FEUILLETON. GEVONDEN EN VERLOREN. gemeenteraad nam dat voorstel aanstonds san en pief, pafdaar verdwijnen 700, zegge zevenhonderd aangeslagenen in eens van de lijsteven als de beelden uit den tooverlantaarn van den muur, als iemand het licht uitblaast. Aandoenlijk was het indedaad onze raadsleden de een na den ander te liooren getuigenwat hen ge drongen had, met dien zegen plotseling als uit de lucht te komen vallen; hoe rustig zij overwogen had-, den, welke lasten daardoor op de overblijvenden werden gelegdhoe zwaar bij hen gewogen liaddat de gemeente haar inkomenmaar ook de gemeente- naren een bepaalde draagkracht moeten hebben en hoe eindelijk alles bij hen zich had opgelost in het streven, om den arbeider de zorgen te verlichten.. Zou het dan wonder zijn als die 700 beweldadigden nu eens ee,n juichkreet aanhieven, en als omstrijd de goe de bedoelingen van den gemeenteraad prezen Zou het wonder zijn als van mond tot mond de blijde tijding gingen het allendie nog onwetend of onverschil lig warenin de ooren klonklaat ons dankbaar zijn voor de wegneming van een wel kleinen last, maar die ons als lood zwaar woog?Zon het wonder ;ijn als men in plaats van openbare demonstration lot uiting van dank en vreugd, het volksblad te baat nam, om van ingenomenheid te doen blijken? Zeker zou dat geen wondermaar gansch natuur- 1 ijk zijn. Aangezien echter, men hier met het natuurlijke niet bijzonder ingenomen is, zou het kunnen zijn, dat men heel onnatuurlijk de zaak weder onopgemerkt liet geschieden en er eenvoudig van genoot alsof het zoo behoorde, en daarom neemt het volksblad zonder vragen de vrijheidde aandacht der 700 op het genomen besluit te vestigen en hundie het besluit namen toe- toroepenbravogaat voort op dien goeden weg li ft IS R I, A IV I). Te Bergen op Zoom hebben de bakkers eenparig de prijzen van het brood verlaagd. Natuurlijk moet het graan daar goedkooper zijn dan hier, want an ders zonden onze bakkers de prijzen ook wel afslaan, ware het slechts, om de armen, die zij zeker lief hebben te hulp te komen. Maar zouden ze dan ook niet wat van dat goedkoope graan uit Bergen kun nen opdoen? WALCHERSCHE VERTELLINGDOOR H. E. BETJNKE. III. Jannetje was bezig om 'er kaemertje op te reejen toon Marien binnenkwamtuaer 'eel vlug goeng 'et 'or nie af. Maer 'en erm mensch ei gin tied om op z'n gemak over z'n verdriet te dienken; i moe'vor- uutwerken zoo goed en zoo kwaed as 't gaet en in 't en4 geêt dat nog afleidienge. „Moeder," zee Marien, die z'n vrouwe seed de ge boorte van Pleuntje nooit aors noemde as moeder „Moeder gae-d-es zitten'k ae wat voo' je meege- brocht," en toen Jannetje zonder te spreken op 'er plekke bie 'traem goeng zitten, zette-n-i 't mandje voo' d'r op taefel en trok de doek weg. Jannetje schoof 'en 'eel ende acliteruut toen ze zag wat er in zat en 'er oogen schoten vol traeuen. „Dfi's nie mooi va je Marien," riep ze. Me noe nog 'en annermans kind onder m'n neus te douwen Allo, briengt 'et mae gauw werom," en ze gaf 'en douw tegen 'et mandje, da de broodkoste uttt 'et kind z'n mondje viel en 'et schaep ardop begos te schre.enwen. Marien z'n wezen wier wel'en elle lank toen z'n vrouwe 'tzóó opnam. Schoef keek i 'eur van terzieje an en dan weer 'et kleine schreeuwertje, Men zegt wel eensdat in zeker landje in Euro pa alles even langzaam gaat. Maar kom dan eens in Persië. Daar werd de hoofdstad eerst onlangs met gas verlicht, terwijl wij daarvan reeds zoovele jaren ge nieten. De bevolking was uitgelaten van blijdschap en bewonderde het nieuwe licht. Er zullen echter ook veel zijndie maar liever bij het oude gebleven wa ren. Zulken zijn overal, en geen wonder. Als het heel of half donker isloopt het zoo niet in het oog wat men doet, maar dat helle licht maakt ook alles maar openbaar. Ongelukken, Dwaashedenenz. Wij hebben alweder een nieuw kostje ontdekt en ditmaal heel goedkoop. Onlangs lazen wij van krokodillen-biefstuk, die in Parijs gegoten was maar in Londen vergast men zich aan ingemaakte ratten en muizen. Als het zoo voortgaat, dan zal men het vleesch van koeien en varkens nog present krijgen. In Rusland denkt men ook aan de invoering van eene drankwet, teneinde het misbruik tegen te gaan. In het laatste jaar werden te Petersburg niet minder dan 47000 personen door de politie in de straten opgepakt wegens dronkenschap. De politie agenten in Den Haag zullen voortaan grijze in plaats van donkerblauwe kapotjassen dra gen. Men doet dit, om ze voor inbrekers en dieven onkenbaar te makengedachtig aan het spreekwoord: „dat in het donker alle katten grauw zijn." Naar men zegt, zou iemand, die bij het laatste ongeluk op den Holl.-IJzeren spoorweg een been ver loor aanspraak maken op eene schadevergoeding van dertig duizend gulden. Nu gelooven wij wel, dat het bezit va,n al onze lichaamsdeelen en dus ook van een been niet te betalen is, maar toch rijst de vraag: wanneer iemand gemaklijker en pleizieriger loopt, met één been en een kapitaal van f 30000 of met twee beenen en een ledige beurs. KERKNIEUWS. Doopsgezinde gemeente. Zondag, 27 Nov., te 10 uren, zal ds. Pekelharing, van Middelburg, prediken. Zondag, 27 Nov., zal dhr. C. Hen ge veldzijne afscheidsrede hou den te Schore. De candi,daat A. Jonker, heeft beroep ontvangen naar, Waarde en toezegging van beroep naar Schore c. a. Ds. A. J. J. Wamsinck, vierde Zondag, 20 Nov., gedachtenis van zijn 40jarigeo Evangeliedienst. Dhr. I. H. Beekman, pred. te Chaam, heeft voor het beroep naar Yerseke bedankt. maer eindelieuge zee i: ,,'tls nie van 'en aor 'oor„ 'tis van mien, 'k ae 't eerelijk zeivers gevonuen en noe geên ik 'et weer an joedae!" en zachjes schoof i 'et mandje weer wat nae d'r toe. ,,6evonnen?" vroog Jannetje, 'er neusdoek van 'er oogen nimmende om toch nog es effetjes te kieken. ,,Jae, jae, gevonuen naest den wegt bie dedulve, gin mensch der bie of omtrent, 't Schaep is 'ailef dood van den 'oeuger, kiek maer es!" Maer Janne tje aod 'et kleintje onderwiel al opgepakt en 'ieuw 'et noe, in tweestried wat te doen, 'en endje van 'er af. Och'et juulde zoo'En oogenblik laeter lee 'et op 'er schoot en 'er lienker'and woelde in 'er jakje en 'er 'aolsdoek. Nog 'en oogenblik laeter, en 'et kind leewaer Pleuntje zoo dikkels ao gelegen. Mit 'en traen in 'er oogen en 'en lachje van mee- liejen rond 'er mond keek Jannetje eest naer 'et kind, da ze vaster tegen 'er andrukte en toen nae d'r man en zee: „Kiek es wat 'en slok-op? Stakkerd En Marien voelde ok ie's nattigs in z'n oogenen toen i z'n eigen omdraoide nae 't veinstcrom uia te laeten zien wat er in 'urn omgoengkiek, toen was 't net of er 'en zunnestraeldie de gousblom- metjes dae, gnnter in den 'of lie' gliensteren as klaer goud, in z'n gemoed viel en daer kloenk 'en stem me: da kind zal net zoo'n. zunnestrael wizzen in j'n 'nus, Marien, en in 't'arte van je vrouwe. (Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1881 | | pagina 2