dernemingen doet, groot geld verdientinecngrooteu staat leeft, dat alles geeft hem nog geen de minste verdienstendan alleen in de oogen van hendie door een blinliend kleed worden bekoordonverschil lig of er een gezond lichaam of een uitgemergeld per soontje in steekt. Wat groot en benijdenswaardig maakt, dat zijn de goedo eigenschappen waardoor men zich naar hoven weet te werken en diezelfde eigenschappen zijn voor de kleinen evenzeer noodig en kunnen hen ook tot groote mannen makenal wonen ze in een achterbuurt waar hunne woning nog niet eens een van do hesten is. 't Is waar sommigen loopt het als in den mond zonder dat ze er zich veel voor inspannenmaar dat zijn ook maar enkelen en het is van meer waarde een man van stavast, dan een kind der fortuin te zijn. De eerste heeft altijd grond onder den voet, waarop hij stevig voortwandelten de ander zweeft iu de lucht, als de luchtreiziger, die als er maar een touwtje breekt, parduf naar beneden rolt en den nek breekt. Er zijn van die zakendie overal en altijd te pas komen en die veel meer sieren dan een pluim op don hoed of een rok van de nieuwste snêe. Wie toch komt, waar hij wezen wil en zijn moet, zonder kennis, zonder ijver, zonder orde, zonder nauwgezetheidbedachtzaamheidvlugheid en wat niet al meer Als het niet aan eenigen van deze eigenschappen of wel aan allen to gelijk ontbrakdan zouden velen zoo niet klagen, dat ze niet vooruit kunnen komen. Opde kleintjes passen en op kleine omstandigheden letten dat vinden velen kinderachtigmaar daarom komen ze er ook niet, want die do beste kinderen zijn, worden ook do beste mannen. Maar ik praat zoo over mannenalsof er maar een geslacht ia de wereld was en alsof de vrouwen zoo maar voor niet3 te achten waren. Ook de vrouw heeft zaken te doen, in het groot en in het klein, al heeft ze geen tijd om de deur uittckomen en daar buiten te arbeiden. Ook voor haar en in haren kring komen die eigen schappen te pas, die de mannen van zaken niet missen kunnen, ja, zo hebben zelfs in vele gevallen nog meer dan de manhet in de handom de kleine zaken tot groote te laten worden. Wat baat het, dat de man de winst zijner grootere zaken te huis brengtals de vrouw niet op de huis houdelijke zaken let en ze haar huis gelijk maakt aan de zeef, waardoor alles henen druipt, ook het geld, dat de man misschien zuur verdiende, 't Doet er niet toe, of het lot tot hulsvrouw en huismoeder of tot werkman of nian van zaken bestemdeieder moet weten, dat hij of zij eigen zaken heeft cn de geschiktheid zoeken moet, om die te drijven. Een niensch is een veel gewichtiger wezendan hij zelf denktwant van zijn goed of kwaad kan het ge luk of ongeluk van eene menigte andoren afhangen. Wij zijn in de wereld om zaken te doen, om te behartigen, wat ons te doen wordt gegeven. Laat ons niet altijd over dat onderscheid tusschen groote en kleine spreken maar eenvoudig de onze zoo doen, dat, al breiden ze zich niet uit en al komen we nooit tot de groote, wij toch goedo zaken doen. Wat dat zegt, weet ieder. Waarom doen dan zoovelen enkel slechte? M E BERE A N 1). Wij mogen niet nalaten onze lezers er op te wij zen, dat Zaterdag a. s., de Nuts-Bibliotheek weder geopend wordt en dat die als altijd goed voorzien is van allerlei lectuurzoodat ieder er zijne gading kan vin den. Wie nu de winteravonden nuttig en aangenaam doorbrengen wilmake van die gelegenheid gebruik. Vooral de jongeren onder onze lezers willen wij daartoe opwekken en hopen, dat de oudereu zullen medewerken, om de jeugd het lezeu aantebevelen. 't Is toch vrij wat beter iu het hoekje van den haard met een goed hoek zich bezig te houden, dan altijd op de straat te zijn, wat, zooals wij met leedwezen zien maar al te veel aanleiding tot ongeregeldheden en slechte dingen geeft. Maar wij voegen er bij, liet lezen moet niet alleen zijn een middelom den tijd te dood»n. Het moet wat nalaten er moet wat door geleerd worden. Dan blijkt de vrucht er vao ook in het leveu. Wij ontmoeten ze wel eens, die uit allerlei bibliotheken boeken halenmaar die er weinig van laten blijkendat ze met nadeuken ge lezen hebben. Daarvoor zijn de boeken niet. Laat men er dan dezen winter eens eene proef van nemen wat er al uit die boeken kan worden gehaald. Een slager te Deventer heeft het goede voorbeeld gegeven om den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilo te veriagen. 7,-riT^ j A jy ,S Op don St.-Gotthard ligt zóóveel sneeuwdat de post en de passagiers per slede van Goeschenen naar Ondermat worden vervoord. In Hospenthal komen talrijke en gevaarlijke sneeuwvallen voor. Driehonderd Brahmaansche vrouwenuit de aanzien lijkste huizon van Poona en omstreken hebben den löeu September eene vergadering gehoudenom aan de schoolcommissie de bezwaren bloot te leggen waar onder de vrouwelijke opvoedirg in Indië gebogen gaat. De voornaamste woordvoerdster was Rahabbai Sariskritaeene Mahrattasche damedie in een wel sprekende rede de zaak uiteenzette en haar beklag in diende, dat van de honderd mannen nauwelijks één in het onderwijs der vrouwen belang stelde. De ste delijke regeering van Poona heeft daarop besloten evenzeer meisjes- als jongensscholen te openen. De lust om de wijde wereld in te gaanbeheerscht de bevolking van Zwitserland oueindigd meer dan die van menig handeldrijvend, aan zee gelegen land. Zoo is bijvoorbeeld iu de drie jongstverloopen jaren het aantal landverhuizers meer dan verdubbeld. liet Zeitschrift für schweizerische Statistik deelt mede, dat in 1879 het aantal landverhuizers bedroeg 4288 per sonen in 1880 reeds 7255, en iu het daarop vol gende jaar 10935. 1 E E E R E E I. Geen rustigbr dorp dau Schiermonnikoog. In 50 jaren tijds is daar geen brand geweest. Het mocht ook bezwaarlijk anders zijn, want een groot deel van het jaar is ongeveer het gansche mannelijk personeel afwezig. Vrijdag echter is cr brand geweest, en toen moesten de pompen door jonge meisjes bediend worden. Een schuur niet hooi is ondanks deze lieftallige hulp afgebrand. Ongelukken, üwaashedenenz. Hot gaat er heendat wij van de barbiers en scheermessen afraken en door eieetriciteit gesehoren worden. Onlangs berichtten de Eugelsche bladen van een bonthandelaardie het haar van zijn huiden gelijk maakte mot een door eieetriciteit gloeiend gemaakteu platina-draaden ihans heeft een schapenhandelaar van Nieuw-Zeeland Edison aangezocht, om een iu dien trant ingerichte eloclrische machine voor liet

Volksblad | 1882 | | pagina 2