst men de mensebbeid daarmede een grooten dienst. Want al kan de we tenschap de kunst ook met bonderden middelen ver rijken, tot genezing van allerlei kwalen, zjj vervult hare schoonste roeping en doet het beste werk als zjj het aanwenden van die middelen onnoodig maakt. Die nieuwerwetsehe theorie mocht wel, in het bij zonder en maatschappelijk leven ookin praetijk ge bracht worden, er zouden dan minder heelkundigen noodig zjju, die gebroken beenen in bet lid moeten zetten en er werd minder pijn geleden. En moge het waar zijn, dat jnist daardoor groote geesten te voorschijn geroepen of ontwikkeld wordendat zoo veel naar verbetering en hervorming zucht, de wereld zou er niet minder om zijnals er wat minder goed te maken viel. Daarom zouden wij wenscheudatwat men nu goed maken noemt, niet meer noodig was. Uitbrei ding van het goede is wenschelijk, daarnaar moet aller streven zijn, maar men geve en doe het goede in dien zindat het niet is een oplappeneen kali- fateren een modderen en ten slotte oen draaien en wendenveel meer zoo dat het aanstonds zij, wat het wezen moet. Spreek en handel zoodat gij over u zeiven kunt tevreden zijn en gij zult niets goed te maken hebben. NEDERLAND. De Roomsch Katholieke bijzondere school te Vlis- singen heeft in de laatste jaren eene geldelijke on dersteuning genoten van de Belgische regeering, tot bevordering van voldoend onderwijs aan de kinderen der te Vlissingeu gedetacheerde Belgische loodsen. Thans is die subsidie ingetrokkenmet het oog op de goede inrichting en het uitmuntend onderwjjs

Volksblad | 1884 | | pagina 1