wie alleen in het onherroepelijk verleden blijft, zal j nooit aan een vroolijke toekomst kunnen gelooven. I Vooral in den omgang geldt het, dat, als achter het een of ander een punt is gezet, zij het ook met een uitroep- of vraagteekenhet oude broddelwerk niet telkens moet worden herdacht. Het getuigt niet voor een goed hart, als men niet kan vergeven en het bewijst niet altijd voor verstandig doorzicht, als men niet kan vergeten. V/ij hebben de oogeuom vooruit te zien en het geheugen, om het geziene te bewaren, maar ook het gezond verstanddat leert wat daarvan bewaard worden moet, Het overige is slechts ballast, die over boord dieut geworpen. Dan is de blik naar vo ren onbeneveld en er gaat niets voorbij, om geheel verloren te gaan. WEDE RL A A" D. Een in Michigan gevestigd Nederlander, inteeke- naar op de Veemdammer Cc., schrijft aan dat Had Verschillende voorbeelden en mijn eigen treurige ervaring leveren mij het bewijs, dat het Nederl. pu bliek 't welk naar herwaarts wil verhuizengeen gebruik moet maken van Eugelsche, FranscheBel gische of Duitsche booten. Talloos zijn de klachten van lieden, die van deze diensten gebruik maken, over slechte behandeling, verlies van goederen, be drog bij geldwisselingom van den grootenlast, die van de vreemde taal ondervonden wordt, nu niette spreken, want de vreemde gezaghebber stelt zich eenvoudig aau, of hij het Nederlandsch niet verstaat w;it in den regel ook het geval is. Men vermijde dus die reis over Engeland, Havre en Antwerpen. Ook sluite niemand vooraf verbintenissen over werk want bijna altijd loopen deze op afzetting uit. A L L E_R LEI. Te Berlijn is voor de eerste maal de woekerwet toegepast. In Juni 1880 leende eene vrouw bij een geldschieter eehe som van 54 mark en gaf daarvoor ,eeu accept van 75 mark. De wissel verviel 19 Sep tember. Nadat 45 Mark op het kapitaal afbetaald F E U I L L E T O N. HET SIHT-HIOÖLAAS-GESCHEHK, (Nienwe lezing van wat ouds.) Anna van Loor was de eenige nagelaten wees van ouders, die jaren lang op het smartelijkst geboet hadden, dat zij te onbezonnen tot den gehuwden staat waren overgegaan, zonder bezit van middelen om eene huishouding goed te maken; of eenig zeker vooruitzicht om die te verkrijgen. Anna's moeder kon, eer zij trouwde, genoeg met de naald verdienen, niet alleen om haar dagelijkscli brood te hebbenmaar ook om eenen kleinen spaar penning voor den kwaden dag op te leggeu. Haar manals klerk aan een ïjureau in eene Hol- landsche stad verbonden, had, ongehuwd levende, mede zijn bestaan; en heb sommetje, dat zijn vader lijk erfdeel had uitgemaakt, groeide, «teeds onaan geroerd blijvende, door de jaarlijksche renten aan. Maar men ging tot een huwelijk overNu kwamen, kort na het eerste halve jaar, de toebereidselen om de te verwachten spruit (onze Anna) te ontvangen en de arbeid, aan bet kindergoed enz. besteed, hoe weinig ookging altijd van den winstgeveuden af. De wieg en toebehooren, hoe eenvoudig, eischten geld. Het kraambed, niet zeer voorspoedig zijnde, werd kostbaar. De kleine Anna was aanvankelijk zeer zwak, en de zorg voor haar behoud bracht ge durig nieuwe uitgaven te weeg. Binnen het tweede jaar verscheen een zoontje. Twee jaren later een derde kind. De jonge vrouw gunde zich, als moeder en huisbezorgstergeen' oogenblik rust; zij deed wat zij vermocht, maar het naalde- werk voor anderen werd geheel onbeduidendde en ook voor het overige rente gekweten waseischte de geldschieter terugbetaling van het overige en werd de vrouw daartoe gerechtelijk veroordeeld. Daar het geld niet aanwezig wasliet de crediteur den boedel aanslaan. Na langdurig weigeren van uitstel bewil ligde hij eindelijk in een termijn van drie wekenop voorwaarde, dat de vrouw nog ll/g mark rente zou betalen. Deze som staat evenwel gelijk met bijna 80 pCt. rente; er werd dus gehandeld in strijd met de wet op den woeker. Het gerechtshof veroordeelde den crediteur tot 4 weken gevangenisstraf en 500 mark boete. Te Bucharest is het aan het postkantoor verbon den tolkantoor gesloten, daar bijna al de beambten in hechtenis genomen zijn wegens het maken van valsche zegels. Alleen in de laatste vier dagen vóór de ontdekking hadden zij voor een bedrag van f 24,000 gestolen. De aardappel-schilmachine is een nieuwe, waar schijnlijk Duitsche uitvindingdie reeds in vele groote inrichtingen in Duitschland wordt gebruikt. Dit werktuig schilt 300 pond aardappelen in een uur, onverschillig welken vorm de aardappel heeft. Ook Lij het Pruisische leger is zulk een machine in gebruik. Ongelukken, Dwaasheden, enz. De Prinses van Belgie, die eerstdaags met den Kroonprins van Oostenrijk gaat trouwenneemt maar 40 japonnen mede, die allen even kostbaar zijn en duizende franken kosten. Het trouwkleed heeft een sleep van 4zegge vier meters lengte. De koningin van Belgie, zal, bij de huwelijksplechtigheid harer dochter, een kleed dragen, dat 15000 franken kost. KERKNIEUWS. Zcudag 11. heeft dhr. F. Van Gheel Gildemeester afscheid genomen van de gemeente te Wilhelminadorp, sprekende naar aanleiding van Handelingen 20 36. Zondag, 8 Mei, bevestiging van dhr. Wielenga, als predikant te Kruiningen. spaarbeurs en het uitstaand kapitaaltje waren reeds bij de tweede geboorte voor een aanzienlijk deelen een paar jaren na de derde, tot den laatsten penning toe verslonden! Thans moesten goede menscben van tijd tot tijd te hulp komen, en hielpen ook; maar de bescheidenheid verbooddezelve telkens aan te sprekenen men had zich ook menige teleurstelling bij gehoopten meerderen onderstand, te getroosten. Jammerlijk werd de staat van man en vrouw! Zij zagen nu al te goed indat hunne verbindtenis wel verre van een godsdienstig vertrouwen op de Voorzienigheid te bewijzen, een roekeloos verzoeken van dezelve was geweest; doch zij waren braaf hadden elkander lief en een woord van onder ling verwijt ging nimmer over hunne lippen. Tot dit hoogste toppunt van rampzaligheid kwam het niet Ondertussclieuliet wonder, dat tot hunne redding noodig zonde zijn geweest, bleef achter, en de keten der noodwendige gevolgen hunner dwaasheid werd tot den laatsten schalm voltooid. Dl' jongste kinderen mede zwak ter wereld ge- komeuhaddenbij beter voedsel en genoegzame koestering, zoo goed als het oudste, kunnen behou den wordenmaar het onontbeerlijke moesten zij missen, en een vroege dood nam hen weg. Annavoorspoedig opgroeiendeontwikkelde zich zeer snel. Zij begon hare moeder met wezenlijken bijstand in de hand te komen, en van ver opende zich nu een vooruitzicht, dat zij misschien de zaken van het vervallen huishouden zou kunnen redden. Bedriegelijke hoopde krachten van hare ouders waren door den kommer onherstelbaar gebroken. Vader en moeder stierven kort na elkanderom Anna als een hulpelooze wees achter te laten. (Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1881 | | pagina 2