Overhemden, Fronts, Boorden ^Manchetten, No. 20. 14 Mei 1881 4® Jaargang. VRIJWILLIGE VERKOOPING. DEN INVENTARIS VAN DAT KOFFIEHUIS, Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.25franco per poet f 0,50, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. ADVERTENTIES voor Vrijdagmorgen 10 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel. Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. AdvertentiënalsGeboorte-, Hu Dankbetuigingen, niet meer dai welijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende aeht regels beslaande, voor den geringen prijs van 25 cents. De Deurwaarder DE F05, te Goes, zal op ZaterdagU Mei 1881 des middags te een uur, ten verzoeke van den heer Joost Vergauwe, aan zijn koffiehuis, op de Vlasmarkt te Goesop drie maandenvei len en verkoopen: benevens eene partij Meubilaire en Huis houdelijke Goederen, als: een Biljart, Buffet, Toonbank, een groote partjj Tafels, Stoelen en BankenKaraffenGlazen en Kruiken; voorts: 1 Kabinet, 1 Kastje 1 Veeren Bed. Glas-, T.Tzer- Op Woensdag, 1 Juni 1881, des morgens te 11 uren, zal Marinus Rottier landbouwer ia de gemeente Krabbendijke, op het door hem bewoond hoefje, aan het dorp, ten overstaan van den Notaris VAN DEN BUSSCHEpubliek verkoopen 1 vos bles Ruinpaard oud 12 ja ren, 1 zwart Dito 6 jaren, 1 baat- gevende Melkkoe, 1 Kalf, 1 Geit, 1 Wagen op ijzeren assen, 1 Rij tuig (Barouchet), 2 Ploegen2 Eg gen 1 Rolblok 1 Sleeper1 Sleep- bord1 Snijmolen1 SnijbakKrui wagen Koebak en GotenZeeften MatenHaruasBouw-, Melkers- en ZoldergereedscbappenHooi Stroo, Mest in den mestput. VOORTS; EENE PARTIJ een Handkar op veeren, en vier Basculeswaarmede 100 a 200 kilo's gewogen kunnen worden. Te bevragen bij de Wed. A. Van de Weekt, Korte Kerkstraat. TE KOOP: een zoo goed als nieuw Linnen- kastje. Adres bij den nitg, dezes. ONTVANGEN: IJZER MET HANDEN BREKEN. „Dat kan niet"zegt menen daarmede is de zaak uit. Ik geloof boe langer zoo meer, dat eene menigte spreekwoorden eenvoudig verzonnen zijnom aan het leelijke een mooien vorm te gevenom als natuurlijk en redelijk voortestellenwat eigenlijk-onnatuurlijk en onredelijk is. Als de mensehen geen lust hebben, om voortte- werkendan zeggen zij„dat het geduld een edel kruid is"als ze wat lui uitgevallen zijndan zeg gen ze: „al te hard'loopt niet lang"; en als het een of anderi hun wat moeilijk vultals ze aan een zware taak geen lust hebben, dan zeggen ze: „men kan ook geen ijzer met handen breken." Het ko it er maar op aan, of de handen sterk genoeg zijn, om het kunststuk te verrichten, en of er een vaste wil is, om die kracht aantewenden. Men kan dan zooveel. Maar djat is het juist, zoo voert meu mij te gemoet. „Als het aan de kracht ontbreektis de poging ver- geefsch en daar kan rneh toch niets aan doen." Onder uw welnemen. Het geldt beide van onze natuurlijke en zedelijke krachten, dat zij door oefe ning moeten toenemen en dat zij dan vermogen, wat men 'vroeger boven haar bereik achtte. Dat W onmogelijke dingen worden genoemd en soms geei'schtis zeker; maar het staat even vast, dat dikwijls onmogelijk wordt voorgesteld, wat bij ernstige jyrachtsinspanuing, of door herhaalde pogin gen, ?,oivjfcspuen geschieden De geschiedenis en de ervaring gaven meermalen uitkomstès, te zien, die inderdaad verrassend zijn, waarover pifen verbaasd staatdie als eeu soort won deren beschouwd worden en die toch laugs gansch natuurlijken weg zijn tot stand gebracht. In den ernstigen en vasten wil ligt een machtige hefboom, die nooit vruchteloos wordt aangewend. En omdat men dat niet inziet of niet begrijpt hooren we zoo dikwijls het leelijke en onzinnige: „ik kan niet." Als de handen het ijzer niet breken kunnen, zoo men meentwordt het werktuig ter hand genomen om dat werk te laten verrichten. Daarop steunt men waarom zou men zich dus inspannen en moeite doen. Zoo laat menigeen aan anderen over, wat hij zelf niet gaarne doet. Zij zijn voor hem de werktuigen, die zijne zwakheid of onwil moeten te hulp komen. Gemakljjk is het zeker, de zware taak op andere schouders te [leggen het moeilijke werk in krachtiger handen te gevenmaar wie bij alles er op uit is het zich gemaklijk te maken, die heeft weinig be grip van zijn waarde, zijn roeping, zijn plicht. Dat iemand een opzien heeft tegen het werkdat öf ongewoon, öf van grooten omvang isdat een an der zijue krachten wantrouwt en begint met te mee- nendat zij te kort znllen schietenlaat zich hegrijpen maar dat menzonder een proef te nemenaanstonds zegt, dat het niet kan, dat het onmogelijk is, dat is even dwaas als onredelijk. Er zijn ook van die water-en-melknaturendie niet versterkt willen worden, die öf zich misdeeld achtenof meeneudat hun eeu zoo bescheiden werk kring aangewezen isdat ze alleswat eenige be- teekenis beeft, aan anderen overlaten. Geen wonder dan; dat zooveel ongedaan blijft, of eindeloos verschoven wordt, wat met ijver diende ter hand genomen. Vele gebreken in onze maat schappij duren voort, veel langer dan noodig was, omdat men uitgaat van de leer: „dat het ijzer niet met handen kan gebroken worden", met andere woorden: omdat men niet beproeven wilwat men kanof' wat eene krachtige inspanning eindelijk zal vermogen. Het wordt daarom tijd, dat wij die oude, kwalijk begrepen spreekwoorden door andereu vervangen. Ze

Volksblad | 1881 | | pagina 1