twee treurige kevinneriugsteekens(lie veel luider klachten doen opgaan over het laatst geleden kwaad dan juichtonen over het goede, dat tnsschen die langsle en kortste dagen werd genoten. Vooral dit jaar is het gejammer algemeen. Daar is de langste dag nu al eu wij hebben nog geen zo mer, althans geen zomersch weder gehad. Die te leurstelling, dat kwaad, of zooals gij het noemen wilt, dragen we tenminste te samen; jammer dat het sa men lijden geen verlichting aanbrengt. Als men er elkander maar op wilde wijzen, dat het toch eigenlijk onbillijk is zomer te willen hebben voor het zomer iswant de almanak teekent het duidelijk genoeg aan: 21 Juni, begin vau den Zomer. De langste dag is alzoo geen bode van een ver vlogen goed, maar vaneen genot, dat ons nog wacht. „Ge hebt mooi praten"zoo hoor ik mij toeroepen als ge ons nu maar verzekeren kondfc, dat nu regen en wind zoo goed zouden zijnplaats te maken voor zonneschijn en warmte. Ik zou wel een kniesoor of een Jantje Contrarie moeten zijn, als ik ook niet gaarne mooi weer had, maar ik vind het wel wat erg hebzuchtig, dat be paald te willen als de dagen het langste zijn. Mij dunkt, dat die wensch wat te ver gaat en dat het juist heel gelukkig en pleizierig is, als die dagen, die telkens korter wordendan toch mooie dagen zijn. Doch Iaat ons daarover niet twistende langste dag is nog kort genoeg, om die niet in ijdel krakeel en gepraat te verbeuzelen en de slotsom is toch altijd dezelfdege moet het nemen zooals het valt. En heeft niet de ondervinding geleerddat al heb ben Juli en Augustus ook al eens booze buientoch na dien langsten dag vele mooie, soms de mooiste dagen komendie ons te meer verkwikken en ver blijden, naarmate wij er langer ophebben gewacht? Ik kom daarom nog eens terug op die gedachte, dat de dag, die in veler schatting het einde is van genieten, dikwijls de eerste is van, zooal niet onge dacht, dan toch zeker van zeer welkom genot. Een levensbeeld, dat diepen zin heeft en wel waard is om met aandacht beschouwd te worden. Gelijk er bij de meesten een driftig verlangen is naar den langsten dag, die den zomer brengt, zoo leeft in elke mensclienborst een wensch naar dien leeftijd, waarin men meent eerst van het leven te zullen genieten, is die tijd onder veel inspanning en worstelen, soms onder veel moeite en kommer be reikt, dan ziju ze dubbel welkom en waard die zo- merscbe dagen, die daarna volgen. Dan moge het in kortend licht er benen wijzen, dal. alles een einde neemt, er is meor vatbaarheid voor genot en elke mooie dag vervult met een dankbaar gevoel. Als men bijna denken zou dat het steeds duister zal blijven, gaat men toch ongemerkt vaak liet licht te gemoet en verrassend is de ervaring, dat ah de langste dag bereikt is, het beste nog daarna volgt. Maar ook hier geldt eene voorwaarde. Hebben in do dagendio langzamerhand langer werden, stormen en regenvlagen, nevel en koude de gewensebte ontwikkeling en groei belemmerdis het reeds met eenige zekerheid te bepalendat een schrale oogst daarvan het gevolg moet wezenlaat dan de al manak maar verkondigen: „heden zomer", en de langste dag nog wat mooi weder medebrengen, do gevolgen van de natte en koude lente blijven niet uit. Zoo staat menigeen op het punt, waar de levens- zomer moet beginnenmaar de jarendie voor af gingen, waren geeue jaren van arbeiden en strijden, van ontwikkeling eu vooruitgang, van toeneming in kennis, van zich uitstrekken naar het waarachtig schoonede lentetijd was ruw en koudde eerste ont wikkeling werd jammerlijk bedorven en met pijnigend leedgevoel wordt hot nieuwe tijdperk aangevangen, dat geen vruektvollo herfst meer belooft en waarin men met schrik de dagen korter ziet worden. Dan kunnen enkele zomersche dagen het niet meer goed maken en over het genot, dat zij spaarzaam bereidenligt nog de schaduw eeuer herinneringdie een pijnlijke trek op het gelaat van den vroolij- ken brengt. Ik denk hier ook nog aan een merkwaardig ver schil tussehen de verschijnselen in de natuur en op het levensgebied. Als de eerste helft van het jaar zich door bijua aanhoudende heldere lucht en aangename weers gesteldheid kenmerktekan ook de andere helft nog even rijk zijn aan blijde dagenen de vatbaarheid om daarvan te genieten, vermindert niet. Maar als de eerste levenshelft in genieten werd doorgebracht tot er een langste dag kwam, waarop dat ziju toppunt bereikte, dan volgt er vaak een ge voel van verzadigdheid, dat mat en lusteloos maakt; op do overprikkeling volgt dikwijls een gevoel van ledigheid, dat wrevelig, verdrietig, niet zelden on gelukkig maakt. Klaagt daarom niet als er heden iets ontbreekt. Morgen zal bet geleden gebrek het ontvangen te gelukkiger maken. Vriendelijke lezers! de langste dag van 1882 is weder voorbij. Laat dat niet onopgemerkt. Maardenkt eens over hetgeen hij ons herinnerd heeft en neemt daarbij ook in uwe overwegingen opdat wij nn niet alleen den kortsten dagmaar ook den langsten nacht tegensnolleu. (V E I) E It L A i\ I). De Nederlandscho Maatschappij tot bereiding van minerale wateren en mousseereude drankenstelsel Beinste Rotterdamverzoekt aan de N. B. Ct. kennis te geven, dat frambozen- en grenadine-limo nades, welke voor de gezondheid schadelijke bestand- deelen bevattenkenbaar zijn aan den caout-chonc- ringwelke zich in de floseh hoven het kogeltje be vindt. Indien dat ringetje rood gekleurd is, kan men verzekerd zijn dat genoemde limonades schadelijke bestanddeelen bevatten. Uit Rotterdam wordt geschreven De verzending vau nieuwe aardappelen naar Enge land en Schotland, tot dusverre slechts met kleine partijtjes voortgezetschijnt zeer uitgebreid te wor den. Gisteren althans werden uit het Westland tns schen 3 en 4000 manden derwaarts vervoerd. De vraag voor dit artikel is echter niet zeer groot, daar de toevoer van andere landen in de voorloopige be hoefte grootendeels voorziet. Bij eenige dames te 's-Gravenhage bestaat het voornemen, ten behoeve van de ongelukkige Russi sche Jodenin de maand Augustus een fancy-fair op uitgebreide schaal te houden. Reeds hebben vele winkeliers in de residentie zich bereid verklaard om door het inzenden van voorwerpen de pogingen van de dames te schragen. Sinds eenigen tijd is er een nieuw soort papieren

Volksblad | 1882 | | pagina 2