FEUILL ETON. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.25franco per post f 0 50, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. ADVERTENTIEN voor Vrijdagmorgen 10 uur te bezorgen bij den nitirever J. A. ROSS, Goes. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst tegen 5 cent en Advertentien tegen 6 cent per regel. GrooteLetters en Afbeeld, naar plaatsruimte. '•«i''. wvwi wrooteiiBtxers en Aiopeia. naar piaaosruin Advertentiënals: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den geringen prijs vau 25 cents. Het spreekwoord van „de bonte koe." ®5§@>~a De menschen hebben er soms pleizier in, om leelijke dingen nog leelijker te maken. Daarom wor den ook dikwijls woorden en gezegden verdraaid en veranderdzoodat ze een gansch anderen zin krijgen dan de bedoeling is. Zoo is het ook met zeker spreekwoord. Gij hebt het dikwijls gehoord: „men noemt geen koe bont, of zij heeft een vlekje." Bjj de koeien is dat zeker zoomaar als men de beteekenis van het spreekwoord op de menschen over brengt, is het een leelijk en leugenachtig woord. Hoevele menschen zijn er geweest en nog, wier goeden naam men bekladde, wier eer men roofde, wier daden men in een hatelijk licht steldein wier woorden men een verkeerden zin zocht en die men zoodoende, eenvoudig zonder grond, belasterde. Het is nu eenmaal zoodat men veeleer luistert naar het kwaad, dat van den een' of anderen ver haald wordtdan naar den lof die van iemand wordt gegeven. Hoe akeliger de getuigenis isdie van iemand wordt afgelegdhoe gretiger die wordt aangenomen en geloofd. En als gij, bij het voortplanten van dat kwaad geruchtwant ook dat doet men zoo gaarneiemand ontmoet, die twijfelt en zegt: „zou het wel waar zijn" dan is men gereed de waarheid te staven met het spreekwoord„als een koe bont genoemd wordtmoet zij ook een vlekje hebben." Denk er eens op na en gij zult erkennendat men zoodoende het beste verdacht kan maken en de edel- sten aan verachting prijs geven. Denk er vooral aan, hoe het u smaakt, als zulk een gezegde op u toegepast wordt, terwijl gij de be wustheid hebt van uwe onschuld, en gij zult u leeren wachten iemand een vlekje aantewrijvenomdat de wereld hem kwaad te last legt. Maar het oude spreekwoord luidt ook juist omge keerd; uit welk beginsel en met welke oogmerken men het omgezet heeft, zal ik maar daarlaten. Als de koe maar een vlekje heeft noemt men haar bont. Zoo moet het eigenlijk zijn, en wederom lioo- STEVEN EN ZIJN PLEEGZOON. (Eene Scheta: uit liet Tijdvak tusschcu 1650 cn 1680.) van A. c. vr. STA KIN®. ra. Toen hij aankwamstonden reeds, behalve bet woon huis, ook de nevengebouwen in vollen gloed, en hy vond niets meer te redden dan de twee ongelukkigen. Met eigen gevaar had bij dezelve uit de kaken van een' afgrijseiijken dood gered, en zij kregen bun be wustzijn weder, als Wouter verscheen. Deze, door wat bij zag en wat hij bad gezien, overweldigd, riep smartelijk uit: ,,Ook uw huis, Stevenoomstaat in brand!" Steven ijlde nu naar zijn eigen woning, maar vond daar reeds aan hem verplichte buren, die, voor als nog gelukkiger dan hij aau plunderzuebt en moedwil ontsnaptter blusscbing waren toegeschotenen bet woonvertrekmet bet huisraaddat zich daarin be vond (waaronder dan de geledigde kisten en kasten), gered hadden; doch was dit opzichtelijk het overige ren wij er iets indat juist geen vleiend getuigenis geeft van de wijze, waarop menschen met elkander omgaan. Laat er eens eene kleinigheid zijn in het leven van dezen of genen, eene overijling, eene onnadenkend heid, eene zwakheid of zo.! iets, en het is zeker, dat van dat eene aanstonds een heel zondenregister gemaakt wordt. Men lacht om den blinden of dwazendie een koe bont beet, omdat bi) hier of daar een klein vlekje ontdektemaar men gaat gemakkelijk mede met hem die den broeder een slecht menscb heet, omdat hij, misschien bij ongelukiets verkeerd heeft gedaan. Yergrooten wat klein is, breed uitmeten wat smal isveroordeelen wat verschoond worden kan,steenen opnemen tegen hemdien een enkele een steentje naar het hoofd wierp, dat is zoo de gewoonte, de lusthet dagwerk van velen. Men kan dat dagelijks en overal zoo menigvuldig waarnemen, dat ik er niet meer over behoef uitte- weiden. 't Was er ook alleen maar om te doen eene hate lijke verkeerdheid te bestrijden en er de aandacht op te vestigen dat het genoemde spreekwoord wel verre van den laster te wettigen, integendeel de schande der lasteraars openbaart. B U1TEJVL Aft J). De khedive van Egypte beeft de jaarlijksche plech tigheid van de ,,Dosek" verboden, zeker tot groote voldoening der mensckheidmaar tot groote teleur stelling der dweepzieke geloovigen. (De plechtigheid bestaat hierindat de Sheik te paard over de ruggen van naast elkander op den grond liggende geloovi gen rijdt.) Ongelukken, Dwaasheden, enz. Tot de Parijscbe modes bebooren thans zilveren sieraden. Men draagt zilveren kettingenmet of zon der toevoeging van fluweel om den hals, waaraan een medaillon hangt of een kruis of ander sieraad (bijv. een soort van Guldenvlies.) Evenzoo draagt men zilveren chatelaineszilveren van 't gebouw onmogelijk geweest. Het vee van Ste ven, ver af op den gemeentegrond weidende, was voor hem behouden gebleven; zijn paard alleenmaar ook bet eenigste dat bijop dit oogenblik bezat, moest bij missen. Schrikkelijk griefde deze slag den braven man, evenwel trof hem nog dieper het onherstelbaar ver lies, door zijne buren geleden. Hij dacht niet meer aan liunne verkeerdheid, maar bracht hen, met hulp van Wouter en anderen, naar zijne woning over, waar zij dadelijk ten minste een schuilplaats tegen weer en wind haddenen bij liet bun niets ontbre ken, wat in zijn macht stond, om, tot verzachting van hun lichahrus- en zielslijden, toe te brengen. Niet lang kon' bij denzelven deze diensten met een Christelijk hart bewyzen. Weinig dagen na bet gebeurde, waren beide, ten gevolge der uitgestane mishandeling, en der moedeloosheid over hun ver lies bezweken. Steven, tot voogd over hunnen zoon aangesteld, bad beloofd als vader voor denzelven te zullen zor genen hield zijn woord. (Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1881 | | pagina 1