No, 23. 9 Juni 1883, 6C Jaargang. P A S O P! pit blad verschijnt iederen Zaterdag. nvrRTTrNTTTrw Dienstaanbiedingen en De prijs per halfjaar f 0.25, franco per post f 0,30, ADV Mil ibJN 11LN Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent waarover per halfjaarlijksche kwitantie voor Vrijdagmorgen 10 uur te bezorgen bij den en Advertentiën tegen 6 cent per regel. wordt beschikt. UitgCVCr At ROSS, GOCSt Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en do daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. Geene vermaning, die de menseh zoo dikwijls noodig heeft en die liem dan ook zoo, zijn geheels leven doorvoorgehouden wordtals deze. ,,Pas op!" zegt men reeds tot het kind, als het de hand uitstrekt naar hetgeen hem schaden kan; tot den jongeling, als hij in het gevaar van een slecht pad te kiezenverkeerttot den man als hij voor de noodzakelijkheid van ijverig en trouw arbeiden staat tot den grijsaard als hij dreigt te vallen over eenige oneffenheid; en in zoovele ontelbare gevallen, waar in het plicht is te waarschuwente vermanenaan- tesporen. Het „pas op!" klinkt het geheele leven in ieders oor. Men kan ta veel waarschuwente angstig zijn en te voorzichtig maken. Een waarschuwend woord, dat telkens en telkens weder wordt herhaaldwordt ein delijk niet meer gehoord. Men gewent aan alles, ook aan het hooren van de trouwhartigste woorden. Daarom zegt men wel eens. en terecht: houdt nw „pas op!" maar terug, want het zal meer doel tref fen, als het gezegd wordt in het oogenhlik, waarin werkelijk oppassen de boodschap is. En toch, de dagelijksche ervaring leert, dat men hetzelfde „pas opniet genoeg herhalen kan omdat dikwijls de zorgeloosheid en onnadenkendheid onver klaarbaar groot zijn bij de menschen. Een voorbeeld. In don winter waarschuwt men tegen de gevaren van het ijsin den zomer tegen die van het baden, en geen winter of zomer gaat er voorbijzonder dat tal van ongelukken plaats hebben; ongelukken die niet zouden gebeuren, als er naar het „pas op!" ge luisterd werd. Allerlei oorzaken doeu vaak het oor daarvoor sluiten. Er is een soort waaghalzerijdiedwaas genoeg toegejuicht en grooter wordt, naarmate de hals brekerij langer uitblijft. Meti zegge niet, dat deze alleen bij de jeugddie geen gevaar zietgevonden wordtwant men treft ze ook wel aan, waar men meer nadenken en bezadigdheid zou verwachten. Natuur lijk spotten dezulken met elke waarschuwingom op te passenwant ze zijn zoo wijsalthans in eigen oog, dat zo van niemand eenige aanwijzing noodig hebben. Er is eene voorname onverschilligheid, die zich de moeite niet geeft een oogenblik natedenken of te berekenen, en die dan ook meuigmnlen voor het on vermijdelijke staat en het bijna kwalijk neemt, dat niet alles zich schikt naar de onbezonnenheid, die van geen overleggen weet. Er is ook eene miskenning van het mogelijke, dat men eenvoudig onmogelijk achtomdat men te veel op eigen kracht vertrouwt, of omdat het niet zoo dikwijls voor komt. Vandaar, dat het „pas op!" beantwoord wordtmet een: „waarom zou dat juist nu of waarom mij ge beuren 't gebeurt toch niet alle dag en voor bijzon dere gevallen kan men zich niet wachten." Het behoeft wel niet gezegd, dat er heel wat on gelukken plaats hebben dat er veel kwaads gesticht veel verdriet geleden wordt door dat alles en dat, menigeen zich beklaagt, niet naar het „pasop!" ge luisterd te hebben, als het te laat was. Onbogrjjpelijkzou men bijna zeggen, is het, dat oud en jong niet wijzer worden waar dag aan dag de voorbeelden zich voordoendie eene waarschu wende stem doen hooren. Bij de oorzakendie ik boven opnoemdemoet nog gevoegd wordenwat misschien wel als de algemeene bron gelden kanhet gemis van zelfbeheersching bet onbepaald toegeven aan lust en neigingaan plotselinge opwellingen of voorbijgaande aandoeningen. Omdat het zoo prettig is, gaat men op het ijs, of dompelt zich in het water, zonder voorzorg, zon der eenige gedachte aan gevaar. Meent niet dat ik daarom een en ander veroor- deelen en afraden zoudat ik bijvoorbeeld zwemmen en baden verkeerd zou noemen. Verre van daar. Ik geloof, dat het nuttig en heilzaam is en ik zou me nigeendie nu over een en ander klaagt en steent, wel eens flink willen onderdompelenin het vaste vertrouwendat eene waterkuur hem goed zoude doen. Maar waarom moet eene goede zaak gering geschat worden om gevaren, daaraan verbonden, wanneer die gevaren kunnen voorkomen worden. Ik zal thans niet onderzoeken aan wie het eigen lijk is dat te doenof de zorg voor volksgezondheid waarmede men in onzen tijd zich nog al bezig houdt, niet zoude medebrengendat men gevaarlooze gele genheden tot baden en zwemmen inrichtte, 't Is waar daarmede zouden de gevaren niet worden weggeno men die bij de meeste zorg nog zonden blijven be staan, wanneer goede raad en wijze voorschriften niet worden inachtgenomen; maar er zon meer kun nen gedaan worden dan nu geschiedalthans in sommige gemeentenwaar zelfs het toezicht op ba den en zwemmenin verband met de betamelijkheid en zedelijkheid, ontbreekt. Het volksblad kan slechts den wensch uitsprekendat ook dit volksbelang ter harte genomeu worde. Maar zoo lang niet aan die behoefte wordt voldaan en ieder maar zoeken moethoe hij best dit gezondheidsmiddel kan aanwendenzoolang meenen wij ookdat oude woord voor allen te moeten herhalen en de vrienden van baden en zwemmen te moeten toeroepen: „past op!" Afsluiting der Kasboeken en Bestanten-lijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Mei 1S83. ONTVANGSTEN Reservefondsf 2968,005 Storting aaudeel - 11391.76 Terugbetaling op schuldvordering - 62710,42 Interesten daarvoor en ger. interest - 2676,41s Opgenomen gelden- 55890,11s Onkosten- Gezamenlijk bedrag f 135686,715 UITGAVEN: Reservefonds f Terugbetaalde aandeden - 417,00 Verleende voorschotten - 114051,S6 Terugbetaalde interesten - 305,62 Terugb. opgenomen gelden - 19570,09 Interesten van opgenomen gelden - 263,73 Onkosten- 118,43s Gezamenlijk bedrag - 134726,73s Kas-saldo f" 009,98 Het Bestuur. NEDERLAND. Het stoffelijk overschot van H. K. H. Prinses Ma rianne is Dinsdag met eenvoudige plechtigheid ter aarde besteld te Erbach, in liet familie-graf der SaksenMei- niugers en naast de kist van haar dochter, prinses

Volksblad | 1883 | | pagina 1