No. 16. 21 April 1883. 6e Jaargang. VALSCHE MIJ ST. JJit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.25, franco per post f 0,50, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. ADVERTENTIEN voor Vrijdagmorgen 10 nnr te bezorgen bij den uitgever J, A. ROSS, Goes. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 een en Advertentiën tegen 6 cent per regel. GrooteLetters en Afbeeld, naarplaatiruimte. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Uoodbericbten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. Valsche muntbiljetten, valseh geld behooron treu rig genoeg, niet tot de zaken, waarvan men in boe keu leest, dat ze wel eens zijn voorgekomen, maar gedurig lezen wij, dat hier ot' daar pogingen gedaan zijnom daarmede te bedriegen en zich te verrijken. Onbegrijpelijk is het, dat er nog altijd gevonden wordendie zich op dat snood bedrijf toeleggen en hunne kunstvaardigheid misbruiken, om anderen en zich zeiven te bedienen. Welk wezenlijk voordeel kan er toch gelegen zijn in eeue daad, die ter sluiks moet worden voorbe reid die niet anders dan met angst kan worden uit gevoerd en die zeer zeker aan het licht komen moet, om den bedrijver een straf op den hals te halendie hemal had hij ook nog zooveel schatten weten te verzamelen van alle genot daarvan berooft en schande en ellende over hem brengt. Maar het gaat met dit misdrijf, zooals met alle andere. Wat er tegen gezegd en welke straffen er op bepaald wordenhet schijnt voor sommigen uit lokkend te blijven en wordt telkens opnieuw bedre ven alsof het nu wel zonder de gevreesde gevolgen geschieden kon. 't Is daarom maar zaak altijd op zijne hoede te zijn. De wereld is nu eenmaal zoodat een zekere mate van wantrouwen gewettigd en noodzakelijk is. Gelukkig heeft men het iu de vervalschingskunst nog niet zoo verre gebrachtdat het bedrog niet te ont dekken zou ziju en men behoeft, in de meeste ge vallen niet een zoo snuggere bol te zijnom het valsche van het ware te kunnen onderscheiden. Maar vreemd mag het heeten, dat de mensehen, die zoo bij de hand zijnom een valsche nrant van een echte te kunnen onderscheidenzichin andere op zichten, zooveel valsche mnnt in de handen laten stoppen, waarmede zij bedrogen uitkomen, al lijdt huu beurs daarbij ook geene schade. En evenzeer noemen wij het treurig, dat er zoo veel valsche munters zijn, ook onder degenendie er nooit aan denken zouden, om u iets anders dan echte en onvervalschte specie te geven. In ouzo samenleving wordt nog al eens een en ander voor waar en echt uitgegevenwaarbij men buiten bet bereik van de strafwet blijft, maar waar mede toch geen kleiner en dikwijls geen minder schan delijk bedrog gepleegd wordt. Men denke maar eens aan de verzekeringen van vriendschap en genegenheid, die dagelijks gewisseld worden. Als men die allen voor goede munt opne men mochtdan leefden wij voorzeker in eene voor beeldige wereld en zouden ieder uienscb voor eenen braven Hendrik kunnen houden. Maar dikwijls wor den we vrij onzacht en onaangenaam van dien waan genezen, waar wij de lieven en de heele lieven met elkander hooren kijven en vechten, elkander zien be- nadeelen en mishandelen, of waar wij zeiven ervaren, dat die zich hoogachtend onze vrienden noemden en misschien heel veel lieve woordjes voor ons over had den, ons even voel liefde toedragen, als de kat aan de muis. Leelijk is het van hen, die ons die erva ring bereiden maar dwaas is bet van onsals wij elke munt, zonder onderzoek, voor echte aannemen alsof men niet dagelijks leeren kondat er veel knollen voor citroenen worden verkocht eu dat, wie elke be tuiging van achting en genegenheid gelooven wil even onvoorzichtig is, als wie een gulden in den zak steektzonder te wetenof die wel van het rechte gehalte is. 't Is met vele beloften en toezeggingen niet anders. De een heeft de koeien met gouden horens altijd bij de bandom er dezen of genen mede aftescbepen als hij of zij geen lust heeft de hand ter hulpe uittesteken. De ander vindt het veel gemaklijker u het fraaiste voortespiegelendan u te zeggendat hij zich liever niet met uwe zaken bemoeit. Als eens al de teleur stellingen en misrekeningendie daarvan het gevolg v/arenkonden gekend wordenwelk een breede schare zou daar voor ons staan, die met valsche munt betaalt. Hoe vaak wordt ons als waarheid verhaald, wat eenvoudig uitgedacht is, om te misleiden; hoe me- nigmalen worden personen en daden beoordeeld naar een eigen opvatting of liever misvatting, waardoor de besten zelfs in een hatelijk of althans verkeerd licht worden geplaatst. Het kan ziju, dat dit alles uit loszinnigheid ge schiedt, zoodat men valsche munt nitgeeft, zonder de gevolgen daarvan te berekenenmaar 't is ook wel eens opzet en de vervalsching wordt kunstig en lis tig in het werk gesteldzeker met met goede oog merken of prijzenswaardige bedoelingen. Ook daarvan kunnen anders gevatten en sehran- deren het slachtoffer zijn. Immers wie de vervalschings kunst goed verstaanweten alles zoo iutekleeden cn aantebiedendat de minder nadenkende of die te goed van vertrouwen isdaardoor wordt medegenomen, Ge kunt doorgaans een valsch bankbiljet gemaklijker kennendan de valsche woordenwaarmede men u alles wat mooi en goed is wil laten denken. Doch ook hier geldt, dat men zich moedwillig misleiden laat. De valsche munter wordt opgespoord; als hij ge vonden is aan de kaak gesteld, gestraft en onscha delijk gemaaktdie de leugen voor waarheid verkoopen, blijven maar al te veel ongestraft. De een, omdat men bevreesd is zijn kwaad te openbarende ander omdat hij zich aan het onderzoek weet te onttrekken of met een staal gezicht zijne schuld ontkent. Dat zal dan ook Wel de reden zijn, dat velen zich met open oogen laten beetnemen en als gangbare munt aannemun, wat zij zeer goed weten onecht te ziju. Dat zij het kwaad in de hand werken en de ver- valschers stoutmoediger makenis niet te ontkennen. Men zon hier dan ook kunnen zeggen, dat de hee ler zoo goed is als de steler. En laten wij ten slotte eerlijk zijn en erkennen dat wij allen meer of minder valsche munt onder de mensehen zoeken te brengen. Het zij dan uit zucht om te behagenof om eigen voordeel te dienen of om anderen niet onaangenaam te zijn. Zoovele vor men der samenleving, zijn niet anders dan valsche munt, die men elkander uitreikt, terwijl zoowel die ontvangt als die geeft weet, dat het geen zuivere waar is. Men zegt, dat dit niet anders kan, maar ik be twijfel dat en geloof integendeel, dat men de-maat schappij meer dienst zou doenwanneer men in alles waar bleef, al werd dat, in den aanvang, minder pleizierig gevonden. Te weten wat men aan elkander heeft, is de eerste voorwaarde voor een aangenaam onderling verkeer. Een oud spreekwoord zegt wel,

Volksblad | 1883 | | pagina 1