T 8850,— menseheu boter vooruit brengen op den weg der ze delijkheid dan de strengste strafredenendio de oogen voor bet leeüjke willen sluitenmaar ze tege lijk ook voor het mooie toedoen. Waarlijk wij behoeven niet te vragen van waar de slechte dingen zijn. De meusehen brengen ze zelve in de wereld, omdat zij hunne natuur verkrachten, of de leiding van deze verwaarloozen. Vau oude tijdon af zijn zo er geweest, die daar tegen waarschuwden en nooit is dat duidelijker aan den dag gekomen, dan sedert een nieuwe geest door de menschheid is gevaren en bet spoor gewezen lieeft waarlangs het reine, het schooue, het edele kan ver kregen worden. Voor 18 eenwen begon zich die geest te openbaren, die de bron van licht, van kracht, van reinheid, van deugd, van ware ontwikkeling, van waarachtig leven is. Had men dien Geest niet zoeken te belemmeren zijn kracht te betwisten, men zou der menschheid grooteren dienst bewezenhebbendan met alle uit zonderingen en leeriugen, die menschengelnk enmen- scbenvrede hebben verwoest. Men moet niet vragen, wat velen van die bezie lende kracht gezegd hebbenmaar wat die oorspron kelijk bedoelde, en nog uitwerken kan eu wil. Zoo wel die misvormen als die miskennen slaan de ont wikkeling van het goede tegen. Wat meer pinkstergeest, pinkstervuur en pinkster- leven en bet mooie en goede zou niet alleen meer gezochtgediend en bevorderd wordenmaar de we reld zag er dan zeker ook mooier uit. ItEOIBIiA S li. Te Amsterdam zal in de laatste helft vau het jaar een Nationale Wedstrijd ter bevordering van Kunst zin bij het Nederlaudsche volk gehouden worden. Het programma zegtdat deze geopend wordt voor ambachtslieden vau 1(3 tot 25 jaren, als: voor meubelmakers, schilders, smeden, modelleurs; leerlingen der hoogere burger- dag- en avond-, am- bacbts- ot particuliere teekenscholeubeneden de 16 jaar; voor jongens beneden de 13 jaar ond (leerlin gen der lagere school); voor meisjes van 15 tot 20 jaar; voor meisjes beneden 15 jaar; voor alle leeftijden. Voor eiko afdceling is aangegeven wat men ver langt en zijn tevens do prijzen voor de best gekeur de voorwerpen aangewezen. Wij verleenen gaarne in zage van bet programma aan belangstellenden, daar deze ruimte niet toelaat liet in zijn geheel op te nemen. Gaarne wekken wij tot deelneming aan dezen wedstrijd op eu hopen, dat de uitnoodiging ook bij onze Zeeuwsche nijveren weerklank zal vinden. Verleden week kwamen te New-York 21 stoom- booten aan met 17,212 landverhuizers. Als een bewijs van de hooge waarde van liet rundvee kan dienen, dat door den beer D. Jongens Cz., in den Beemsteraan eene Amerikaauscbe Com- pagny zijn verkocht 6 stuks graskalverenvoor den aanzienlijken prijs van f700. De bedoelde kalveren zijn slechts 5 weken oud. A I, L JE Jt h F I. Men verdrijft muizen en ratten volgens een Duitsch blad eenvoudig door de wanden, steen en en gewelven der kelders met eene kalkoplossingdie met ijzer vitriool vermengd i3 te bestrijken. Bovendien worden in alle muizengaten en spieeten korrels ijzervitriool gestrooidmet het gevolgdat er na eenige dagen geen mnis of rat meer te vinden is. DCzc maatrege len moeten elk voorjaar op nieuw ge ïomeu worden. Wie niet van ratten houdt en de muizen niet weg kan krijgen, kan het licht eens beproeven. 'V E R SLAG DEK Coöperatieve Voorscliotverccniging en Spaarbank te Goes, van 5 Februari tot 7 Mei 1882. Gedurende de afgeloopen drie maanden traden der tien nieuwe leden tot de vereeniging toeterwijl een getal van tien de vereeniging verliet. Het reservefonds bedroeg op 5 Febr. jl. f 2538,3-1 Op dit hoofd werd sedert ontvangen het aandeel in de winst van bet vorig boekjaar met- 203,36° van den verkoop van boekjes en entree gelden met- 32,95 Uitgaven leed bet reservefonds niet, zoo dat het thans bedraagtf 2771,65° De gezamenlijke aandeden bedroegen op 5 Februarif 10699.97 Sedert werd op dit hoofd ontvangen - 437,29 f 11137,26" Terwijl werd uitgekeerd- 350,71 Zoodat liet bedrag der aandeden thans belooptf 10786,55 Het bedrag aan spaarr/dden beliep op 5 Februari f 29569,565 In de afgeloopen drie maanden werd ingebracht- 6613,285 T36182,85" en uitgehaald- 6304,96 Zoodat thans in de spaarbank aanwezig is f 29877,89 Op 5 Februari was er bij particu lieren opijenomenf 2900, Sedert werd nog opgenomen - 5950,— Van dit bedrag werd in de afgeloopen drie maanden afbetaald- 2900, Zoodat bet bij particulieren opgenomen kapitaal thans bedraagtf 5950, Bovendien werd door bet verdisconteeren van 16 promessen nog f13375,verkregen. 76 voorschotten werden door de vereouiging ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f46652,Het kleinste dezer voorschotten bedroeg f 10,bet groot ste f5000. Op 5 Febr. waren aan voorschotten uitstaande f 46511,06 waarbij gevoegd de in deze drie maan- verleendead- 46652, maakt to zamen f 93163,06 Trekt men daarvan af do in denzelfden tijd aan de vereeniging terugbetaalde voorschotten ten bedrago van - 42203,84 Zoo krijgt men liet bedrag der op 7 Mei nog uitstaande voorschotten met f 50959,22 De Kassier, O. DE WITT HAMER. KERKNIEUWS. Beroepen te Schore en VJake de eaudidnat Knmpstra. Tc Waarde de candidaat C. Ilaltink. Bedaukt voor het beroep naar Ycrseke door Ds. J. Post, te Goes, door Ds. II. Van Selms, te Nisse, voor dat naar Oostkapcllc. Aangenomen het beroep naar Zeihein door Da. Tlfcrs, te 's Ilecr- Abtskerke.

Volksblad | 1882 | | pagina 2