TTet: begrip van waarde is oot zoo verschillend; soma zou de een of ander alles geven, voor iets waaraan een ander volstrekt geen waarde hecht. Laat ons erkennendat ieder zijn plicht deeddoor 'te doen zooals hij het meende, maar met allen eer bied voor ieders gevoelen, verblijden wij ons tocb, dat de dreigende onweerswolk voorbij dreef en de som ter ondersteuning van de pogingen van bet co mité behouden bleef. Moeten wij ons daarvoor in andere opzichten be zuinigen, bet zij zoo. Er is misschien nog wel een of ander tractementjedat wat hoog is, al is liet niet van den hoogstgeplaatsten in de gemeentewaar op men een volgend jaar zal kunnen bezuinigen. Doch dat is van later zorg en ligt buiten onze beoordeeling. Wij wijzen slechts op bet feit, dat niet met onverschilligheid mag worden bejegend, omdat het in verband staat met onze gewichtigste belan gen met de toekomst van onze burgerij. Van toenemende ontwikkeling, kennis en zedelijk heid hangt zooveel af. Ouderwijsgoeddegelijk on derwijs is daartoe de weg. Eu om van dat onderwijs een vlijtig gebruik te makeu moet de jeugd aange spoord, op eene betamende wijze geprikkeld worden. Toont zij haren ijver, dan verdient dit aanmoe diging en eenige uren van ontspanning en uitspan ning tegenover de inspanning van een geheel jaar, kan wel niet te veel geacht worden. Velen, en vooral zij, die op het gebied der opvoe- ding gerechtigd zijn mede te sprekenzijn dat ge voelen toegedaan. In hun geest werd de beslissing genomen en wij verblijden ons reeds in het vooruit zicht met de jeugd, dat men niet zal behoeven te zeggenkinderen er is geen feestwant er is geen geld. Als nu het kleine volkje het maar op prijs stelt eu. de ouders hen op hunne voorrechten wijzen. En vooral, dat de ouders, wier kinderen minder vlijtig zijn, of die de jeugd terug houden uit eigenbelang, de groote schare van getrouwe schooibezoekers in het oog houden eu ten voorbeeld stellen. F E I L L E T JN. GEVONDEN EN VERLOREN. WALCIIERSCHE VERTELLINGDOOR II. E. BEUNKE. I. Wae ze van daen kwam en wie ze daer ao geleid, wie za 't zeien Mae zeker is 't da Marien ze vond tusschen de strukeu langst den wegt, toen i op'en goeien mergen nae 't land goeng. As i der laeter van sprak en i dee niks liever as dat dan vertelde-n-i z'n vonsfce ommenebie zóó: ,,'t Was op 'en Diesedaguiergenda 'k mit 'en oot vol rauzenis- ten 'k ao m'n Pleuntje den vorigeu dag begraeven zie-je nae 't laad goeng. In ees 'oor ik beziejeu den wegt 'en geblaet ein 'k dieuke zoo, 't zal 'en joenge geile zien. Mae 't geblaet wordt ai'arder en 'arder en aden, ik kos 'et nieover m'n 'arte kriegen om as 'en staek deur te loopen. Kort eu goed, ik scbuuf de takken wat weg - eu wat raoi-je da 'k zien?" As i zoo ver mi z'n vertelsel was gekommen, dan keek Marien de lunsteraers eén vor een vraegeud annet asof' ze nie a lank wissen wat i zag eu der 'eel nieschierig naer moggen zien, sloog dan mi z'n vuust op taefel eu riep: „En kind, vor den duvel!" en aors vloekte Marien uooit. En zoo was 'fc gebeurd Dicht an den kant van de dulve lee de stumperd in 'en mandje, te schreeuwen da je der aekelik van zou geworren zien, en Marien wier der zoo aekelik van, dat i trek 'en deuntje mee goeng juleude strukeu nog verder van raekaore boog, op z'n 'ukken nae 't kind toekroop en er op zien meniere bie wieze van trooste 'en praetje tegen goeng 'ouwen. „Bel mien roodsnuutjebegos i, „>yat 'en lekkertje van 'en moedertje 'ouw jie dei- op nae! Crimmeneel wat 'en'onsvotters bin der toch onder Do's zunne! En daeginter zit m'n wuuf, te Zij zullen daarmede meer goed doen dan met het i toestaan of bevorderen van andere zakendie reeds vroeg afleiden van den rechten weg. Wie weet, of niet als de nu achterblij venden ook ijverig wordenop een volgende b 'grooting der ge meente een grootere som, met algemeene stemmen, zal worden uitgetrokken. Maar laat ons niet vooruitloopenbet is genoeg dat de donderwolken geene schade hebben aangericht. ODE R L A IV D. In Overijsel schijnt men eene aanzienlijke daling in de vleeschprijzen te verwachten. De levering van rundvleesch voor het militair hospitaal is aanbesteed voor 55 cent het kilo. Nu is een van beiden waar, öf de aannemers hebben zich leelijk vergist, of de vleeschverbruikers worden bij den neus genomen. Wij willen hopen, dat de gezonde burgers zullen mogen deelen in het voorrecht der zieke soldaten en ook eens wat goedkooper vleesch eten. In Britsch Indië zijn in 1880 niet minder dan 27,990 personen door wilde dieren of slangen opgegeten. Wij brengen dat vooral onder de aandacht van hen, die beweren, dat ze opgegeten worden door de zware lastendie ze betalen moeten. De ontvangers der be lastingen laten nog een beentje over, de tijgers en slangen slokken u met huid en haar in. Uit Petersburg schrijft men, dat Vrijdag 11. het ijs op de Newa gekomen is, zoodat bet verkeer met stoombooteu gestremd is. Alle kanalen zijn dicht ge vroren. Als het nu waar is, dat wij ons op vorst en koude verwachten kunnenzoodra wij dergelijke be richten uit Rusland krijgendan zal het zaak zijn dat wij ons wapenen tegen koude neuzenmaar voor al tegen een kouden haard en een ledige spijsketel. In Canada heerscht dienstbodennood. De vraag overtreft het aanbod in groote mate, en de loonen julente julend'r oogen nut 'er kaeken en weet je waerom? Nerges aors om as om net zoo 'n blae- ter as jie bint. „Ier 'ieuw Marien 'en stuitje op en toen i nog wat dichter bieschoofviel der 'en groote traen op 'et „roodsnuutje," da nie vee' pelzier in Marien en in z'n riddenansie leek te vinden; wan 't schreeuwde nog ees zoo 'ard. „Dae weten me wê wat op," zee Marien weer. „Me bin vor niks gin drie maenden vaoder gewistéén tweedriejoepsadae gae je," en i liebtte-n-'et pakje uut 'et mandje op z'n knieën, langde-n-'et 'orlozie uut z'n zak en uut de kopere kasse, 'ieuw 'et an 't kind z'n oortje en zee: Schreeuw noe es nie en luuster es. Dat tikker- dienk au j'n oor noemen z' 'ii orlozie. Ei j' er gin aoriglieid in? 'k Wï wedden da je vaoder der geen 'eifc, den smoeffelToe, toe klein duumpje schreeuw noe zoo nie'k 'eb a lank gemerkt da je goeie loen- gen 'eit. Kewa, dan m'n mes maer es geperbeerd, dae was Pleuntje ok zoo gek nae. jae, Pleuntje, die noe in den 'emel is bie Onzen Lieven 'Eer mae dae weet jie nog niks van." In pesaut langde M&irien z'n mes uut z'u zak eu streelde mit de punt van de scbeej langst 'et kind z'n 'andjes en dan weer langs z'n gczich'je. In ecs pakte-n-'et kind de scheej beet stak 'em iu z'u mond en begos der an te zugen. „Stommelienk da 'k bin om uie te begriepeu dat. ze dost 'eit! Noe dienk ze da m'n messescheej 'en tod- de is. Ajakkes, zoo 'n vuul leeren dieuk! 'k Wou 'k wat vor j' ad. Koffie?" en i stak z'n 'and al uut nae de pnlle, die i op den wegt naest z'n bot- ter'ammenzakje ao lacten staen „Nee, da gae toch nie" en laukzaem trok i z'n 'and weer trugasof i 't uog nie seens was mi z'n eigen of i 't nie es zou perbeereu. „Mae wacht es, 'k ae tóch wat! Kiek, zoo 'n zocht kosje van m'n botter'am is toch be ter as da vule clienlc. Gee' dat noe weer maer 'ier, zóó (Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1881 | | pagina 2