1ISBI No. 18. 6 Mei 18S2. 5e Jaargang. B Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.25franco per post f 0,50, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. ADVERTENTIE# voor Vrijdagmorgen 10 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden gepiaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. GrooteLetterB en Afbeeld, naar plaatsruimte. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den de daarop betrekking hebbende geringen prijs van 25 cents. H E G A i Y. In ons vorig nommer spraken wij over meedoen; is dat dan niet hetzelfde als meegaan? Het komt mij voordat er wel degelijk onderscheid tussclien beiden is en dat dit in ons spraakgebruik ook duidelijk uitkomt. Men spreekt van meegaande menschen en denkt aan hendie zich gemak lijk in de denkbeelden en toestanden van anderen verplaatsen kunnenzonder daarom deeltenemen aan al de handelingendie daaruit bij anderen voortvloeien; men spreekt ook van meedoenden en heeft daarbij op het oog een menscheusoortvroeger door ons omschreven dat aan de handelingen van anderen zich aansluit, zonder voorafgaand nadenken, zonder eigen beginsel. Onder beide soorten zijn weder tweeerlei afdeelin- FEÜI L L E T O JV. DE MISDAAD ONTDEKT. 11) VL Den volgenden morgen, even na tienen, traden Mr. Slater en Mr. Carson met eenige helpers het kantoor van Grreig en C°. binnen. Zij spraken even met Mr. Sinnott,deu eersten klerk, en ontvingen van hem de verzekering, dat alle arbeiders in de gebouwen aanwezig waren. Daarna beval Mr. Carson zijnen helpers alle uitgangen te bewaken, en Mr. Sinuott verzocht den werklieden zich met' hem naar de maga zijnen te begeven. Terstond stopten de machines en langzamerhand kwamen de arbeiders het magazijn binnen met een half angstigen half nieuwsgierigen blik op het gelaat, alsof zij instinctmatig begrepen, dat deze ongewone samenkomst in verband stond met den geheimzinnige» dood van hun patroon. Toen allen bijeen waren, beval Mr. Sinuott de deuren te sluiten en vertelde hun in korte woorden dat, wat er gedaan zou worden met goedkeuring der autoriteiten geschiedde. Mr. Carson en Mr. Slater waren ui. door het gerecht gezonden om een wettig onderzoek in te stellenen hij hoopte dat de werk lieden daartoezoover het hun gevraagd werdhunne hulp zouden verleenendaar het toch voor ieder hunner eene geweuschte zaak was, wanneer de wer kelijke moordenaar ontdekt en daardoor een onschul dige van een pijnlijke beleedigende verdenking bevrijd werd. Een paar arbeiders verklaarden zich terstond gaarne bereid het recht zooveel mogelijk te helpenmaar de meesten bleven zwijgend en verschrikt staan, alsof zij zeer weinig gesteld waren op het onderzoekwaar aan zij ouderworpen zouden worden. Zonder tijd te verliezen begonnen de heeren Slater en Carson nu aan den arbeid. Zij hadden een gladde plaat met eejie zeer dunne laag kleurstof bestreken en deelden aan het werkvolk méêdat zij verlangden van hen allen den afdruk te verkrijgen van den duim der linkerhand. Mr. Slater wees hun hoe zij daartoe eerst den duim op de gekleurde plaat moesten drukken en daarna op een schoon blad papier. Het uiterst een voudige proces was weldra in vollen gang. Na het vereischte merk gezet te hebben, moest iedere man I genmen zou kunnen zeggenvan de goeden en de kwaden. Ik vind een meegaand mensch, die dat door deel neming, belangstelling, medelijden of op andere prij- zenswaardige wijze toont, een voortreffelijk natuur voortbrengsel maar er zijn ook meêgaanden die niet veel beter zijn dan de stomme gewichten, die men op de schaal zet om een zeker wicht te verkrijgen en die zich dan ook bij den kop of bij de beenen laten beetpakken, met zich laten sollen, om als ze uitgediend hebben, van de schaal te worden gewor pen en in een hoek te liggen, tot ze weder eens wat zwaarte aan de schaal moeten geven. Op deze domme krachten mag wel eens het oog gericht worden. Van de beredeneerd meêgaanden of flink meedoenden behoeven wij niet te spreken. Zij prijzen zich zei ven aan. De wereld is vol van grootere en kleinere groepen op het genummerde vel zijn naam en adres schrijven waarna dit aan een photograaf, die met zijn toestel aanwezig wasoverhandigd werddie van elk blad een photographic op glas vervaardigde- Hoewei men zich zooveel mogelijk haastteduurde het toch een geruimen tijd, eer de vier-en-twintig arbeiders allen hun duim afgedrukt hadden. Toen het werk eindelijk zoover gereed was, spande de photo graaf een wit laken over den muur, de blinden wer den gesloten en bet photographisch toestel maakte plaats voor eene tooverlantaarn. Terwijl deze voorbereidende maatregelen genomen werdenheerschte er een pijnlijk stilzwijgen in het vertrek en toen de stroom wit licht uit deu lantaarn op de gezichten der mannen viel, die dicht bij el kander gedrongen stondenbemerkte men hoe bleek en angstig zij er allen uitzagenblijkbaar verkeerden zij onder den indruk van de geheimzinnige dingen, die komen zouden. Ondertusschen ging de photograaf met zijn arbeid voort en aller oogen waren nu op het witte scherm gevestigd. „Dit is het oorspronkelijke merk mr. Sla- ter," zeide hij, terwijl er na eenige heen en weer flikkeringen allengs duidelijker een ruw netwerk van lijnen op het laken te voorschijn kwam. „Nu de zaak zoover in orde issprak mr. Slater den arbeiders toe, „willen wij open kaart met u spelen. Wat gij daar voor u zietis de sleutel tot het onder zoek, dat wij heden wenschen in te stellen. Die lij nen op het scherm zijn de sterk vergroote afdruk vazi een bloedig merk op een blaadje papierdat op de schrijftafel lagwaaraan uw patroon twee dagen ge leden vermoord gevonden is. Het is de vingerdruk van een man van den moordenaar volgens mijn ge voelen en daar de wetenschap bewezen beeftdat iedere persoon onderscheiden kan worden aan de eigenaardige wijzewaarop de lijnen loopen van de huid zijner vin gers, zoo ziju wij hier gekomen om te onderzoekenof eeu der afdrukkendie gij ons van uwe duimen gegeven hebt, overeenkomt met dien gij daar voor u ziet." Niemand antwoorde een enkele syllabealleen hoorde men uit een donkeren hoek der kamer een zonderling ge luid, als van een onderdrukt gekreun of een iugehou- den vloek. Vele hoofden wendden zich onderzoekend naar dien kant, maar niemand wist precies, wie het ge daan had. Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1882 | | pagina 1