~~™~~rrrinriTï~ grove Kachelkolen, halve broodbakt. Dia ouderwetsehe buildat werk tuig uit deii tijd toen de menseben beter brood kre gen dan thansmoot niet te veel gebruikt en de vvit- raakende bestanddeelen dienen buiten de bakkerij te blijven. Gij kunt er zeker van zijndat al pruttelt bet publiek ook voor een poosals bet eenmaal den smaak weg beeft van uw leelijk maar voedzaam brood, dan zal bet eindigen met dat bet mooiste te vindendat de beste uitkomsten geeft. Misschien kan bet wat oogelijker worden gemaakt, zonder te veel jagen naar witheid en zeker zoudt gij wat ik eigenlijk maar het eerst bad moeten zeggen - - aan alle eischen voldoenals gij voor do vrienden van bet blanke en voor die van het bruineelk wat wils bereidt. De blanken zullen dan wel tot de grauwtjes overloopen. En gij, mijne lieve goede broodeters, wordt toch wijs, als gij bet nog niet zijt, en dwing onze bakkers niet n knollen voor citroenen te verkoopeu. Het gaat die goede menschsn aan het hart, dat gij zoo wei nig voedsel van nw brood hebt, maar 'lis uw eigen schuld. Doordringt n van de waarheiddat op het broodgebied de blankheid geeu kenmerk van oprecht heid is en dat een donker kleurtje den ineesteu waar borg geoft, dat bet brood n zal voeden. Wat bet zwaarste ismoet immers het zwaarste wegen. Is de kleur het eeuig kenmerk van bet mooie, dan raden wij u, in het belang van uw maag en van uw werk kracht, leert bet goede alleen mooi vinden en knijpt desnoods do oogen dicht als gij bet bruine in den 13) FEUILLETON. DE MISDAAD ONTDEKT. (Vervolg en Slot.) mond steekt. Denkt aan bet einde, dat wil zeggen aan bet lichamelijk en geldelijk voordeel dat de bak kers van bet bruinen bezorgen en stelt n niet langer bloot aan de beschuldiging, dat gij voorliefde hebt voor hetgeen geeno liefde waardig is. Brengt uwe bakkende me deburgers niet in verzoeking, om van hun oud recept aftevvijken of beele nieuworwetsebo dingen to doen, en gij zult met uwe kinderen gevoed en gesterkt worden, uwe beurs bevoordeelen en nog eens den roem behalendat gij bet goede, en dat alleen, mooi vindt en dat bet uiterlijk blanke u dan alleen be koort, als bet met innerlijke deugd gepaard gaat. Dat laatste mag ook wel op ander gebied als in de broodwereld uwe leus zijn. Te Weenen zal nu ook eerlang een school voor dienstmeisjes geopend worden, zooals er te Berljjn, Leipzig, Stuttgart en in andere Duitscho steden se dert lang bestaan. De meisjes zullen daar tot han dige, en in alle opzichten knappe dienstboden opge leid wordenen de school zal trachten zooveel mo gelijk zelf baar kosten van onderhond te bestrijden, door bet leveren van middageten aan vrouwen en meisjes, bet klaarmaken van gerechten voor zieken, bet inmaken van vruchten, het verrichten van naai en verstelwerkbet uitzenden van helpsters in de huishoudingenz. Hut plan tot do oprichting der school gaat uit van eeuige Weener dames. „Charles Pack," sprak mr. Slater hem aan, „gij staat hier voor uwe metgezellen onder de vraeselijke verdenking van een moord gepleegd te hebben. Gij hebt onze proefneming en liet g"volg daarvan bijge woond; wat hebt gij er tegen te zeggen?" De man bleef zwijgen. Even opende bij de lip pen, alsof hij spreken wilde; maar hef scheen hem onmogelijk een enkel woord te uiten. Carson nader de hem eD het volgende oogenblik werd hij geboeid en weggevoerd. Alle aanwezigen voeldendat alleen het bewustzijn van schuld de oorzaak kon wezen van zijn laf stil zwijgen, toen hij van de misdaad beschuldigd werd. Een uur later ontving mr. Slater de boodschap dat Packs hem verlangde te sproken. Dadelijk be gaf hij zicli naar de gevaugeuis en vond den man in zijne cel, geheel ontdaan en berouwvol. „Mijue zonde heeft mij weten te vinden," sprak hij tot den advocaat en legde nu eene volledige schuld bekentenis af. Hij was de Kamer van zijn ouden meester binnen gedrongen met het plan hem te bestelen en was ge ëindigd met hem te vermoorden. In de onderstelling, dat dit misschien het gevolg van zijn inbraak zon zijn, had hij in het voorbijgaan mr. Anthony's zak mes van diens lessenaar meêgenonien. Maar het mes was hem uit de hand gevallen, nadat hij er zijn slachtoffer een lichte wonde meê had toegebracht en toen had hij den ongelukkige op wrsede wijze ge worgd. Het wapen hal hij op den grond laten lig gen omdat hij wist van de oneenigheid tusschen den ondeu Anthony en zijn neef en hooptedat de verdenking op den jongen Greig zou vallen. Zooals verder uit zijn verhaal bleek, was hjj na het plegen van den moord zoo geschrikt door het geluid vnn een voetstap buiten de deur, dat hij ijlings vluchtte, zon der zich den tijd te gunnen iets van waarde mea te nemen. De onverwachte proelneming van dezen mor gen had hem geheel in de war gebracht; hij wilde zijn misdaad niet langer ontkennen en hoopte slechts dat er spoedig een einde zou gemaakt worden aan een leven van misdaad en bedrog. Bij later onderzoek bleekdat racks een aangeno men naam was en dat dezelfde persoon, onder den naam van Sullivanreeds lang bij de politie hekend stond als medeplichtige aan verscheidene dietstallen en andere misdaden. Hij werkte reeds ongeveer een jaar in de fabriek van Greig en Co., maar had al dien tijd bij de andere werklieden in een vrij slecht blaadje gestaan. Bij de eerstvolgende gerechtszitting werd hij schuldig verklaard aan den moord van An thony Greig en moest die misdaad met zijn leven boeten. De bekentenis van Packs had natuurlijk onmidde- ljjk de invrijheidstelling van Anthony ten gevolge, wat zijn nichtje Graco niet weinig troost gaf in haar leed. Wat Robbert Slater aangaat, de flinke wijze waarop hij zich in de behandeling dezer zaak had gedragenbezorgde hem zulk een goeden naamdat hij zjjn praktijk eiken dag zag toenemen. En oen den band, die zijn fortuin als het ware aan die der firma Greig en Co. gehecht had, nog sterker tema ken, trouwde hij niet lang daarna met miss Grace, die dikwijls klaagt over de te groote opmerkingsgave van haar manmaar er hem in haar hart om be wondert. CHAMBERS. ADYEETSE-TIEE". Bank van Leening'. VERKOOP fNG van de Panden over het 4e kwar taal 1S80op Donderdag den 15 Juni a. s.'s namiddags half twee uurin het koffiehuis „De Prins van Oranje." IVS ELK. ZUIVERE KOEMELK te hekomen bij A. SCHRIJVER, Vlasmarkt. Te Koop gevraagd: een gebruikte mahoniehouten ronde Tafel. Adres hij den uitgever dezes. Maandag in Lossing eene lading puike a contaut voor GO cent p. H.L. vrij aan huisen ve.or 571/» cent vrij op den wagen voor rekening van I. FÖKKE.

Volksblad | 1882 | | pagina 2