meer te genieten geven. Ilij zou niet zoo schra perig, niet zoo gierig, niet zoo tvotsch op zijn schat zijn. Hij zou eens laten zienhoe de schatten der aarde billijker verdeeld konden wor den. Hij zou ja, wie zegt ons, wat hij al niet zou. Maar 't komt hem niet in de gedachtedat als hij het eens zooverre bracht, hij wel aan hetzelfde euvel als zijn huurman zou kunnen mank gaan. 't Is zoo gemakkelijk te zeggen wat men al doen zouals het onmogelijke geschiedde en toch hoevele voorbeel den bewijzendat die van weinig tot veel kwamen nog veel vasthoudender waren, dan die steeds in de rninite leefden. En hoevelen die, waar de bezitting vermeerderdeonbruikbare menschen werdenin wie de Mammon onbepaald kwam heerschen en die allestot zelfs de rust van hun geweten opofferden voor het stomme geld, dat wel volgens Vader Cats het krom me dikwijls recht maakt, maar ook zeer dikwijls ze buigt en draait, die recht waren, toen het was: als ik eens Als ik eens zooveel verstand had", zoo denkt weder een ander, die met een open mond luistert naar de geleerde uitlatingen van eenen of anderen hoog geleerden. 't Is waaren zeker ook goeddat niet alle menschenkinderen even wijs zijndat er heele verstandigen zijn, te midden van heel veel domooren. Maar daargelaten, dat dio bewonderde geleerde kop pen niet altijd zooveel licht laten afstralendat an deren daarvan kunnen genieten, is het niet te ont kennen, dat menigeen het veel verder zou kunnen brengen, dan hij werkelijk doet, omdat hij denkt of wil, dat het verstand in elk hoofd opgehoopt zij en dat de geleerdheid iemand aanwaait als het stof, dat door den wind zich op uw hoed of rok komt zetten, 't Is doorgaans een bewijsdat men niet veel moeite deed om wijsheid te verkrijgen, als men hen benijdt, dieniets anders deden, dan hun tijd goed ge bruiken, hun oogen wijd open zetten en in hunne gedachten verzamelenwat hoeken en menschen hun leeren wilden. Ze moesten daarom liever zeggen: als ik tijden gelegenheid ook eens goed had gebruikt „Als ik eens wist hoe dat zon afloopendat is vooral een gewoon gezegde bij het maken van plan nen, het opmaken van besluitenhot kiezen van den weg dien men zal gaan. Als ge dat te voren wist wat nu hij geen mogelijkheid iemand u kan zeggen, dan zoudt ge waarschijnlijk niets gelukkiger zijn en nog wel eens denken, ware het maar voor mij ver- horgen gebleven. Er zonden misschien minder dwaas heden worden begaan en er zou minder oorzaak van spijt en berouw zijn; velen zouden den schijn verkrijgen van een groot doorzicht en schrander overleg; maar zoudt ge dan waarlijk willendat ge gelijk werd ge maakt aan het werktuigdat de beweging volgt door vreemde hand daaraan gegeveneu zoudt gij dan maar willen dommelen, om andereu voor u te laten denkenzoudt ge willen ziju als het paarddat maar voortholt door dik en dun al3 het niet door de leid sels links of rechts geleid wordt, 't Kan wel zijn, dat ge door onbekendheid met den uitslag uwer plannen cn overleggingen leelijk den neus stoot, maar ik durf u wel voorspellendatals ge zoo nu en dau, door onbezonnenheidnaar het beschadigde lichaamsdeel moet grijpen gij bij volgende gelegenheid uw verstand wat meer spitsen en op de omstandigheden wat op- merkzamor zijn znlt, om niet andermaal met den neus ook het aangezicht te schenden. Ik zou nog heel wat kunnen noemen, wat er zoo al achter dat als wordt gedacht en gezegd. Maar gig kunt het zelve wel aanvullen, als ge maar eens een kijkje neemt om u en in u. Laat mij er alleen slechts bijvoegendat het ergste is, wanneer achter het als een verleden tijd moet volgen. Wie zeggen moet: als ik had gedacht, gewerkt, gezorgdgewaaktgestreden gehoordgevolgd en wat niet al meerdie heeft al evenveel genoegen als wie te laat aan den trein komt en zuchtals ik maar wat vroeger was heengegaan of wat harder liad ge- loopen. Er ligt eene treurigemaar veel te gedenken waar heid in het oude spreekwoord,,A L s hadden komt is hebben te laat Afsluiting dei' Kasboeken en Restanten-lijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Mei 1882. ONTVANGSTEN Reservefondsf 2780,95s Storting aandeel - 11199.56 Terugbetaling op schuldvordering - 60789,34 Interesten daarvoor cn ger. iuterest - 2413,13 Opgenomen gelden- 46133,47 Onkosten- Gezamenlijk bedragf 123316,4a5 UITGAYEN: Reservefondsf Terugbetaalde aandeelen - 463,81 Verleende voorschotten - 109938,06 Terugbetaalde interesten - 265,21 Terugb. opgenomen gelden - 1176S,355 Interesten van opgenomen gelden - 109,11s Onkosten- 67,29 Gezamenlijk bedrag - 122611,84 Kas-saldo f 704,61s IIet Bestuur. X E D E R L A X Honderden hadden zich Woensdagmiddag naar 's Rijks Marinewerf hegevenom getuigen te zijn van het altijd grootsche schouwspel van het te water la ten van een daar gebouwde biel. Precies te eeu uur liep Zr. Ms. schroefstoomsehip le klasse Van Speijlconder een driewerf herhaald hoerah! der verzamelde menigte, zonder eenige stoor nis van stapel, en vertoonde zich weldra in zijne volle lengte in het bassin. De jongens van het Protestantsche weeshuis wa in ruimen getale vertegenwoordigd, en te midden van de vele hoofd- en andere officieren met hunne damesmerkte men ook op don gepensionneerden opperschipper Hohein, wiens oude zeemanshart zich nog eens aan dit maritieme schouwspel te goed deed. Zaterdag is in het dorp Réutenbroek (op de Prov. grens bij Ter-Apel) eeu 105jarig man overleden. Hij was nooit gehuwd geweest, cn kwam in het laatste jaar geen enkele maal uit zijn huis. Toch schijnt de man niet door ziekte of verval van krachten ge storven te zijn, veeleer door den schrik, dien een hevige donderslag gedurende het laatste onweder bij hem teweegbracht. BUITENLAND. Tot bevordering van het baden eu zwemmen heeft de Duitsche Regeering bepaald, dat de leerlingen van alle scholen op plaatsen waar geen zweminrichtingen zijngedurende de zomermaanden abonnementskaar ten op de Staatsspoorwegen kuuuen krijgen voor de heen en terugreis naar de naastbijgelegen badplaats. Die kaarten zijn geldig voor tien keeren en worden berekend tegen militaire prijzen. Ook onderwijzers,

Volksblad | 1882 | | pagina 2