zij door hunne talenten veel goeds hebben gesticht, door hunne deugden krachtigen invloed hebben uit geoefend die hnn land en volk onbetaalbare diensten bewezendie den weg gewezen of den grond gelegd hebben tot de heilzaamste zaken; die hun tijd ten sieraadhet nageslacht ten voorbeeldde menschheid ten zegen waren. Hunne gelaatstrekkeu zijn ons on bekend, hunne beeldtenissen werden misschien nim mer gemaakt, maar hun beeld leeft voort en zal bljjven leven, al gaat er ook nog zooveel verloren en al worden zij maar alteveel vergeten. En nu zegt gij misschien: dat is alles goed en wel als men zulk een geniezulk een voorbeeldig mensch ismaar wij kunnen toch niet allen beroemd wor den; de meesten moeten zich getroosten in kleinen, nederigeu kringen met beperkte krachten werkzaam te zijn. Gij hebt volkomen gelijk, maar het bewijst niet, dat hun beeld niet zou kunnen voortduren in dien kleinen kring, en eenegedachtenis opwekkendie nog voor volgende geslachten heilzaam kan zijn. Ik laat daar, dat de nederige arbeider door zijn werk kan uitmunten en nut stichten; maar ik denk aan den vader, die zijne kinderen zoekt op te voeden in alles wat waar en goed isaan de moederdie na jaar en dag nog door hare kinderen gezegend wordt. Ik denk aan den zoondie de lust en de roem zgner ouders zoekt te zijnaan de dochterdie hare ouders in het goede zoekt te overtreffen. Zij allen leven voort in dankbare en weldadige herinnering, ook als ze voor altijd aan het oog onttrokken wor den al prijkt er ook geene beeldtenis van hen aan den wand of in de verzameling van lieven en heele lieven. Die het leven goed besteedt en in zijn kring tracht te zijn, Wat hij zijn kan, wordt niet vergeten; hij laat een onuitwischbaar beeld achterdat meer leven heeft en meer leven wekt dan het schoonste en meest gelijkende portret. FEUILLETON. GEVONDEN EN VERLOREN. WALCHERSCHK VERTELLING DOOR H. E. BETOÏKE. IV. Minnig'keertje kropen de gele bladjes van de gous- blommetjes in Mariens 'ofje nut de knopjes en net zoo dikkels vielen z'af en wieren deur den wind ver strooid anaer Pleuntje bleef in z'n 'uus 'et eigen ste zunnestraeltjedat scheen, zeumer en winter. Der waeren kleintjes biegekommenmaer Pleuntje was 'et ouwste zusje en geen indrieagsterdie der eigelijk nie 'oorde en 'en 'oengerige maege meer mee bracht an de schraele taefelwaerau bekaut ielk jaar 'en nieuw plekje inoeh' gemaekt worren. Marien en z'n vrouwe miekeu gin 'aeste, om 'er te vertellen 'oe z'an 'eur gekommeu waereu. Mae der waeren er meer die dat wissen as Marien en Jannetje. Op 'en keer kwam Pleuntje a julende nat schoole, pakte moeder bie 'er sehorte en vroog; „Moeder, is 'twae- re wa bnurmans Mietje zeit, da 'k 'en vondelien- getje bin!" „Kom, kom," zee moeder 'er sehorte zach'jes en verlegen losmaékende. „Mietje is zot, je bin vaoder en moeders Pleuntje, da weet je wê." „Wat is 'en vondeliengetje moeder? Is't ie's aeke- liks?" en 't kopje goeng weer in moeders sehorte. ,,Bê neent gekke meid'En jae'en vonde liengetje is 'en kinddal gevonnen is." „En 'en anner kindje moeder?" „Da wor gebroch hie z'n vaoder en z'n moeder deur den buurman." Wie het dus te doen is, om duurzaam gedacht te wordenga niet naar den schilder of photograaf maar geve zelf zjjn beeld zoo, dat men er altijd gaarne naar bljjft zien. Ik wil het daarom niet afkeurendat gij ook eene herinnering van uwe gelaatstrekken laat maken, als uwe beurs het toelaat en gij uw geld niet nuttiger besteden kuntmaar ik geef u de vraag in overweging welke waarde heeft dat vergankelijke beeldals ge denken moet; na korter of langer tijd verdwjjnt het in den haard of in de voddenmandomdat de her innering van mijn persoon en mijn werk reeds voor af gestorven en begraven was. Afsluiting der Kasboeken en Kestanten-lijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Nov. 1881. ONTVANGSTEN Reservefondsf 3086,12 Storting aandeel - 11434.45 Terugbetaling op schuldvordering - 99617,50 Interesten daarvoor en ger. interest - 3493,47 Opgenomen gelden- 51443,73 Onkosten- Gezamenlijk bedrag f 169025,27 UITGAVEN: Reservefonds f Terugbetaalde aandcelen - 685,78 Verleende voorschotten - 144769,72 Terugbetaalde interesten - 189,03 Tcrugb. opgenomen gelden - 22463,865 Interesten van opgenomen gelden - 103,46 Onkosten- 131,S55 Gezamenlijk bedrag - 168348,71 Kas*saldo f 681,56 Het Bestuur. NEDERLAND. Eene belangrijke uitvinding wordt ons uit Dnitsch- land medegedeeld. Men is er namelijk in geslaagd de spoorwegen met electriseh licht, door eene lamp, aan de locomotief bevestigd te verlichten. Daardoor zal de veiligheid bij nacht zeker belangrijk toenemen. „Ei jie mien dan gevonnen moeder?" vroog 'et kind weer, keek Jannetje evetjes an en stak toen d'r oot weer weg. „Vraeg 'et bedeen maer es an vaoder as i thuus komt," zee Jannetje mi de zaeke verlegen. ,,'t Moe toch ie's 'eel aekeliks zién. Mietje zee zoo „och kom, wa bi jie," zee ze, „je bin maer'en von deliengetje, j' ei nie ees es 'en vaeder of 'en moeder as ikke en 'en aor! Jae da zee z' 'oor!" „Daer is vaoderriep moederblieë da zié verlost wier van die lastige vraegen. Zoo 'n kind ka je 't som- temeus lastig maeken in z'n ounoozel'eid. Marien was amper binnen of Pleuntje vloog naer 'em too en vroog 'em 'et eigenste wa z' au moeder ao gevrogen. Marien was ter ok mee verlegenen beuzelen goeng 'em nooit goed af. „Wat Mietje!" riep i eindélienge uut. „Zeit tegen 'eur da 'k 'er ooren es werm za vrieveud' eeste reize da 'k ze tegenkomme. Jie gin vaoder! Je bin van mien'oor, 'k ae je zeivers gevonnenen Marien kuste de traentjes weg van 'er rooje kaekjes. Pleuntje was nog joenk nog gin acht jaer, mae ze begreep toch dat er meer achter zat, as vaoder en moeder zeeën en as ze vaoder laeler 's aevens bie 't vier zag spelen mit een van de kleintjes, dan zat zié op 'r stoeltje an d' overkant van de vierplaete strek naer 'um te kieken en zach'jes zee ze dan bie d'r eigen,,'k 'oin toch ok van 'um; want i ei me zeivers gevonnen." Seed dien eenen keer was er nooit meer oyer de zaeke gesproken en Marien en Jannetje waeren blieë da ze 't kind zoo makkelijk tevree gesteld 'adden. (Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1881 | | pagina 2