pen bezoeken, om aan kinderen, die te ver van de bestaande scliolen wonen en die niet kannen bezoe ken, lezen en schrijven te leereu. Gewoonlijk doet een boerenhut dienst als schoolgebouwen do onderwij zer wordt door de onders van zijn leerlingen beurte lings gehuisvest. Het onderwijs moet goede vruchten dragenen naar men zegt zijn er meestersdie aan hunne gewone lessen een cursus voor onderwijzers verbonden hebben. Er zullen er wel zijn, die, dit lezende, zeggen: ziedaar het bewijs, dat men wel goed onderwijs heb ben kan, zonder zulke dure gehouwen, 't Is volkomen waar. De gehalte van bet onderwijs baugt niet af van het lokaal waarin bet gegeven wordt. Maar men zal toch moeten erkennen, dat de toestand in Rusland gebrekkig is en dat in die boerenhutten de noodige schoolmeubelen en leermiddelen wel zullen ontbreken. Het is een ongelukkig drijven van velen in onzen tijd, die niet waardeeren de voorrechten, die zij boven anderen hebben, en daarom zouden willendat ieder het gebrekkige mooi genoeg vond. Eu wat de kosten betreft. Wie weet boe gaarne de Russische boeren wat zouden opofferen om hunne kindereu in geschikte lokalen te laten onderwijzen. Het blijkt ten minste weldat zij er wat voor over hebben en niet zoovele noten op hun zaug als velen in andere landen die alles naar hun zin willen hebben en dan nog liefst zoo min mogelijk daarvoor betalenof, die zicbzelven opleggen grooto offers te brengenwaar ze met veel minder het doel zonden kunnen bereiken. Dat zijn nog eens verstandige menschen. De Zwitsersche Bondsraad heeft aan de regeering der Vereenigde Staten voorgesteld, in het vervolg alle mogelijke geschillen, welke tusschen beide staten mochten ontstaan door scheidsrechters te laten be slissen. Men heeft dat voorstel te Washington gunstig ontvangen en zoo zal waarschijnlijk een verdrag in dien geest gesloten worden. Reeds bestaat eene der gelijke overeenkomst tusschen Houdruks en Columbia. De mannen van kruit en kanonde soldatenvriendeu en vechtersbazen zullen dat zeker heel flauw vinden; maar wij kunnen den wensch niet onderdrukken dat meerdere staten zoo verstandig mogen zijn. Ze zullen er de volken meer dienst mede doen dan door deze tot kanonnenvleesch te maken. De ramp, die het eiland Ischia in de golf van Napels getroffen heelt, blijkt nog grooter te zijn, dan men aanvankelijk dacht. Er zijn meer dan 3000 dooden en vier dorpen werden door de aardbeving geheel verwoest. De eersto schok der aardbeving duurde 15 seconden en werd door twee anderen ge volgd, die Casamicciola geheel in puin verkeerden. Do Koning van Italië heeft zich onverwijld naar het eiland begeven en behalve eene gift van 10,0000 lires, al de hulp verleenddie in zijn vermogen was. Nog voortdurend worden lijken of zieltogenden van on der de puinhoopen te voorschijn gebracht. De verdraagzaamheid is in andere werelddeelen ook al niet te vinden. Te Antreca, een gedeelte der stad Aleppo, heeft een oproer tegen een Engelsclien zendeling. Martin genaamd, plaats gehad. De Grieksche inwoners wa ren over de bekeering van een der rechtzinnige leden hunner kerk tot liet protestantisme zoo verbitterd, dat zi] in een groote bende naar bet huis van den zendeling trokken en het plundorden. De zendeling zelf werd in het rumoer gewond. Op bevel van den gouverneur zijn de aanstokers dezer daad van geweld in hechtenis genomen. Een onaangenaam bezoek. Do lieve riervooters schijnen overal uittekomenom bij de menschen be zoeken afteleggen die minder welkom zijnmaar die men niet met belet geven kan afwijzen. In de Chineesehe stad Wencbow was men onlangs in groote ongerustheid door de aanwezigheid van ver scheidene groote koningstijgers, die op klaarlichten dag om de stad rondsnuffelden. Een werd er doodge schoten en een anderen, die de stad wilde ingaan, sloeg de wachter de poort voor den nens dicht. Het dier krabde met de pooten tegen de planken; maar trok, toen dit niet baatte, af, evenals na eenigen tijd de andere tijgers. Nauwelijks echter waren de tijgers weg, of er ver schenen pantersdie kinderen en vee verslonden en groote schade aanrichtten. De boeren van den om trek durven zich niet meer alleen op hunne velden te wagenen men ziet met verlangen uit naar kloeke jagersdie de streek van deze plaag zullen bevrijden. ALLERLEI. Het nieuwste op het gebied der reclame is het adverteeren op waterglazen, waartoe een Berlijnsche firma in de gelegendheid stelt. Zij heeft met een paar der grootste koffiehuizen in de Duitsche hoofstad een overeenkomst van verscheidene jaren geslotenwaar bij zij zich verbindttegen overname van de bij hen voorhanden waterglazen, hun kosteloos nieuwe kris tallen glazen te leverenwaar de firma's van verschil lende fabrikanten en winkeliersdie wenschen te ad verteeren zijn ingeslepen. Wanneer die glazen vol zijn, komen de letters des te duidelijker nit, zoo dat de gast die ze gebruikt onwillekeurig de annonce leest. Dooven geeft den moed niet op. Eene vrouw van ongeveer 90 jaren te Bolswardsinds vele jaren doof, zóo zelfs, dat het moeite kostte zich aanhaar verstaanbaar te makenheeftnaar de Leeuw. Ct. meldt, in de vorige week, zonder dat men eenige oorzaak kan gissen, plotseling haar gehoor terug gekregenzoodat men thansgewoon sprekendezeer goed door haar kan worden verstaan. Te Avenraaigem. Maasniel in Limburgrich ten de wilde zwijnen groote schade aan. Geheele aardappelvelden worden omgewroet, korenaren vaD het te veld staande gewas afgevreten en vele andere veldvruchten vernield. Van het houden van een drijf jacht verneemt men nog niets. Gelukkig dat die zwijnen-familie in onze streken niet tiert. Wij be klagen de Limburgsche landbouwers met die liefde der zwijnen voor hunnen grond en benijden hen dat grootsche voorrecht niet. Ongelukken, Dwaasheden, enz. Een bediende van den Engelschen Gezant te Rome, die een kopje van een lievelingsservies zijner meesteres gebroken hadheeft zich uit wanhoop daar over doodgeschoten. Terecht merkt een dagblad, het feit vermeldende, aan: als alle knechts en meiden zoo wanhopig over het breken van porselein waren, dan zou er zeker geen eukele meer in leven zijn. Het had er wel hij mogen voegendat de dienst baren ten onzent, door zulk eene oorzaak zoo wei nig wanhopend worden, dat zij eerder hun heer of vrouw zouden doodschietenwanneer deze zich over de slordigheid hunner dienstbaren durven beklagen. Afsluiting der Kasboeken en Restanten-lijst bij de Coöperatieve Voorsckotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Juli 1SS3. ONTVANGSTEN Reservefondsf 2976,30s Storting aandeel - 11507.92 Terugbetaling op schuldvordering - 85230,27 Interesten.daarvoor en ger. interest - 3200,93s Opgenomen gelden- 65204,70s Onkosten- Gezamenlijk hedragf 168120,13s UITGAVEN Reservefondsf Terugbetaalde aandcelen - 569,50 Verleende voorschotten - 138136,86 Terugbetaalde interesten - 402,07 Terugb. opgenomen gelden - 27054,04 Interesten van opgenomen gelden - 328,35 Onkosten- 132,90s Gezamenlijk bedrag 166623,72s Kas-saldo f 1496,41 Het Bestuur.

Volksblad | 1883 | | pagina 3