Br is nog iets, waarop in (leze dagen wel eens mag worden gelet. De donkere dagen zijn voor al len, want of ge de lamp ten vier ure kunt aanste ken of uit zuinigheid nog een uurtje in de schemering zit, voor allen eu in elke woning breken toch de donkere dagen aan. Hoe ongelijk het lot verdeeld zijn moge, in dit opzicht is aller deel gelijk. Maar 't is of het ons te zien gegeven wordtdat ook voor allen gelijkelijk dat licht opgaat, dat onmisbaar is. De lieve zon komt weldra hare gaven allen weder om niet aanbieden en do duistere dogen zullen dan ras weder vergelen zijn. Wie er ook met bezorgd heid de toekomst tegentreedt en een nieuwjaar als een nieuwe last in aantocht meentvoor allen is er een grens aan het duister en wacht een morgen van licht. Laat ons daarom niet klagen. Dat wij ons ver heugen in het vooruitzicht op het eindigen van den doukeren tijd is natuurlijkdoch bij de wetenschap dat het einde nadert, is het beste, dat wij de oogen wenden naar de kim, waar het licht dagen moet, dat wij de luiken open zetten tegen dat het zonnetje komt, en dan liefst zooveel licht in ons opnemen dat wij gewapend zijn tegen donkere dagendie later volgen. Afsluiting der Kasboeken en Restanten-lijst bij de Coöperatieve Voorschotvereenigïng en Spaarbank te Goes over de maand Nov. 1882. ONTVANGSTEN Reservefondsj f 2799.905 Storting aandeel j - 11763 34 Terngbctaling op schuldvordering - 143886,10 Interesten daarvoor en ger. interest - 4243,095 Opgenomen gelden- 66817,69s Onkosten Gezamenlijk bedragf 229510,13s UITGAVEN: Reservefondsf Terugbetaalde aandcelen - 800,28 Verleende voorschotten - 188010,06 Terugbctanlde interesten - 747,49 Terugb. opgenomen gelden - 36404,20s Interesten van opgenomen gelden - 310,94 Onkosten- 158,78 Gezamenlijk bedrag - 226437,755 Kas-saldo f 3072,38 Het Bestuur. NED ERJj A N I). Morgen, 17 Dec., zal de tweede Volksvoordracht gehouden worden en zal de heer A. Van Schelven spreken over huiselijke opvoedinr/. Dat onderwerp is wel geschikt, om velen te lokken en het is gelukkig, dat de toegang tot die voordrachten voor allenvrou wen zoowel als mannen, openstaat. Men moge meenen op de hoogte te zijn, om zijne kinderen inhuiseene goede opvoeding te geven, de meesten zullen nog wel eens een wenkeen raad noodig hebbendie zij met vrucht kunnen gebruiken. Het geldt hier eene zaakdie voor allen die voor de maatschappij het grootste belang heeft. Wij hopen daaromdat velen en daaronder niet het minst de vrouwen, die zoo grooten invloed in dit opzicht kunnen uitoefenen gaarne zullen hooren naar hetgeen een bevoegd leids man over opvoeding te zeggen heeft. Daardoor zal niet alleen de loffelijke poging van „Eigeu Hulp" worden gesteundmaar zal menigeen wijsheid kunnen opzamelendie hem dagelijks te stade komt eu op zijne beurt tot een goed opvoeder of opvoedster maakt. In het kleine stadje Hasselt (in Overijsel) beproeft men tegenwoordig een middel om aan de arms huis gezinnen in den winter weck te verschaffenen wel op eene wijze, die ook in andere gemeenten allicht tot navolging kan opwekken. Met open water voorziet de scheepvaart in die streek in het onderhoud dor meeste huisgezinnen. Bij felle vorst, wanneer de liefhebbers van schaatsenrij den zich verkneuteren in het gezicht van spiegel gladde ijsbanen dan eerst begint het lijden der ar men, zoowel daar als in de omliggende gemeenten. In den winter is het voornaamste middel van be staan hot mattenvlechten. Jong en oudgroot en klein vlechten daar matten. De biezen worden te Gene- muiden gekochtmet moeite en kosten naar Has selt vervoerd en verwerkt en dan als matten in om loop gebracht. Het was echter tot dusver een slecht soort van biezen het zoogenaamde uitschotdat men te Gene- muiden opkocht en aldus verwerkte. De commissie voor de werkverschaffingbestaande uit eenige bur gers die zich geheel belangloos bereid verklaarden tot dat menschlievende doel mee te werken, kocht nu een groote hoeveelheid biezen van uitmuntende qualiteit opwelke zij tegen zeer billijken prijs weer verkoopt aan hendie daarvoor in aanmerking komen. Zulk een bos biezen wordt nu verstrekt voor 15 cents; daaruit maakt een handige vlechter 7 mat jes, die voor 7 cent 't stuk worden verkocht, maakt 40 cent of een winst op eiken bos van 34 centen. Br zijn gezinnen die 3 bossen per dag kunnen ver werken, een dagloon dus van 3 maal 34 f 1.02. Deze cijfers spreken duidelijk Door vrijwillige giften der ingezetenen wordt de commissie in de gelegenheid gesteld de taakdie zij op zich nam, naar eiscli te vervullen. Zoowel door hinnenlandsche als buitenlandsche koop lieden wordt thans Drente afgeloopen die tot fabel achtige prijzen het vee opkoopen. De veehouders ma ken hijzonder goede zaken. In het noorden van ons land worden reeds nu met de landbouwers contracten gesloten omtrent de leve ring van fiibriekaardappelenoogst 1883. Men be steedt, uitgezonderd Amerikanen die miuder gezocht zijn, f 1.15 per mud. Breda, 13 Dec. In de jongste zitting van den Gemeen teraad is besloten met 1° Januari a. s. den gasprijs met 1 ct. per M3. te verminderen en alzoo op 9 cent te brengen. Eenigo ingezetenen van Meeuwen (Noord-Brabant) hebben zich vereeuigd om in het donkerste gedeelte van het dorp voor gemeenschappelijke rekening bij avond eene doelmatige verlichting aan te brengen. een vllaag in het algemeen belang. Zou door de directie vau den Staatsspoorweg niet voorzien kunnen worden in den slechten toestand waarin de overwegen bij de wachthuizen 41 eu 42 tussehen deze gemeente enllloetinge verkeoren? dnar toch den Rijksweg voor de vele rij- en voertuigen en voor de vele voetgangers op die punten veel te wen- schen overlaat. SUITES LAND. In Belgie worden den 15en dezer briefkaarten ingevoerd, welke gesloten kunnen worden. 'Zij zijn ingericht in den trant der kleine briefjesdie onder den naaoi van mots a la poste bekend zijn en, aan drie zijden geperforeerdin tweeen gevouwen dicht geplakt worden. Het voordeel van deze briefkaartendie men ook voor het buitenland gebruiken kan isdat het daar op geschrevene niet door iedereen gelezen kan worden maar een nadeel daarentegen, dat zij, om de gom, niet met de pers gekopieerd kunnen worden. Zij zijn verkrijgbaar tot den prijs van het zegel, 10 centimes, In Belgie weet men namelijk niet van het half cent je extra. liet publiek klaagt wel eens over de posterijen maar de posterijalthans in Duitsehlaud klaagt met hot volste recht menigmaal over hel publiek. Men stelle zich voor den geest, dat in den loop van hot vorige jaar ver over de 750.000 brieven, briefkaarten paketten mot voorwerpen van waarde of geldswaardig papier zonder of met hoogst onvoUodig adres ter po3t zijn besteld. Met opoffering van groote moeite eu tijd is het eindelijk gelukt zoo wat twee derde gedeelte daarvan aan den rechten man te brengen, maar meer dan een derde millioen bleek totaal onbestelbaar te wezen en daartoe behoorden niet minder clan 140,938

Volksblad | 1882 | | pagina 2