en dau zijn er nog onderdie liet meer zeggenom bijzonder te zijn, dan omdat ze bet meenen. En wat de eersten betreftik heb die zelfde mensehen al vijftig jaar lang hooren zeggendat ze er niet tegen kunnenen ze staan daar nog voor mij zoo gezond als visehjesze zijn door de warmte zelfs geen pond vermagerd. Er zijn meer van die dingen, waarvan men zegt er niet tegen te kunnen en daar men klaarblijkelijk heel goed tege.i kanom de eenvoudige redendat men moet. Daarmede wil ik niet ontkennen, dat de een veel beter dan de andere warmte of koude verdraagtmaar zoo waar het isdat sommige gestellen het eene, en anderen het andere beter verdragen kunnen, zoo waar i. het ook, dat de meesten öf met anderen mede praten öf zich iets in het hoofd stellendat in werkelijkheid zoo niet is. Bij de meesten is het: „och! hoe warm!" een klacht, die niemand medelijden inboezemtmaar die men laat gaan, omdat men er zichzelven aan schuldig maakt. Ondankbaar menschengeslachtHet regent geen uur of gij vindt het vervelendde droogte duurt geen twee dagen of gij zegt: „dat loopt mis." Is het win derig koud en schraaldan zegt men„dat de ou- derwetsehe zomers opgeruimd zijn;" en als het eens een week wat warm is, „dan is het niet uittehouden met zulk een onderwetsche hitte." Toch zijn er die danken en juichen. De landmandie zijne veldvruchten binnen haalt zonder eenige stoornis, vindt het heel pleizierig; of hij dankbaar iszal ik maar daarlaten. Maar is zijn voordeel niet het belang van het algemeenEn als hij nu eene brandende zonnenhitte gaarne verdraagt om den rijken oogst in te zamelen, waarom klagen wij dandie door dien oogst zoo ruimschoots worden gehaat „Maar 't is toch wel onpleizierig als men het zoo warm heeft." Alsof we dan alleen om pleizier te heb ben in de wereld waren. Van tal van zaken getroost men zich, de meest onaangename zijden, omdat men ze noodig heeft of in sommige opzichten aangenaam vindten wilt ge dau als de warmte goed doet niet wat lijden, om van dat goede te genieten. En danuwe klachten kunnen u wel nog be nauwder maken of het bloed meer naar het hoofd jagenmaar zij baten u nietsgij staat voor liet onvermijdelijke, en de ondervinding heeft u toch ook wel geleerddat men best doet zich daarin te schik ken en het lastige pak niet nog zwaarder te maken door er al die klachten op ie laden. 't Is zoo jammerdat de vriendelijke zou die men in andere oogenblikken zou willen dwingen te voor schijn te komen zoovele knorrige gezichten beschijnt, als zij zich in al haren glans vertoont,. Of misschien is het, wel goed als de ontevredenheid zich niet ver bergen kan en in al have leelijkheid aau den dag komt. Die zich schamen kunnen doen het zeker, als hunne gebreken aau den dag komen, en dat is dan wel eens de eerste stap op een beteren weg. Mij dunkt, wij moesten er elkander maar toe op wekken en in voorgaan om ons te schikken in den natuurlijken gang van zakenom het aangename op te merken ook in de miuaaugename dingen en tevreden te zijn in het hedendat zooveel schoons te zien, zooveel goeds te smaken en zooveel, wat wij wenschen, te verwachten geeft. Spoedig genoeg zal de klacht weder geheel anders luidenen wat men nu lastig noemt wordt dan we der begeerd. Maar we zullen ons dau niet beklagen over de goede vruchtendie uit deze dagen zijn voort gekomen en misschien nog wel eens denken't was toch nog zoo kwaad niet. Alles heeft zijn tijd, maar het is nooit tijd voor een zuur gezicht, voor een ondankbare klacht, voor een ontevreden gejammer. Dat zijn van die dingen, die men niet moest kunnen lijdenze zijn veel erger dan de ergste hitte. BOUWVEREENIGING „HELP U ZELVEN" TE GOES. Verkort overzicht over het eerste half- boekjaar van 1881. Het boekjaar 1881 werd begonnen met 110 leden, hiervan traden 4 leden af, terwijl 13 leden hun aan deel opnamen en opnieuw lid werden6 leden namen hun winst van 1880 op. Door het bestuur werden 5 nieuwe leden aangenomenzoodat men op 30 Juni 111 leden teldedie een kapitaal in de vereeniging had den van f 8958,20. De ontvangsten en uitgaven bedroegen ontvangsten: Aan saldo in kas1 Januari 1881 f 70,345 contribution - 1922,65 huishuur - 568,70 intress. van uitgez. gelden - 7,13 boetens- 1,90 entree nieuwe leden - 1,25 opgenomen uitgez. gelden - 1299, opgenomen gelden - 1025, verkoop woning - 1000, voorschot- 100, Totaal f5995,975 uitgaven: Aan aaudeeleuf 2774,20 uitgekeerde winst - 71,18 uitgezette gelden - 439,13 onderhoud gebouwen - 49,42 lasten, erfpacht, assnrant. - 40, aflossiug schulden - 2325, intrest schulden - 269,03 onkosten- 27,80 Totaal 5995,76 Saldo in kas, 30 Juni f ,21s Hut Bestuub. V t: O E BJL X H I». Bij de Dinsdag 19 Juli gebonden gemeenteraads verkiezingen alhier, stemden er 275 van de 412 kiezers. Van die 275 stemmen waren 7 van onwaarde en wel 6 blanco's en 1 het zegel missende. De volstrekte meerderheid was 135. De uitslag was als volgt: dr. C. A. Van Renterghem 133, G. Van der Hoek 130, B. Quist 123, N. M. Bosdijk 123, J. J. Ra- moiult 121, J. Donner 118, J. J. B. Wieoking 108 en L. M. Van Campen 74. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen dezen. Door den Heer Regout-Polis, te Maastricht, zuilen andermaal 30 arbeiderswoningen worden gebouwd. De heeren Limpens en Schenk, de aannemers der vorige 29 woningen, zijn wederom met ile uitvoering belast. It I I I' K I. A SI. Do warmteberichten uit Amorika zijn werkelijk urn

Volksblad | 1881 | | pagina 2