ofschoon het groen en paars is, wat zich aan hun oog vertoont. Omdat ze niet weten, wat ze eigen lijk zien, laten ze clan ook maar blauw en domme len in dat geloof voort, dikwijls tot het zoo duide lijk voor hen wordtdat ze mis gezien hebbendat het hun dan in waarheid groen en geel voor de oogen wordt. Zoo zijn er ook, die wit en grijs maar moeilijk onderscheiden kunnen. Ze meenen dikwijls iets grijs achtigs of donkers te zienwaar niet anders is dan helder wit en waar hun werkelijk het grijze wordt voorgehoudendaar zouden ze u wel willen wijs ma ken, dat er geen schaduw van grijs op dat in hun oog blanke, te zien is. Men zegt, dat er ook zijn, die alles voor zwart aanzieu. Dat is zeker een onaangename soort van kleurenblindheid. Als hier en daar vroolijke kleuren zich vertooneDdie het oog en gemoed aangenaam aandoenzien zij niet anders dan zwart en nog eens zwart. Geen wonder, dat dezulken zelden lachen en nooit pleizier hebben, maar minder goed is bet, dat ze anderen ook willen wijs maken, dat alles zwart is en dat ze u haast dwingen zoudenom die zwarte wereld onverwijld uitteloopen. Ik weet niet of er voor die kwaal ook brillen te koop zijn. Wel zien wij dikwijls "gekleurde glazen voor de oogen, maar die geven de natuur ook al niet weder integendeel ze werpen over alles een bedriegelijk waas. Wie door een gekleurd glas ziet, komt dan ook dik wijls bedrogen uit en ook dat is geene gelukkige er varing. Gij meent dus een blos der rijpheid op de vrucht te zien en gij bijt in een zuren appel; gij meent een rooden wang te zien, die van gezondheid en kracht getuigt en het is heel wat andersdat op het flauw gekleurd gelaat te zien is; gij denkt, dat de blauwe kleurdie zich aan u vertoonthet zinne beeld is van trouw en het is intussclienhet vale flauwe wit, dat voor alle kleuren een ondergrond is. Ik zou er ook op kunnen wijzen, dat men dikwijls voor grondverf aanziet, wat een luchtig schijntje is, dat daarover heen gelegd werd en op zoovele andere misleidingen waaraan de kleurenblindheid ons bloot stelt. Er mag dan wel gevraagd worden, hoe die kwaal kan worden genezen of tegengegaan. Als ik een dokter waswist ik wellicht de noodige recepten te geven, maar nu kan ik de arme lijders slechts aanbevelen aan de maunen der knust en ze intussehen aanraden, het gezicht zooveel mogelijk te versterken. 'tls misschien heel dom, maar mij dunkt het kon geen kwaad, als men de jeugd vroeg oefende, om tussehen de verschillende kleuren te onderscheiden, wat zeker helpen zoubehalve bij hendie met een zwak gezichtsvermogen geboren zijn, met wie men dus alleen medelijden kan hebben en op wier oordeel men niet moet bouwen. Oefening is zeker eene heerlijke zaak en voor al- Ion heilzaam, die niet willens blind zijn. Zulkeu zijn er ookdie heel goed ziendat wit wit en zwart zwart is, maar die door eene voorgewende blindheid allerlei oogmerken zoeken te bereiken. Doch genoeg van de patiënten. Laten de helder ziende maar goed uit de oogen zieu en de lijdenden voorlichten. En of men aan kleurenblindheid of aan andere ziekte van het gezichtsorgaan lijdt, wij wen- schen allen van harte eene spoedige genezing en kan dat niet, dat ze dan maar blijven bij de kleur, die zij meenen te zienmaar zonder anderen optedringen dat zij de waro kleur ontdekt hebben. BOÜWVEREENIGING „HELP U ZELVEN" TE GOES. Verkorf overzicht over liet eerste half- boelsjaar van 1882. Het boekjaar 1882 werd begonnen met 116 leden. Geen der leden traden af, doch 9 leden namen hun aandeel op en werden op nieuw lid. Door het bestuur werden 5 nieuwe leden opgenomenzoodat men op 30 Juni 121 leden telde, die een kapitaal in de ver- eeniging hadden van f 10849,30. De schulden welke op 31 Dec. 1881 f 5550,bedroegen verminderden met- 700, en bedragen thans f 4850, De ontvangsten en uitgaven bedroegen ontvangsten. Aan saldo in kas, 1 Januari 1882 f 143,81 contributie- 1210,06 huishuur- 552,90 intressen- 0,09 boeten- 2,10 entreegelden - 1,25 opgenomen nitgez. gelden - 549, opgenomen gelden - 300, Totaal f2759,21 UITGAVEN. Aan aandeelenf 663,04 winst - 49,075 uitgezette gelden - '669,64 lasten, erfpacht, assurant. - 38,216 onderhoud gebouwen - 56,06 aflossing schulden - 1000,— intrest schulden - 217,24 onkosten- 30,30 Totaal f2723,57 Saldo in kas, 30 Juni 1882 f 35,64 Het Bestüub. NEDERLAND. De aardappelziekte is in de omstreken van Deven ter in de laatste dagen zeer toegenomen. Geheele akkers ziet menwaarop het loof reeds zwart is terwijl ook de knol reeds is aangetast. "Voor de rog- geoogst is het weder thans ook zeer slecht. Indien de regen niet spoedig ophoudt, bestaat er vrees, dat de graanoogst zal mislukken. ALLERLEI. Voor 't versneld verkeer met alle oorden ter we reld ligt een net van draden in den grond ouder onze voeten en een ander, op kleiner schaal, brengt het sein over dat brand of rustverstoring ons be dreigt, en als bij tooverslag snellen brandweer of politie aan om ons te beveiligen. Boven onze hoof den verheffen zich de telcphoondraden, die bij ruw weder gonzen en loeien als de storm in het want van een schip, ons bij dag grooto diensten bewijzen en het kruiersgild niet te gronde hebben doen gaan want de „dienstverrichting" blijft in leven en bij de kiosken neemt men ook boodschappen aan. Toch kunnen wij op dit gebied nog iets overne men van de practisehe natie bij uitnemendheid, nl. van de Amerikanen. Het meerendeel der woningen van de gegoede klasse is met oen electrisehe schei- draad verbonden: 1°. met het naastbij gelegen stafci-

Volksblad | 1882 | | pagina 2