lende noemen, dat zij liet niet anders dan een vrees- selijke toekomst willen voorspellen. Het zijn de zoogenaamde volksvriendendie, door schrik en angst te verwekken, niet liet volk verbete ren maar zichzelven verheffen willen. Zij zien voor bij dat niet elk goed beginsel nitgeblnscht isdat er een vonk van het betere smeult, die niet moet uitgedoofdmaar aangeblazen worden, Men maakt de menschen niet. beter door hen te doen gelooven, dat zij verloren zijnmaar wel door ben den weg te wijzen, waar langs ze kunnen terecht gebracht worden. Het komt er niet op aan al de leelijke wondeplek- ken op te sommen, die onheil spellenmaar veel meer om het gezonde op te sporen, dat door versterking een nieuw leven wekken kau. Gelijk er geen dag is zonder licht, zoo is er ook geen mensch zonder eene goede zijde. En wanneer die wordt opgespoord, wanneer die het uitgangspunt wordtvan waar men verbetering zoektdan behoeft de verwachting van de dingen die komen zullen niet zoo uitsluitend donker en ontrustend te wezen. Onze nieuwjaarswensch sluit dan ook indat men niet bij wenschen blijven, maar ieder in zijn kring, naar zijn vermogen, voor zich en vuor anderen aan de vervulling meuewerke. Mocht het een jaar van krachtig maar verstandig handelen zijn. Ieder doe dat voor zichzelvendoor zich streng te houden aan hetgeen zijn plicht voorschrijftzijn waar belang vordertdoor zijne taak met lust en ijver te ver richten. Ieder doe dat in zijn huisgezindoor een flink voorbeeld te geven en het al de zijnen inteprenteu dat leven werkenmaar ook werken leven is. Ieder doe dat in zijne maatschappelijke betrekking, door een nauwgezet vervullen van de hem daar aan gewezen taakuit de overtuigingdat wij niet alleen voor ons zeiven alleen leven en arbeiden, maar dat wij deelen zijn van het geheeldat de toewijding van aller krachten eischt. Ieder doe dat eindelijk als staatsburger. Men ver wacht dikwijls alles van wetten en instellingenjam mert als die niet naar den zin zijn, klaagt als die tot opoffering roepen en vergeet, dat eene wet nooit een levenwekkend beginsel zijn kan. Er is in ons kleine land groote ontevredenheid bij sommigen, die allen en alles naar hun hart cu ziu zouden willen zetten en die zich inbeeldendat zij de wijsheid in pacht hebbenen wat erger nog is de argeloozen en tevredenen ophitsen en beroeren. Zoolang zij blijven woelen en werkenzal het noch voor hen noch voor iemand een goed jaar kunnen zijn; want als men de menschen wijs maakt, dat ze radeloos en reddeloos verloren zijndan moet men ze niet hard vallenals ze het hoofd laten hangen. Men make zich van die treurige overheersching van dat dwingen van gemoed en overtuiging los en late zich door het gezond verstand den weg wijzen leere door eigen oog zien en volge niet langer de drijversdie zichzelven zoekenmaar toone zich vrij en zelfstandig tegen over hen. De staat wordt niet krachtig door zijne burgers te dwingendat zij in een gareel loopenmaar wel door de vrijwillige samenwerking van allendie het algemeen belang begrijpen en dienen. Wie erkent hot niet, dat werkelijk allen iets kun nen toebrengeu aan het geluk van land en volk en dat hoe beter het beiden gaat, ook ieder meer grond heeft, voor zich het goede te hopen. Daarom roepen wij allen toe: waakt en werkt; weest bedachtzaam en voorzichtig, maar ook ijverig en volhardendjaagt het goede nadoet het lage en verkeerde weg; ontwikkelt u en gaat immer voort op den weg, die naar het reine en liefelijke en vol maakte leidt. Dan vertrouwen wij, dat onze wensch tot vervul ling komen zal: mocht het een goed en gelukkig jaar voor u zijn. E D E R L A N I). Een onderzoek naar den toestand van het gehoor bij kinderen, in de laatste jaren door Dr. Weil te Stuttgart ingesteld, heeft de volgende uitkomsten opgeleverd. Het normale oor kan op een afstand van 20 a 25 meter, bij voldoende stilte, verstaan wat fluisterend, maar niet te zacht, gesproken wordt. Van de 4500 kinderen die onderzocht werden, boorden 30 pCt. gebrekkig met eeu of beide oorenen nog veel meer hoorden niet normaal. De kinderen uit welgestelde gezinnen staan hieromtrent in betere verhoudingen dan die van arme ouders. Het onderzoek van de scho len op het platteland leverde betrekkelijk goede uit komsten op. De meesten der gebrekkig hoorenden waren nooil onder geneeskundige behandeling geweest velen hadden volstrekt geen besef dat er iets aan scheelde. Niet weinigen waren voor onoplettend ge houden en meermalen bestraft, terwijl het bij nie mand was opgekomen, hun gehoor te onderzoeken. Te Wieringerwaard is, in verband met de Drank wet, de verordening gemaakt, dat de herbergen op Zondag om 9 uur des avonds moeten gesloten zijn. Bij de tappers te Grafhorst, 4 in getal, is voort aan van Zaterdagsavonds tot Maandagsmorgens geen sterke drank verkrijgbaar. BUIT NL A N D. Had men nog voor eenige dagen in de Vereenigde Staten buitengewoon zacht weder, het nieuwe jaar heeft er den winter aangebracht met sneeuw en ijs. De St. Laurens-rivierde Mississippi en de Missouri zijn dichtgevroren. Te Sioux-citv, in Jowa, is een spoorwegbrug door het ijs vernield. A L L ERIE I. De steentjes, die de hoenders oppikken zijn hunne tanden zij helpen in den krop het voedsel fijn ma ken. Zonder zulke steentjes is de vertering gestoord ja het dier kan er zeifs door sterven. Er moet der halve altijd voor gezorgd wordendat de vogelsdie wij kweekende sijs in den vogelkooi tot den struis vogel in zijn loopplaats, nooit gebrek hebben aan kiezelsteentjes en grof zand, die bij hen oplossend werken en een onmisbaar noodig verteringsmiddel zijn. Om die reden is bet geraden om in onze naar bet zuiden gelegen vogelperken een hoopje grof zand te doen. In tweeërlei opzicht zullen de vogels er door aan hunne behoeften kunnen voldoen: 1°. om zich te voorzien van steentjes iu de maag, en 2°, huun vederen te reinigen, wat het hoen doet door er zie in rond te wentelen, of wil öien, door er zich in te baden Een lijmsoort, welke een uitnemende bindende kracht beziten zich zeer langen tijd zonder veran dering goed houdt, laat zich op de volgende wijze gereed maken. Een kilogr. gewone dierlijke (zoogen. kastenmakers ")-lijm wordt onder voortdurend omroe ren in een liter water, op een zeer matig vuur op-

Volksblad | 1882 | | pagina 2