Het kenmerk van ware liefde is, dat zij weet te verdragenen moge zij ook medelijden hebben met den schijnbaar dwalenden; moge zij zich geroepen gevoelen tot de pogingdie dwalenden een anderen weg te wijzenmoge zij zich bedroeven over liet ge mis aan eenstemmigheid, dat zeker een groot belet sel is voor levensgelukzij zal niettemin de bezielende en besturende kracht blijven, die onafhankelijk is van alle verscheidenheiddie zich in de menschelijke be grippen openbaart. Eerbied voor uiteenloopende overtuigingenook voor diewelke verre van de onze afwijkenis de eerste voorwaarde voor de rust en den vrede in de menschelijke samenleving. Als die er meer was er zou minder krakeelminder verwijdering onder de menschen zijn. Honderde malen is het gebeurd, dat het streng veroordeelde en heftig bestredene later bleek zuive re en onmisbare waarheid te wezen, en ondertusschon had men elkander gevloekt, gelasterd, vervolgd, soms doodgeslagen, omdat men die waarheid nog niet begrijpen kon. Maar al kon men ook zeker zijndat ten slotte allen in ons schuitjo moesten komendan is het nog de weg niet ze daartoe te willen dwingen voor ze er toe geschikt en beieid zijnen zoolang ze hun eigen weg willen gaan, is het billijk, dat wij hun de vrijheid latendie wij voor onszelven verlangen. Wat gewoonlijk voorhij gezien wordt en waar het meest op aankomt isdat men personen en zaken onderscheidt. Bestrijdt met al uwe macht de dwaling, die gij meent op te merken, maar werpt den dwa lenden niet met slijk, stoot hem niet, als ware hij een booswicht, af. Er is niemand die n dwingen kau goed te keuren wat gii afkeurenswaardig acht. Pie zich daartoe la ten bewegen, huichelen of zijn minstens flauwe zielenwier gebrek aan zelfstandigheid hunne ver oordeeling is. 't Zijn menschen waarmede men niets kau aanvangen en toch zo zijn er zoovele». 'tls waar. men ban al te verdraagzaam zijn, al les over zijn kant laten gaanalles maar goedkeuren en aannemen ieder maar laten doen wat hij verkiest maar dat is geene verdraagzaamheid. Dat is ook dom heid of lamlendigheiddat is eene kwaaldie ai even noodlottig is als het onverdraagzame van anderen. Zou hier danzooals de menschen zoggeneen middenweg zijn? Ik bid ubewaar ons voor die middenwegendie van alles wat en eigenlijk niets ziju. Maakdat gij eene overtuiging hebtdie gij fliuk verdedigen kunt. Houd u daaraan, al kwam de hoele wereld er tegen op.' Beproef voortdurend of uwe overtuiging nog even vast is en steek houdt, en laat die dan door niemand ontnemen. Maar dring uwe wijsheid andoren niet op en be denk steeds, dat anderen misschien wijzer ziju dan gij. Onderzoek alle dingen en Laat inmiddels aan uwen broeder gelijk recht. Heb gednld met wat gij zijn gebrek of zijne dwaling acht. Overleg met hem, zooals het vorstandigeu past opdat blijke wie van beiden aan het rechte einde is. En waarin gij ook verschilt en hoe ver uwe ge dachten van elkander ziju, laten de harten altijd verbonden blijven. Si l> E It L .4 D. Goes, 3 Feb. 1882. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn 250 stemmen uitgebracht. Aantal kiezers 412. Er waren 7 blanco biljetten en 2 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 121. Gekozen de heer G. Rïssekw met 134 stemmen. De heer C. Oranje Lzn. verkreeg 95 stemmen. Eon onzer voornaamste industrieel endhr. Van Kempen, te Voorschoten, heeft een boekje geschre ven over de oprichting van een Nederlandsch pen sioenfonds voor werklieden. Hij doet daarin opmer kendat de werkman uit eigen middelen het doel onmogelijk kau bereiken en vraagt den steun der industrieelen die beseffendat een werkzaam en goed besteed levenrecht geeft op een ouderdom vrij van gebrek. 1 'at is goed gesproken, en wij hopen daarom ookdat die opwekking weerklank moge vinden en het ontworpen plan zal doen slagen. De handen moe ten ineen gelegd. De werkman moet begrijpen dat hij zelf mede werken moet, maar wat boven zijn bereik is, moet door anderen worden aangevuld. Zoo kan men er komen. Een gemeenteraad in Friesland heeft eene veror dering vastgesteld, houdende verbodsbepalingen om trent den veldarbeid van kinderen beneden de 12 jaren. Zulk een gemeenteraad begrijpt zijne roeping en verdient navolging. Wat baat al liet twisten over de inrichting der school, als de kinderen daarvan worden teruggehouden. Een aantal visschers te 8cheveui.)gen had zich laten verleiden tot werkstaking, maar is tot bezin ning gekomen en heeft nu den arbeid hervat. Voor eenigen tijd namen wij ook het bericht op: dat een znker landbezitter iu Z.-Holland aan zijne pachters een gedeelte der pachtpenningen zou ge schonken hebben eu tevens hen f 100 per hectare gegeven hadtot aankoop van mest. Deze mensch- lievende grondeigenaar komt nu tegen dit bericht in zooverre op, als hij den naam van meuschen- vrieud afwijst, waarmede men hem heeft vereerd. Hij schrijft: dat hij slechts «le pacht verminderd heeft, omdat de pachters vrijwillig te duur gepacht hadden en de huur bij geene mogelijkheid betalen konden, en dat hi) verder zijne pachters, in het be lang van zijn land, mest bezorgdonder voorwaarde, dat zij hem voor het daaraan bestede kapitaal 4 pCt. rente betalen. De zaak moge dan niet zoozeer uit menschlievendheid zijn voortgekomenin ieder ge val heeft deze verpachter zijne pachters een niet te versmaden dienst bewezen. "uiTFTTITi a i>. Het Zwitsersche dorp Jetton, iu Graubunderland, wordt met verwoesting bedreigd. De grond waarop het staat, is in aanhoudende beweging. Verschei dene huizen zijn reeds ingestort, ou de inwoners zullen waar. ch ij ui ijk hunne woningen moeten ont ruimen. L l E II L t I. Niet zelden hebben schilders gröote moeielijkheden bij bet beschilderen van cementoppervlakken door dien do olie-verf niet genoeg vasthoudten dus soms schoone en artistieke muur- of plafondschilderingen afschilferen en verloren gaan. Het beste middel hier tegen is de cementmuren vooraf te bestrijken met een mengsel van een deel geconcentreerd zwavelzuur en 10 deelen water, waardoor een oppervlakkige gipslaag wordt gevormd waardoor de verf beter wordt vastgebonden. Voor het beschilderen moet de muur volkomen droog zijn. Ongelukken, Dwaasheden, enz. Onze marine-officieren zijn onder verplichting

Volksblad | 1882 | | pagina 2