-A. X) "V" IB JB T :s 3\r TI X] IsT OPEMSE YËSK00M5. zijnen Boereninspan, V00RL00PIGE AANKONDIGING. Koffiehuis met Afspanning van meêguandendieeven als de wagens achter de locomotief worden aangehaaktzich laten medenemen en voortrollen in de richting die hun gegeven wordt. Ze zijn de gedienstige slaven, niet eens van machti gen of uitnemenden maar van de eersten de bes ten die heu door eene óf andere valsche redenecriug of door schrik aanjagen of door schoone voorspiege lingen weet te winnen. Ze praten na wat hun voor gezegd wordt.' Ze gaan mee waar men ze ook henen stuurt, en al komen ze daardoor tot de onzinnigste uitersten, al moeten ze goed noemen wat zij in hun hait afkeuren, hun meegaan sluit in, dat ze* voor niets terugdeinzen en zelfs nog meenen, dat ze heel wat goeds doen. Men krijgt waarlijk geen groote gedachte van een menschengeslachtdat zoo meegaande is en alle zelf standigheid prijs geelt, al maken zi] zich zeiven ook wijs, dat wat hun door anderen iugestampt wordt hunne eigen overtuiging zou wezen. Soms zien wij gebeele legerscharen, die nog wel met zekeren trots het hoofd omhoog heffen, als wilden ze zeggen: „kijk! zoo verstandig zijn wij. dat doen wij nuEn in den grond der zaak zijn ze niet anders dan stomme werktuigen in de hand van anderendie in kun vuistje lachen als zij de goedgeloovigen laten mee gaan, ten einde tot hun doel te komen. Ook hier geldt het, dat zij verachtelijk zijn, die misbruik maken van de domheid of flauwheid der me nigte, en dat men om hen lachen moetals ze hoog opgeven van hun invloed, van de sympathie, die ze genieten, terwijl ze zeer goed weten, dat slechts mis leiding van eenvoudigen hen den schijn van zoo ge vierde aanvoerders geeft. Maar dat neemt niet wegdat die eenvoudigen zich ook van eene treurige zijde doen kennenwaar ze zich zoo gemaklij k< bij den neus laten pakken en nu rechts dan links zich laten draaien. Zoo dom is men toch niet, dat uien niet zou kunnen begrijpen, hoe men zich laat gebruiken als de nullendie een heel getal vormen, als er maar een goed cijfer voorstaat. Bijna zouden wij gelooven, dat er velen gevonden worden, die het heel mooi en begeerlijk vinden zul ke nullen te zijn. Dat zal dan ook wel de reden wezen, dat er nog altijd zoo gevochten wordt tegen het licht, dat niet doorbreken mag, opdat men niet tot zelfbewustheid zou komen. Het spreekt toch van zelf, dat, als de meuschen verstand hebben, ze dat gebruiken willen dat ze zich willen doen geldenals ze er maar een beetje van gevoelen dat ze iets ziju. En nu tracht men iedere opwellende gedachte van zelfstandigheid met alle kracht eronder* te houden en zon wel wil len dat de groote menigte in de noodzakelijkheid kwam van aan een klein hoopje te moeten vragen wat en hoe wilt ge, dat wij doen zullen? We kunnen er dan ook niet genoeg op aandringen dat men de toegeknepen oogen wijd openzette en leere begrijpen, dat het zoetsappig meegaan heel goed is voor de kinderen, die aan een handje loopen maar vreeselijk vernederend voor wie meent ook redelijk en denkend meusch te zijn. Meegaan is goed als men op eigen, stevige beenen loopt, maar niet als het een meeloopen is, zonder dat men koers berekende of weet waar men zal komen. Ik ga liever alleen of in gezelschap van een en kelen, dan omstuwd dooreen grooten hoop, wier ja of neen alleen afhangt van de beweging van mijn hoofd, van mijn ja-knikken of neen-schudden. We zien in onze omgeving wel eens kudden scha pen die door een herder worden geleid en door een i blaffenden hond bijeen gehouden worden. En waarom laten zij zich zoo gedwee leiden? Omdat ze niet be ter weten gaan ze mêe. De stomme dieren begrijpen het nietdat liet om hun wol en hun vleesch te doen is, dat men zonder dat zooveel werk niet van hen zou maken. En wil men dan nu aan zulk een redeloos vee ge lijk zijn? Bijna zouden wij het gelooven, als wij het aantal meêloopers zien, dat er niet aan denkt een eigen richting aan de beenen te geven. En zoo was het reeds lang en zoo blijft het en wordt het meer en meer, ondanks alle moeite en pogingen tot het wekken en voortplanten van betere gedachten. Bijna zouden wij den moed opgevenindien ons niet de hoop bleef, dat, hoemeer men de zaken tot een uiterste drijftdes te eerder de oogen zullen open gaan en men zijn eigen weg, onafhankelijk van de drijvers, zal kiez*u. Ongelukken, Dwaashedenenz. Dezer dagen lazen wijdat de miliciensdie dit jaar het ongeluk hadden in de loting te vallen zul len afgeleverd worden. Zoo spreekt men van koopwaar van wolgraan en dergelijkenmaar niet van meu schen, tenzij men ze beschonwe als een artikel, dat geheel aan de willekeur van anderen is overgegeven. Het schijnt wel, dat men er op uit is, om alle mo gelijke wijze, eene gehate zaak nog hatelijker tema ken, waarlijk, men mag wel wenschen, dat er voor allen verplichte krijgsdienst zijdan kan ieder op zijn beurtals een partij verkochte varkens afgeleverd worden. K E B K N I E U W-S. Dhr. 3'. Ivl Vau IJzcndijk, pred. te Kattendijke, heeft belaukt voor het beroep naar Baarland. Op Donderdag, 11 Mei 1882, des morgens te 9 uren, zal de heer W. PEL LE, te Goes, namens dea eerz. Jan Van Wijn- gen, op zijne hofstede in de gemeente lvloe- tinge, in de Groede, ten overstaan van den Notaris A. L, A. ROUSCBER, gevestigd te Hontenissc, in het openbaar verkoopen bestaande in 1 bruin Ruiupaard oud 20 jaar, 1 dito Merrie oud 14 jaar, 1 tos bles Ruinpaard oud 12 jaar, 1 brnin Merriepaard oiul 4 jaar, 7 baatge rende Melkkoeien, 2 vette Ossen6 Runders 4 Kalvers, 1 Hond en Hok80 Kippen en Hanen3 Men- wagens, 1 Chais, 1 Driewielskar 5 Ploegen, 5 Eggen, 1 Rolblok, de helft in een Molbord, 1 Sleep- bord2 Sleepers, ,1 Windmolen, 1 Suijmolen, 1 Geeselsteen en Paard, Draagkleeden, Graanzakken, Schop pen, Spaden, Rijven, Vorken, Zeef- ten, Hekken, Planken en Slaken, eene partij Harnas en eenig Spek, Bouw-, Melkers- en Zoldergereed- sehappen, eene partij Wei-, Kant en Klaverhooi en Stroo, droge en groene MutsaardMest in den mest put. Voorts: de Meubilaire Goederen, bestaande in 1 eikenhouten Kabinet 3Bedden met toebehooren, ri. 1 Kastklok, Tafels, Stoe- - Spiegels, Porselein, Glas-en Aardewerk eu hetgeen verder zal worden te voorschijn gebracht. Informatiën te bekomen ten kan tore van den heer W. PELLE, te Goes, en bij voornoemden Notaris. len In de maand Juni 18S3, op nadér te bepalen dag, zal de Keer W. PELDE, namens J. Peels, te Goes, in het door hem be woonde koffienuis, ten overstaau van den Notaris A. L. A. ROUSOHER j PUBLIEK VERKOOPEN: een sedert jaren gevestigd 1 en daarbij behoorende Tuingrond en Boomgaard, staande en liggende te Goes in de Voorstad, kadaster sectie C no. 825 en 826 .63.98, te veilen in perceelen en in massa. Informatiën te bekomen ten kan tore van den heer W. PELLEte Goesen bij voornoemden Notaris.

Volksblad | 1882 | | pagina 2